Opłaty za centrale ogrzewanie dla właścicieli lokali we wspólnocie

Alvaro pzAlvaro pz Użytkownik
edytowano września 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie.
W tym roku zostało założone w naszej wspólnocie centralne ogrzewanie w całym budynku. Będzie to pierwszy sezon grzewczy.
Właściciele lokali mogli decydować czy chcą ogrzewać lokal ogrzewaniem centralnym czy swoim np. piecem gazowym. Jestem właścicielem lokalu i mam swoje ogrzewanie.
We wspólnocie dowiedziałem się że nawet jeśli mam swoje ogrzewanie i ogrzewam nim mieszkanie to moje opłaty za lokal i tak wzrosną około 30% ponieważ zmieni się standard budynku na ogrzewany i nic na to nie poradzę. Rodzi się pytanie dlaczego mam płacić za coś z czego nie korzystam i czy takie postępowanie jest zgodne z prawem.
Pozdrawiam Grzegorz

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawdopodobnie zapłacisz za ogrzewanie części wspólnych, np. klatki schodowej.
    Powinniście uchwalić regulamin rozliczania, bez niego będziecie mieć ciągłe awantury.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alvaro pz: W tym roku zostało założone w naszej wspólnocie centralne ogrzewanie w całym budynku
    Wynik z tego, że wy, właściciele lokali, musieliście podjąć właściwą uchwałę na zebraniu członków wspólnoty. Tam takich pytań nie zadawałeś ?
  • Opcje
    Alvaro pzAlvaro pz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Doczytałem w internecie że zdarza się że właściciele lokali z indywidualnym ogrzewaniem nie ogrzewają dostatecznie swoich lokali powodując straty ciepła w sąsiadujących lokalach. Wspólnoty mieszkaniowe chcąc zabezpieczyć się przed taką sytuacją nakładają z góry jakaś formę wzrostu stawki czynszu aby w razie czego wyrównać w/w straty. Opłata taka musi być w jasny sposób określona w uchwalonym regulaminie rozliczenia kosztów ogrzewania. Pytanie czy jest to zgodne z prawem a jeśli nie to jak zagwarantować że właściciel odrębnego mieszkania będzie ogrzewał lokal nie generując strat sąsiadom czyli całej wspólnocie
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wysokość wzrostu stawki czynszu, aby wyrównać straty - jest niestety niemożliwa do udowodnienia, a tym samym do ustalenia.
  • Opcje
    Alvaro pzAlvaro pz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zadawałem takich pytań ponieważ myślałem zakładajcie sobie centralne ja i tak mam swoje ogrzewanie więc co mnie to obchodzi przecież nie będę miał żadnych kosztów w związku z waszym ogrzewaniem.
    Muszę przyznać że większość właścicieli tak pomyślała a teraz jest kłopot bo podobno mój czynsz w związku z tym może wzrosnąć nawet o 30% pomimo że ponoszę koszty swojego ogrzewania.

    Nowy doklejony: 21.09.17 11:06
    Dziękuję za odpowiedź i zgadzam się że dopóki nie można ustalić strat to wątpliwym jest wyznaczanie wzrostu stawki opłat za lokal która rzekomo powinna je pokryć.

    Nowy doklejony: 21.09.17 11:08
    Co się dotyczy opłaty za ogrzewanie części wspólnych to powinno to być wyliczone i sprawiedliwie podzielone przez wszystkich lokatorów.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota mieszkaniowa może doposażyć obiekt w centralne ogrzewanie - jednak wyłącznie nieruchomość wspólną, którą obecnie ogrzewa, stąd wzrost kosztów. Jednak to nie jedyny powód, również doprowadzenie ciepła do lokali generuje pewne straty ciepła, które będą rozliczane jako ciepło wspólne. W takiej sytuacji utrzymanie indywidualnego ogrzewania jest nieopłacalne.

    Sposób rozliczeń powinien być dokonywany w oparciu o regulamin, o czym stanowi art. 45 a pkt 10 ustawy Prawo energetyczne: "Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń”; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania."



    "Rozliczamy ciepło we wspólnocie mieszkaniowej


    Zasady rozliczania energii cieplnej dostarczanej do budynków wspólnot mieszkaniowych zostały określone w ustawie Prawo energetyczne (Dz.U 1997 Nr 54 poz. 348, z poźn. zm.). Zgodnie z art.45a p. 4 koszty zakupu ciepła są rozliczane w opłatach pobieranych w tym przypadku od właścicieli lokali. Ich wysokość powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła. Odbiorcą ciepła jest najczęściej wspólnota mieszkaniowa, ponieważ z nią dostawca energii podpisuje umowę, jednak w takim wypadku występuje jedynie jako pośrednik a ostatecznym konsumentem usługi w zakresie dostaw ciepła do lokali są poszczególni właściciele, którzy z reguły nie mają możliwości zawarcia umów indywidualnych."

    Więcej na ten temat w artykule: "Rozliczenia ciepła we wspólnocie mieszkaniowej"

    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/finanse-ksiegowosc/rozrachunki-i-rozliczenia/151-rozliczenia-ciepla-we-wspolnocie-mieszkaniowej
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Alvaro pzAlvaro pz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedź.
    Jednak nie rozumiem dlaczego utrzymanie indywidualnego ogrzewania jest nieopłacalne.
    W ustawie o energetyce również nie znalazłem co zrobić z właścicielami indywidualnego ogrzewania.
    Wygląda to tak jakby wszystko zależało od regulaminu wspólnoty ustalającego zasady rozliczania ciepła.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano września 2017
    [cite] Alvaro pz:[/cite]W tym roku zostało założone w naszej wspólnocie centralne ogrzewanie w całym budynku. Będzie to pierwszy sezon grzewczy.
    No, nie w całym, bo... w Twoim lokalu i jeszcze kilku innych nie zostało założone c.o. - macie swoje, indywidualne.
    Jak duża jest Twoja wspólnota?
    [cite] Alvaro pz:[/cite]Doczytałem w internecie że zdarza się że właściciele lokali z indywidualnym ogrzewaniem nie ogrzewają dostatecznie swoich lokali powodując straty ciepła w sąsiadujących lokalach.
    W internecie różne rzeczy piszą, czasem są to bzdury... więc nie należy ślepo wierzyć w to, co w nim piszą.
    Ktoś, w tym internecie, wspomniał o dostatecznym dogrzewaniu swoich lokali, więc zapytam, czy również wyjaśnił jaki zakres temperaturowy obejmuje słowo/pojęcie "dostateczne" ogrzewanie własnego lokalu, a przez to uzasadnił wynikający z tego obowiązek ogrzewania swojego lokalu właśnie w takim, a nie innym zakresie?

    Dlaczego słowo:

    b
    z
    d
    u
    r
    y


    zostało tu wygwiazdkowane? :confused:
  • Opcje
    Alvaro pzAlvaro pz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota ma 62 lokale z czego mniej jak 50 % jest wykupiona czyli własnościowa.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano września 2017
    [cite] elan124:[/cite]Wynik z tego, że wy, właściciele lokali, musieliście podjąć właściwą uchwałę na zebraniu członków wspólnoty.

    Alvaro pz, w swoich wpisach, nic nie wspomina o uchwale. :cool: Z ostatniej informacji wynika, że tam jest jeden właściciel większościowy - ma ponad 50%.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano września 2017
    Ktoś, w tym internecie, wspomniał o dostatecznym dogrzewaniu swoich lokali, więc zapytam, czy również wyjaśnił jaki zakres temperaturowy obejmuje słowo/pojęcie "dostateczne" ogrzewanie własnego lokalu, a przez to uzasadnił wynikający z tego obowiązek ogrzewania swojego lokalu właśnie w takim, a nie innym zakresie?
    Żaden tego rodzaju zakres nie jest zdefiniowany w przepisach techniczno-budowlanych. Przyjmuje się do obliczeń (na podstawie norm), że przepływ ciepła przez przegrodę budowlaną zachodzi wtedy, kiedy różnica temperatur po obu stronach przegrody wynosi więcej, niż 4 K. Przy mniejszej różnicy straty pomija się, jako nieistotne i nie mające praktycznego znaczenia.

    Jeżeli ktoś poczuje się poszkodowany z tego powodu, że jego sąsiad nie ogrzewa lokalu i przez to on ponosi zwiększone nakłady na energię cieplną, to musi niestety ścigać sąsiada na drodze cywilnej. Naturalnie, wcześniej musi udowodnić, że poniósł stratę.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano września 2017
    Haneczka: Dlaczego słowo:

    b
    z
    d
    u
    r
    y


    zostało tu wygwiazdkowane ?
    Przecież możesz pisać jeszcze inaczej: bzdurności, farmazony, gadki szmatki, duperele, pierdołki, klituś-bajduś. :bigsmile:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite] Przecież możesz pisać jeszcze inaczej: bzdurności, farmazony, gadki szmatki, duperele, pierdołki, klituś-bajduś. :bigsmile:
    Owszem. Mogem, ale... nie chcem, ponieważ muszem mieć plusy dodatnie w dosadności wyrazu. :bigsmile:
    To, co proponujesz zamiast, jest jak żartobliwie pobłażliwe smyranie, czasem z odcieniem irytacji i zniecierpliwienia. A owe bzdurności, które tak specjalnie eksponujesz, nawet tkliwością, z pięknie śpiewnym. wschodnim akcentem zalatują. :tooth:
  • Opcje
    Alvaro pzAlvaro pz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje za wszystkie zgodne z tematem komentarze.
    Odnoszę jednak wrażenie że niezbyt dokładnie zadałem pytanie.
    Spróbuję jeszcze raz.
    Czy wspólnota mieszkaniowa może zmienić wysokość opłat miesięcznych za lokal własnościowy ogrzewany indywidualnym ogrzewaniem w związku z zamontowaniem i uruchomieniem centralnego ogrzewania w całym budynku z którego w/w lokal w żaden sposób nie korzysta.
    Rzeczą oczywistą jest że można się spodziewać opłaty za ogrzewanie części wspólnych tj. klatki schodowej oczywiście równo podzielonej przez wszystkich użytkowników ale na tym powinien być koniec.

    Nowy doklejony: 22.09.17 06:23
    Co się tyczy regulaminu rozliczania ciepław naszej wspólnocie​ to jest takowy jednak w jednym z pierwszych punktów zapisane jest że dotyczy on tylko lokalu z centralnym ogrzewaniem.
    Nigdzie nie zostało zapisane co z ogrzewaniem części wspólnych i lokalami z indywidualnym ogrzewaniem.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano września 2017
    Czy wspólnota mieszkaniowa może zmienić wysokość opłat miesięcznych za lokal własnościowy ogrzewany indywidualnym ogrzewaniem w związku z zamontowaniem i uruchomieniem centralnego ogrzewania w całym budynku z którego w/w lokal w żaden sposób nie korzysta.
    Moim skromnym zdaniem nie może. Nie ma znaczenia rodzaj i sposób ogrzewania. Z punktu widzenia zagadnienia "kto-komu-zabrał-ciepło" znaczenie ma tylko i wyłącznie temperatura, jaką użytkownik utrzymuje w pomieszczeniach, ponieważ to właśnie różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami usytuowanymi po obu stronach przegrody budowlanej jest siłą napędową przepływu ciepła. Tak, jak siłą napędową przepływu prądu elektrycznego jest napięcie, czyli różnica potencjałów, a przepływu wody - różnica wysokości, czyli również różnica energii potencjalnej między górą i dołem. : )

    O ilości energii przenikającej przez przegrodę decydują trzy parametry: różnica temperatur, współczynnik przenikania ciepła przegrody oraz jej powierzchnia, a dodatkowo ewentualne mostki cieplne, ale mniejsza o szczegóły.

    :neutral:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alvaro pz: W związku z zamontowaniem i uruchomieniem centralnego ogrzewania w całym budynku z którego w/w lokal w żaden sposób nie korzysta.
    W jaki sposób korzystasz z ciepłej wody ? Przy pomocy pieca ?

    W zasadzie powinieneś zostać obciążony tylko kosztami ogrzewania nieruchomości wspólnej (zgodnie z art. 12 ust. 2 u.o.w.l. stosownie go jego udziału w nieruchomości wspólnej), jakkolwiek jest to bardzo kłopotliwe, ponieważ
    trudno precyzyjnie określić jaka cześć np. klatki schodowej, czy piwnic, czy innych pomieszczeń zaliczonych do nieruchomości wspólnej, jest ogrzewana, a jaka nie.

    W podobnej sprawie Sąd Apelacyjny na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. zmienił częściowo zaskarżony wyrok w punkcie I w ten sposób, że uchylił wskazaną uchwałę : http://orzeczenia.lublin.sa.gov.pl/content/$N/153000000000503_I_ACa_000810_2012_Uz_2013-03-20_001
    w całości.
  • Opcje
    Alvaro pzAlvaro pz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak.
    Ciepłą wodę ogrzewam samodzielnie za pomocą pieca gazowego dwufunkcyjnego.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Alvaro pz:[/cite]Odnoszę jednak wrażenie że niezbyt dokładnie zadałem pytanie. Spróbuję jeszcze raz.
    Czy wspólnota mieszkaniowa może zmienić wysokość opłat miesięcznych za lokal własnościowy ogrzewany indywidualnym ogrzewaniem w związku z zamontowaniem i uruchomieniem centralnego ogrzewania w całym budynku z którego w/w lokal w żaden sposób nie korzysta.
    I tak i nie, to zależy. Z jednej strony wspólnota nie może rozliczać proporcjonalnie na twój lokal całościowych kosztów ogrzewania ani całościowych kosztów inwestycji, ale z drugiej strony "opłaty miesięczne za lokal" mogą w twoim przypadku wzrosnąć z tytułu naliczenia ci częściowych kosztów budowy instalacji w części wspólnej. Czyli możesz zostać obciążony nie tylko za sam pobór ciepła na rzecz nieruchomości wspólnej, ale też częściowymi kosztami "zamontowania i uruchomienia centralnego ogrzewania". Wiąże się to np. z tym, że jeżeli wspólnota wzięła kredyt na tę inwestycję, to twoje zaliczki za lokal mogą zostać podwyższone o koszty spłaty tego kredytu, oczywiście tylko w części dotyczącej nieruchomości wspólnej.
    Rzeczą oczywistą jest że można się spodziewać opłaty za ogrzewanie części wspólnych tj. klatki schodowej oczywiście równo podzielonej przez wszystkich użytkowników ale na tym powinien być koniec.
    Jak już wyżej napisałem, opłacanie kosztów ogrzewania NW to jeszcze nie wszystko, a poza tym opłaty za ogrzewanie NW dzielą się proporcjonalnie do udziałów każdego lokalu w NW, nie po równo.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.