Zakłócanie ciszy nocnej: Czy pomoże nam kodeks karny?

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano października 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
[b]Zakłócanie ciszy nocnej: Czy pomoże nam kodeks karny?[/b]

[color=#00f][b]Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził w połowie września zadośćuczynienie od właścicielki mieszkania na rzecz sąsiadki za organizowanie głośnych imprez towarzyskich przez lokatorów, co znacząco utrudniało korzystanie z przyległych lokali.[/b] [/color]

O ile cywilnoprawna natura takiego zobowiązania nie budzi wątpliwości, to na kanwie tego przypadku pojawia się pytanie, [b]czy poszkodowana dysponuje jakimikolwiek środkami o charakterze prawnokarnym[/b]. Jest to ważne z co najmniej dwóch powodów. 

Po pierwsze, publicznoskargowy tryb ścigania zdecydowanej większości przestępstw zdejmuje z pokrzywdzonego ciężar prowadzenia postępowania, obarczając nim organy władzy publicznej. 

Po drugie, aktualność odpowiedzialności karnej oznacza także szansę majątkowego zaspokojenia roszczeń cywilnoprawnych w postępowaniu karnym. 
Celowi temu służą środki kompensacyjne, takie jak obowiązek naprawienia szkody oraz zadośćuczynienie za krzywdę, które w wypadku skazania sprawcy mogą (a w pewnych wypadkach muszą) zostać orzeczone przy zastosowaniu przepisów kodeksu cywilnego (art. 46 par. 1 k.k.).

[b]Coraz szerszy katalog[/b]

Objęcie karalnością szczególnie karygodnych postaci naruszenia dóbr osobistych to zjawisko zupełnie naturalne. Niemniej prawnokarna ochrona części z nich jest nieoczywista – w szczególności w odniesieniu do pewnych form naruszeń. Rozwój prawa karnego postępuje jednak globalnie w kierunku zwiększenia zakresu i stopnia represji. Następuje to między innymi przez wprowadzenie przepisów regulujących zachowania, które dotychczas pozostawały poza obszarem prawa karnego. 

Doskonałym przykładem takiej tendencji jest rozszerzenie pola i stopnia ochrony wolności. W pierwotnej wersji kodeksu karnego rozdział zawierający tego rodzaju przestępstwa obejmował pięć artykułów, obecnie jest ich aż osiem. 

Trzy nowe jednostki redakcyjne wprowadziły karalność zmodyfikowanej formy handlu ludźmi (art. 189a k.k.), stalkingu (art. 190a k.k.), utrwalania i rozpowszechniania wizerunku nagiej osoby lub osoby in flagranti bez jej zgody (art. 191a k.k.). Dwa kolejne zostały istotnie zmienione – w tym art. 191 k.k. opisujący przestępstwo zmuszania, który będzie nas interesował w dalszej części.


cd w 

Żródło:  http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1076812,zaklocanie-ciszy-nocnej-a-kodeks-karny.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: "Doskonałym przykładem takiej tendencji (wprowadzenie przepisów regulujących zachowania, które dotychczas pozostawały poza obszarem prawa karnego) jest rozszerzenie pola i stopnia ochrony wolności. W pierwotnej wersji kodeksu karnego rozdział zawierający tego rodzaju przestępstwa obejmował pięć artykułów, obecnie jest ich aż osiem".
    No i wszystko jasne. Jak będzie 8 (osiem) to wszystkie problemy znikną... :cool:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano października 2017
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: "Doskonałym przykładem takiej tendencji (wprowadzenie przepisów regulujących zachowania, które dotychczas pozostawały poza obszarem prawa karnego) jest rozszerzenie pola i stopnia ochrony wolności. W pierwotnej wersji kodeksu karnego rozdział zawierający tego rodzaju przestępstwa obejmował pięć artykułów, obecnie jest ich aż osiem".
    No i wszystko jasne. Jak będzie 8 (osiem) to wszystkie problemy znikną... :cool:
    Problemy w jakimś zakresie znikną, jeśli będzie się zwracać uwagę na poszanowanie praw drugiego człowieka. To również kwestia wychowywania i nauczania.
    Dorzucam ciekawy artykuł, który wielu poszukującym ratunku przydać się może. Wynika z niego, że sądy już zmieniają swoją postawę w ochronie dóbr osobistych.
    [b]Stare powiedzenie "wolnoć Tomku w swoim domku" już dawno straciło na aktualności. Nadmierny hałas powodowany przez sąsiada może naruszać dobra osobiste, takie jak prawo do niezakłóconego korzystania z nieruchomości i prawo do odpoczynku. Daje to podstawy do wystąpienia do sądu o zobowiązanie sąsiada do zaniechania naruszeń, ale też przyznanie zadośćuczynienia. Takie wyroki to już żaden precedens.[/b]
    
    https://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zadoscuczynienie-sad-rekompensata-halas,66,0,2371906.html
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.