Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej

inspektorinspektor Użytkownik
edytowano listopada 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy Rada Nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej może wprowadzić uchwałą do funduszu remontowego opłatę od każdego lokalu na utworzony fundusz na likwidację barier architektonicznych na terenie zasobów spóldzielni? Z urządzeń likwidujących bariery architektoniczne będą korzystać tylko osoby niepełnosprawne a nie wszyscy mieszkańcy.Jak ta
uchwała ma się do właścicieli lokali ,którzy nie są członkami spółdzielni? Uchwałę przegłosowano na Walnym Zgromadzeniu bez udziału właścicieli mieszkań.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co na statut spółdzielni ?
  • Opcje
    inspektorinspektor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z par.28 Statutu Spółdzielni tylko członek spółdzielni jest zobowiązany do uczestnictwa w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących własność spółdzielni ,które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.Według mnie wykonanie obiektów likwidujących bariery architektoniczne nie jest przeznaczone do wspólnego korzystania przez wszystkich mieszkańców lecz wyłącznie przez osoby niepełnosprawne.Rada Nadzorcza swoją uchwałą wprowadziła subkonto do funduszu remontowego na stworzenie możliwości finansowania przez wszystkich mieszkańców likwidacji barier architektonicznych.Uważam , że nie miała do tego prawa.Jest jeszcze w spółdzielni Regulamin Rozliczania Kosztów za Lokale w którym określono jakie uchwały może podejmować RN w sprawie ustalania kosztów za lokale i nie ma w nim mowy o możliwości uchwalenia przez RN opłat dla wszystkich użytkowników lokali na przedmiotowy fundusz.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Według mnie wykonanie obiektów likwidujących bariery architektoniczne nie jest przeznaczone do wspólnego korzystania przez wszystkich mieszkańców lecz wyłącznie przez osoby niepełnosprawne.
    a co z pochylni dla osób niepełnosprawnych nie będą korzystać np osoby z wózkami dziecięcymi.?
  • Opcje
    inspektorinspektor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawo budowlane nakłada obowiązek na inwestora ,aby przy wznoszeniu bydynków budować podjazdy dla wózków,instalować poręcze schodowe,obniżać krawężniki na przejściach dla pieszych etc.Z pochylni na schodach nie będą korzystać wszyscy mieszkańcy ,tylko te osoby dla których je zbudowano. Póki co obecne przepisy prawne nie upoważniają Rady Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej na obciążanie wszystkich mieszkańców , w tym właścicieli mieszkań , do partycypowania w kosztach ,które są przeznaczone na likwidacje tzw.barier architektonicznych np. budowie specjalnych platform elektrycznych, schodołazów itp. urządzeń.Jeżeli tą uchwałę przegłosowali jedynie członkowie spółdzielni bez udziału właścicieli mieszkań to niech tylko członkowie spółdzielni ponoszą te koszty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2017
    [cite]inspektor[/cite]Z pochylni na schodach nie będą korzystać wszyscy mieszkańcy ,tylko te osoby dla których je zbudowano.
    a kto to będzie pilnował, aby nie korzystali inni np. osoby z wózkami.
    Kto zabroni korzystać z tych pochylni osobom trzecim?
    [cite]inspektor[/cite] Póki co obecne przepisy prawne nie upoważniają Rady Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej na obciążanie wszystkich mieszkańców
    a gdzieś to wyczytał, że nie pozwalają , właśnie jest odwrotnie to mieszkańcy danej nieruchomości mają ją utrzymywać w stanie niepogorszonym łącznie z kosztami remontowymi i modernizacyjnymi.

    [b]Prawo spółdzielcze [/b]
    [b]Art4[/b]. 4.[sup][11] [/sup][b]Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych.[/b] Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.
    
    [cite]inspektor[/cite] Jeżeli tą uchwałę przegłosowali jedynie członkowie spółdzielni bez udziału właścicieli mieszkań to niech tylko członkowie spółdzielni ponoszą te koszty.
    oj , oj prosisz się o kłopoty ...
  • Opcje
    inspektorinspektor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oj , oj nie potrafisz czytać ze zrozumieniem! A niech sobie korzystają mamusie z wózkami z pochylni na schodach i nikt nie musi pilnować ,że aby po pochylniach jeździli tylko inwalidzi i inne osoby. Problem jest w tym , że nie znane mi są przepisy aby Rada Nadzorcza mogła stworzyć subkonto funduszu remontowego na budowę obiektów i urządzeń nie służących wszystkim mieszkańcom. To nie są nieruchomości wspólne, gdyż korzystają z nich tylko niektóre osoby (np.z platform elektrycznych, schodołazów itp.) Zgoda na utrzymywanie i eksploatację nieruchomości wspólnych przez właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni , ale te urządzenia nie są nieruchomością wspólną i nie są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Oprócz art.4 Prawa spółdzielczego identyczną wykładnię daje par.28 Stratusu spółdzielni. Uchwałę przegłosowali tylko członkowie spółdzielni a dla właścicieli lokali spółdzielnia pełni tylko rolę zarządcy nieruchomości. Właściciele nie są zapraszani na obrady Walnego Zgromadzenia członków spółdzielni i nie mają żadnego wpływu na decyzje tam zapadające. Niedawno spółdzielnia wybudowała chodnik "do nikąd" , nikt z niego nie korzysta,chodnik zarósł trawą i chwastami.Zainstalowano stojaki rowerowe nie wiadomo dla kogo ,bo nikt nie ustawia tam rowerów a listonosz jeździ samochodem(kiedyś jeździł rowerem). Na te "inwestycje spółdzielnia wydała sporo kasy z konta funduszu remontowego.Inwestycje te miały służyć wszystkim mieszkańcom ale nic z tego nie wyszło.Ale ważne jest ,że uchwaliła to Rada Nadzorcza na wniosek członków spółdzielni. Nic nie mam do osób niepełnosprawnych ale kiedy taka osoba się wyprowadzi do innego mieszkania to urządzenia te nie będą używane,zardzewieją i zostaną zdewastowane przez osiedlowych "osiłków".Podzielą los chodnika do nikąd i stojaka na rowery. Koszty poniesie cała społeczność spółdzielni mieszkaniowej a nie osoba dla której je zbudowano.Osoba niepełnosprawna może wystąpic do PFRON o dofinansowanie urządzeń usuwających bariery architektoniczne.Budynek mieszkalny nie jest obiektem użyteczności publicznej , gdzie tam urządzenia dla osób niepełnosprawnych powinny być zainstalowane.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] inspektor:[/cite]Oj , oj nie potrafisz czytać ze zrozumieniem!
    toś mi przywalił
    [cite] inspektor:[/cite] A niech sobie korzystają mamusie z wózkami z pochylni na schodach i nikt nie musi pilnować ,że aby po pochylniach jeździli tylko inwalidzi i inne osoby. Problem jest w tym , że nie znane mi są przepisy aby Rada Nadzorcza mogła stworzyć subkonto funduszu remontowego na budowę obiektów i urządzeń nie służących wszystkim mieszkańcom.
    to jest więc Twój problem, czas na samo edukację, ja ci nie będę życia ułatwiał, jak takiś hardy.
    [cite] inspektor:[/cite] To nie są nieruchomości wspólne, gdyż korzystają z nich tylko niektóre osoby (np.z platform elektrycznych, schodołazów itp.)
    a co korzystanie ma wspólnego z kwalifikacją, co jest, a co nie jest częścią wspólną . Powiadam Tobie, że jest urządzenie należące do części wspólnych.
    [cite] inspektor:[/cite]Zgoda
    a co mnie ta Twoja zgoda obchodzi, jak jest stosowna wybiórczo wg własnego Ego .
    [cite] inspektor:[/cite] Uchwałę przegłosowali tylko członkowie spółdzielni a dla właścicieli lokali spółdzielnia pełni tylko rolę zarządcy nieruchomości. Właściciele nie są zapraszani na obrady Walnego Zgromadzenia członków spółdzielni i nie mają żadnego wpływu na decyzje tam zapadające.
    i nie muszą, nie ma takiego obowiązku , a kto Tobie broni zostać członkiem SM /wystarczy złożyć deklarację/ i chodzić na zebrania
  • Opcje
    inspektorinspektor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba nie kontynuuj dalej tego wątku.Może ktoś inny będzie miał coś mądrzejszego do powiedzenia.Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2017
    [cite] inspektor:[/cite]Kuba nie kontynuuj dalej tego wątku.
    Może ktoś inny będzie miał coś mądrzejszego do powiedzenia.
    takie jest zainteresowanie twoją postawą-wątkiem, że nie możesz opędzić się od ofert pomocowy - mądrzejszych.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.