nadpłata czynszów przeksięgowana na fundusz remontowy

ToruńToruń Użytkownik
edytowano listopada 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
prosze o odpowiedź, czy uchwała wspólnoty przekazująca nadpłaty czynszowe na fundusz remontowy jest legalna? Jeśli nie to czy może zostać w dowolnym czasie zaskarżona, czy też obowiązuje tu termin 6-tyg?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O jakich nadpłatach piszesz?
    Nadpłaty zaliczek na koszty utrzymania lokali (ciepło, zimna woda i ścieki, wywóz śmieci) należy zwrócić właścicielom lub za ich zgodą zaliczyć na poczet zaliczek w następnym okresie.
    O nadpłatach zaliczek na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (jeśli koszty okazały się niższe, niż zakładano) decyduje ogół właścicieli uchwałą.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2009
    [cite] owner:[/cite] O nadpłatach zaliczek na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (jeśli koszty okazały się niższe, niż zakładano) decyduje ogół właścicieli uchwałą.
    Niezupełnie się z tym zgadzam, chociaż rzeczywiście takie praktyki mają miejsce.
    Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 18 czerwca 2008 r. (sygn. akt: I ACa 119/08), http://www.zarzadca.pl/content/view/619/94/ . Za niedopuszczalne uznał przekazanie nadwyżki wynikającej z rozliczenia kosztów zarządu na remonty i oddalając apelację utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 25 października 2007 r. uchylający uchwałę wspólnoty mieszkaniowej „z dnia 31 stycznia 2003 r. w zakresie przeniesienia nadwyżki powstałej w 2002 r. w kwocie 4.283,33 zł na fundusz remontowy". Szczeciński Sąd Apelacyjny orzekł, iż wspólnota nie posiada uprawnienia do decydowania o przeznaczeniu tego rodzaju środków, wkracza bowiem w ten sposób w prawo własności poszczególnych właścicieli, do których środki te należą. Podzielił przy tym argumentację sądu pierwszej instancji, który uzasadniając uchylenie uchwały przedstawił następującą wykładnię: " wspólnota mieszkaniowa może podejmować decyzję jedynie w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną i tylko w zakresie przyznanych jej kompetencji na podstawie przepisów prawa, nie może dysponować dowolnie środkami finansowymi przekazanymi w formie zaliczek przez członków wspólnoty. Zgodnie z treścią art. 29 ustawy o własności lokali okresem rozliczeniowym wspólnoty jest rok kalendarzowy.
    Treść orzeczenia na na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/619/94/
    Odpowiadając na wcześniejsze pytanie - termin wynosi 6 tygodni, jego przekroczenie może skutkować oddaleniem powództwa (Sąd może nie podzielić poglądu o bezwzględnej nieważności czynności jako wykraczające poza zakres działania wspólnoty mieszkaniowej).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ToruńToruń Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki za odpowiedzi, chodzi o nadpłaty czynszowe za np. wodę, ścieki, opłaty przeliczane za 1m2 mieszkania itp. Z tego co czytałem w necie to jest to zgodne z opinią Zarządcy, nadpłata powinna być zaliczona na poczet przyszłych czynszów, bądź też zwrócona. Martwi mnie jednak termin, chociaż wydaje mi się, że w tym przypadku można korzystać z przepisów KC i domagać się swoich praw. Może jest na tym forum ktoś, kto ma to za sobą i chce się podzielić swoją wiedzą?
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli chodzi o nadwyżkę na kosztach utrzymania lokalu (mediach), to ma ona zostać zwrócona właścicielom. Częstą praktykę jest kompensowanie zwrotu z kwotą zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Jednak jeśli chcesz pieniądze do ręki to nie ma sprawy. U mnie masz takie prawo.
  • Opcje
    PlzarzadcaPlzarzadca Użytkownik
    edytowano listopada -1
    https://forum.zarzadca.pl/teczka_zarzadcy/7/przekazanie-nadwyzek-10072009
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.