Obsługa prawna
tajfun
Użytkownik
Zarządca ( 18.1) ma umowę na obsłge prawną wspólnot ktrymi zarządza. Mam mątpliwość czy udzielenie pełnomocnictwa do prowadzenia spraw w imieniu wspólnoty jest czynnością zwykłą zarzadu ? Nie chodzi o samo pełnomocnictw bo to naturalne tylko warunki finansowe.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Przykład . Dlaczego ja jako członek wspólnoty nie mogę skonsultować mojego projektu uchwały z radca prawnym na koszt wspólnoty.
W moim przypadku radca prawny tak naprawdę reprezentuje interesy nie wspólnoty ( właścicieli lokali) a zarządcy. Ale płacą za to właściciele lokali.
On ze mna w ogle nie rozmawia. Tylko z zarządcą. I zadaje sobie takie pytanie. Czy reprezentowanie interesów wspólnoty mieszkaniowej jako osoby ustawowej jest jednoznaczne z reprezentowaniem interesów właścicieli lokali?
Mogę podać przykład w którym zarządca reprezentując wspólnotę mieszkaniową reprezentuje w rzeczywistości interesy grupy właścicieli których można nazwać zwykłymi złodziejami. Za miesiąc i 4 dni ten przykład podam.
Projekty właścicielskie uchwał winien sam właściciel lokalu, na swój koszt , konsultować z niezależnym prawnikiem.
Jest taka darmowa pomoc prawna.
Trzeba uważać na to, ponieważ sprytny Zarządca pragnie tak skonstruować umowę, aby nie wynikało z niej, jaki jest jego konkretny zakres obowiązków i aby bardzo trudno było rozwiązać z nim umowę.
Przecież wykonywanie prostych czynności związanych z przygotowywaniem projektów uchwał, porozumień, umów itp. powinno być zawarte w umowie o zarządzaniu, bo to nie jest żadna obsługa prawna, tylko zwykłe czynności Zarządcy.
Moim zdaniem nie ma potrzeby kontynuowania takiej umowy, ponieważ jeśli zdarzy wam się jakaś bardziej skomplikowana sprawa, to wtedy możecie skorzystać z pomocy zawodowego prawnika. Zapłacicie tylko za to, co jest wam potrzebne, a nie stałą pensyjkę za okresy "bezruchu". Przecież nie zawieracie umów co tydzień...
Powierzanie jakiegokolwiek pełnomocnictwa dla Zarządcy to duża odwaga właścicieli lokali !
Nowy doklejony: 30.09.17 20:15
elan 124: My nie mamy takiej umowy. Taka umowę ma zarządca. Podpisaną nie w imieniu wspólnoty tylko własnym. Ta umowa służy tylko zarządcy7 ... (w walce ze wspólnotą). Ale płaci wspólnota.
http://www.zn-locum.pl/?obsluga-prawna-wspolnoty-mieszkaniowej,13 albo:
http://satro.waw.pl/wp-content/uploads/2015/12/Obsługa-prawna.pdf
A co to ma wspólnego z zarządcą tajfun-a? Wpis dla wpisu.
Jeśli czynności przez niego wykonywane mieszczą się zakresie czynności zwykłego zarządu (np. windykacja przedsądowa opłat), to Zarządca (18.1) udzielając pełnomocnictwa (dalszego) działał w ramach umowy o zarządzanie. A pełnomocnik reprezentuje zarządcę.
Jeśli czynności są przekraczające (np. złożenie pozwu, windykacja z tytułem egzekucyjnym), to zawsze będzie to działanie wspólnoty lub w imieniu wspólnoty i pełnomocnik winien być umocowany przez wspólnotę.
Tyle w teorii. Praktyka jest, jaka jest.
Czy zarządca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obsługi prawnej? Proszę to sprawdzić w dokumentach.
Jeżeli tak, to moim zdaniem - o ile obsługa nie wykracza przedmiotowo poza zakres czynności zwykłego zarządu - zawarcie tego rodzaju umowy również nie.
A kto podpisał tę umowę z zarządcą, deweloper?
Pewnie te czynności mieszają się tj. kancelaria prawna obsługuje i czynności prawne zarządcy (18,1) i czynności prawne, których stroną jest wspólnota i jeszcze te czynności, których wprawdzie formalnie stroną powinna być wspólnota, ale nie jest bo stroną jest nią zarządca (18,1).
Te pierwsze będą najczęściej zwykłego zarządu, te drugie przekraczające, a te trzecie takie, gdzie nikt się nie zastanowił dokładnie kto jest stroną tych czynności. Czyli i jedne i drugie. W trzecim worku są też umowy zawarte przez zarządcę "z samym sobą" lub ze spółką-córką itp. W tym te związane z zapełnieniem luki prawnej na tle 18,1. Najczęściej na tle umów zawartych, gdy deweloper miał jeszcze większość udziałów.
Pomocne orzecznictwo:
"Zlecenie profesjonalnemu pełnomocnikowi prowadzenia sprawy o uchylenie uchwał wspólnoty mieszkaniowej nie stanowi czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, nie wymaga uchwały właścicieli lokali. Zarząd podejmuje takie decyzje samodzielnie, ponieważ ma prawo bronić zaskarżonej uchwały i może skorzystać w tym celu z usług adwokata (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 12 lipca 2006 roku, sygn. akt: I ACa 183/2006 i wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 6 sierpnia 2008 roku, sygn. akt: I Aca 616/08)."
Więcej na ten temat w artykule: Wspólnota mieszkaniowa w sądzie
Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/538-wspolnota-mieszkaniowa-w-sadzie
No... w dobrym tonie wypadałoby, żeby miał. :cool: Zgodnie z sugestiami Pana elana124 kategoria "wypada" powinna być ujęta w ustawie. :bigsmile:
Na jakiej podstawie działa ten zarządca? Sprawuje zarząd powierzony (ustanowiono go w aktach notarialnych) ?
Jeżeli to zarządca sprawujący zarząd powierzony, to jego tytuł prawny do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej wynika z samej ustawy - tak przynajmniej stwierdził Sąd Najwyższy w ostatnim ze swoich orzeczeń, jednak inny skład tego sądu - kilka lat wcześniej - wyrażał pogląd odmienny. Nie jest to oczywista kwestia, dlatego, choć sprawa nie przekracza zwykłego zarządu, to jednak moim zdaniem trzeba się postarać o pełnomocnictwo - sądy traktują takie kwestie priorytetowo - nic dziwnego, skoro brak należytego umocowania skutkuje nieważnością całego postępowania - a to dla sądu już duży błąd.
Z kolei zarządca administrujący nieruchomością bez pełnomocnictwa niczego w sądzie nie zdziała.
Pomocne orzecznictwo:
uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. akt: III CZP 106/16"
"W braku odmiennego zastrzeżenia osoba, której właściciele lokali w umowie lub w uchwale (art. 18 ust. 1 i ust. 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, jedn. tekst: Dz.U. 2015.1892) powierzyli zarząd nieruchomością wspólną, jest w granicach tego zarządu umocowana do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniach sądowych."
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2981-iii-czp-106-16-pelnomocnictwo-procesowe-zarzadcy
Kwestie te reguluje art. 87 §1Kodeksu postępowania cywilnego:
"Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a w sprawach restrukturyzacji i upadłości także osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia."
https://comparic.pl/obsluga-prawna-firmy-co-to-jest-i-kiedy-jest-konieczna/
W sytuacji w której firma się rozwija, taka pomoc prawna jest konieczna.