Jaki dokument (porozumienie) nalezy sporzadzić
Hebdzia
Użytkownik
Jaki dokument (porozumienie) należy sporządzić na okoliczność odpracowania zadłużonego lokalu przez właściciela, który oferuje odpracowanie. Zaznaczam, że mamy prace porządkowe w piwnicy, które dobrze byłoby wykonać.:wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
"Osób, które są w trudnej sytuacji finansowej jest więcej, dlatego możliwość odpracowania długu to niekiedy jedyna realna szansa na odzyskanie pieniędzy. Okazuje się, że fiskus nie domaga się w takiej sytuacji zapłaty podatku. W interpretacji podatkowej z dnia 28 lutego 2012 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpracowanie przez dłużnika zaległości czynszowych w formie świadczenia różnego rodzaju prac na rzecz Wnioskodawcy, czyli świadczenie w miejsce wykonania, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 ww. ustawy i nie będzie skutkowało u dłużnika powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. A co za tym idzie, płatnik – Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku poboru z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, ani sporządzenia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (sygn: IPTPB1/415-358/11-2/DS)."
Więcej na ten temat w artykule: "Można odpracować swój dług" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/70-ksiegowosc/2684-mozna-odpracowac-swoj-dlug
Nowy doklejony: 26.09.17 20:21
Umowa o odpracowanie długu
zawarta w …. w dniu ……… roku, pomiędzy:
Wspólnotą Mieszkaniową nieruchomości nr …. położonej w …… przy ul. ….., dla której Sąd Rejonowy w ….. IV Wydział Ksiąg Wieczystych urządził i prowadzi księgę wieczystą KW nr ………, reprezentowaną przez Zarząd w osobach :
- ………………………………………..
-…………………………………………
w treści umowy zwaną „Wierzycielem”
Wzor umowy na stronie czasopisma Zarzadca Portal Informacyjny
http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/umowy/3069-porada-prawna-umowa-o-odpracowanie-dlugu-wzor-z-komentarzem
Nie, strony wyceniają prace i dochodzę w tej kwestii do porozumienia.
Taką umowę powinni zatwierdzić uchwałą właściciele lokali, bo to oni ten dług wykupią od dłużnika.
Nie trzeba uchwały - zgody właścicieli lokali na odpracowanie, ale zatwierdzenie warunków na podstawie jakich dłużnik odpracuje swój dług ,(stawka godzinowa , czas wykonywania usługi)
Dopiero na tej podstawie Zarząd zleci dłużnikowi odpracowanie długu.
Dla mnie najprostszym sposobem jest uchwała właścicieli lokali zatwierdzająca stawki i roboczogodziny takich prostych prac lub oferty złożone przez inne podmioty. Resztę robi zarząd /podejmuje decyzje i wycenę/.
Z kolei koszty, w tym dotyczące zwykłego zarządu, zatwierdza się w planie gospodarczym, zarząd nie ma zatem całkowitej dowolności, choć może ten plan przekroczyć, a nawet wydatkować środki na cel, którego w nim nie uwzględniono.
Nie będzie to zgodne z zasadami zarządzania, nie mniej jednak tak wynika z orzecznictwa - mam na uwadze przykład kosztów zastępstwa procesowego.
O tym czy to jest czynność zarządu czy nie decydują właściciele lokali tworzący daną wspólnotę. W każdej taki katalog może być inny / różny i to będzie zgodne z prawem. Prawem obowiązującym, w tej, danej wspólnocie .
Przypominam, że mowa jest o odpracowaniu długu , czyli o tym co pokryją ci, którzy płacą regularnie. Zarząd nie może samoistnie decydować, że "dłużnik 1" będzie odpracowywał dług za 13,50 zł/h a inny "dłużnik 2" za 20 zł /h wykonując te same czynności . A tak się dzieje w realu.
Uważam, że właściciele lokali winni uchwalić ramy i zasady na jakich będzie można dług odpracować .
Wydaje się, że kosztorysy inwestorskie powinny być postawą do wyceny i "anulowania" długu właściciela lokalu, chcącego swoje zaliczki/koszty utrzymania nieruchomości przypadające na niego ; odpracować.