Czy właściciel lokalu może bez zgody właścicieli odłączyć swoj lokal od zainstalowanej
warta
Użytkownik
Czy właściciel lokalu może bez zgody pozostałych właścicieli odłączyć swoj lokal od zainstalowanej w budynku sieci Cw ?
Mamy wlasna mala kotlownie,ktora dostarcza cieplo i ciepla wode do 2 budynkow naszej Wspolnoty razem 130 lokali.
Obecnie kilku(dokladnie 3)wlascicieli zalozylo sobie piecki elektryczne z bojlerami lub piecyki przeplywowe. Wiem ,ze w przypadku odlaczenia sie z sieci CO wymagana jest zgoda Wspolnoty w formie uchwaly.Czy dotyczy to takze Cw ?
Mamy wlasna mala kotlownie,ktora dostarcza cieplo i ciepla wode do 2 budynkow naszej Wspolnoty razem 130 lokali.
Obecnie kilku(dokladnie 3)wlascicieli zalozylo sobie piecki elektryczne z bojlerami lub piecyki przeplywowe. Wiem ,ze w przypadku odlaczenia sie z sieci CO wymagana jest zgoda Wspolnoty w formie uchwaly.Czy dotyczy to takze Cw ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
W przypadku ciepłej wody również konieczna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej poprzedzona uchwałą właścicieli lokali, system doprowadzający ciepłą wodę, analogicznie jak system c.o. - ma taki sam charakter prawny (współwłasność).
"Jednolity system ogrzewania stanowi przedmiot współwłasności, przy czym współwłasność ta ma charakter szczególny, gdyż jest przymusowa, czyli trwa tak długo, póki istnieje prawo własności lokalu, jest z nim zatem ściśle powiązana...Jedną z takich spraw rozpoznawał Sąd Okręgowy w Gliwicach, do którego wpłynął pozew gminy o uchylenie uchwały wyrażającej zgodę na odłączenie jednego z mieszkań ze wspólnego systemu grzewczego. Gmina uznała, że doszło do naruszenia prawa oraz jej interesów, ponieważ w 20 – lokalowej nieruchomości, jest właścicielem aż 16 mieszkań, dlatego też taka zmiana spowoduje przerzucenie na nią jako właściciela większościowego kosztów ogrzewania. Właściciele, nawet po zamontowaniu indywidualnego systemu grzewczego z dostarczonego ciepła w jakimś stopniu korzystać. Podkreślenia wymaga przy tym, że w przeszłości doszło już do odłączenia dwóch lokali wyodrębnionych. Sąd nie dopatrzył się jednak nieprawidłowości i powództwo oddalił, ponieważ we wspólnocie obowiązywał już regulamin, mocą którego właściciele którzy zamontowali indywidualny system ogrzewania partycypują w kosztach ogrzewania nieruchomości wspólnej. Zaskarżona uchwała nie narusza zatem interesów pozostałych członków wspólnoty. W uzasadnieniu prawnym wyroku Sąd przywołał uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 r., III CZP 36/97, OSNC 1998, z której wynika, że właściciele lokali mogą wyrazić zgodę na odłączenie lokalu (lub więcej lokali) od wspólnej i jednolitej instalacji c.o. i zainstalowanie w nim innego systemu ogrzewania. Oparł się przy tym również na wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który w wyroku z dnia 14 września 2012 r., I ACa 344/12 dopuścił taką możliwość."
Więcej na ten temat w artykule: "Można się odłączyć od centralnego ogrzewania "
Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/2358-mozna-sie-odlaczyc-od-centralnego-ogrzewania
odlaczyli poniewaz zamontowali przeplywowe podgrzewacze wody. Wiekszosc lokali w naszej WM to lokale uzywane okresowo:glownie latem,pozna wiosna i na poczatku jesieni.Budynki leza naiedaleko morza.
Wspolnota nie podjela zadnej uchwaly zezwalajacej na odlaczenie sie z systemu Cw.Wiekszosc nadal chce i woli korzystac z Cw produkowanej w naszej malej lokalnej kotlowni.
Ten wyrok SN znam , ale on odnosi sie do CO.Pytanie: czy tresc tego wyroku( wlasciwie Uchwaly SN)mozna przenosic takze na sprawe instalacji Cw ?
Bardzo trafne pytanie. Od tego w zasadzie należałoby zacząć. Przecież podgrzewanie prądem jest dość drogie, a do tego jeszcze trzeba było ponieść dodatkowe koszty inwestycyjne. Jakiś powód ku temu musiał być. A ta Wasza kotłownia, to jest na gaz, olej, prąd, lpg, czy może coś jeszcze innego?
Przecież nie ma obowiązku korzystania z CWU.
Instalacja istnieje nadal a koszty stałe tej instalacji są kosztami części wspólnej więc ci co zawory "zakręcili" nadal muszą je płacić.
Przecież o opłacie za CWU decyduje licznik. Jak licznik wskazuje zużycie "zero" to i opłata za ciepłą wodę jest zero. No chyba że liczników nie ma i wszyscy płacą ryczałtem ale wtedy wystarczy zalożyć licznik i rozliczać się z jego wskazań.
Problem lezy(przypuszczalnie) w kosztach produkcji Cw. Jezeli na 130 lokali tylko 8-10 zuzywa codziennie Cw a pozostale tylko okresewo to wiadomo,ze koszt produkcji 1 m³ Cw jest wysoki- system podgrzewania wody dziala przeciez przez 365 dni a zuzycie globalnie w ciagu roku jest stosukowo niskie.
Z punktu widzenia WM oni się myją w zimnej wodzie więc co WM do tego?
Nie piszesz jak jest rozliczna CWU? Na podstawie liczników czy ryczałtem?
Nowy doklejony: 08.12.17 22:28
Jezeli zawor zakreci np. 75% lokali to wtedy pozostale 25% musi (w cenie m³ Cw) placic za caloroczne podgrzewanie wody !
Czy ten Wasz system CWU grzeje wodę niezależnie od poboru?
Przecież ten piec olejowy potrafi się wyłączyć jak nie ma zapotrzebowania na CWU.
Macie jakiś regulamin rozliczania CWU?
Wszytko zalezy jak podzielicie koszty wytworzonej energii .
Ja bym ustanowił opłatę stałą , która pokrywała by koszt cyrkulacji CW o CO (ok 30% kosztów EC). Czyli ci co się odłączyli pokrywali by koszt nieżalenie czy korzystali by z CW czy nie .
Czyli podział kosztów wytworzenia EC dzieliłby się na ;
1.opłatę stałą ( koszty cyrkulacji)
2.podgrzanie wody
3. ogrzanie lokali
Materiał pomocniczy:
http://prawomieszkaniowe.com/uchwala-wspolnoty-moze-wymagac-wlasciciel-lokalu-ponosil-minimalne-koszty-ogrzewania/#respond
Cóż, należy stwierdzić tylko jedno: przy takim charakterze użytkowania obiektu (stale użytkowanych jest 6 % lokali, a 94 % tylko okresowo) system centralnego przygotowania c.w.u. nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jest bardzo nieefektywny, a dodatkowo, jeśli paliwem jest olej opałowy, to ja się już absolutnie nie dziwię tym kilku właścicielom. W zaistniałej sytuacji należałoby zrezygnować w ogóle z funkcji c.w.u. w kotłowni i podgrzewać wodę lokalnie, a w źródle pozostawić tylko funkcję c.o.. W ten sposób do przodu będą wszyscy właściciele w budynku.
Powstaje jednak pytanie w jakim celu utrzymywać taki stan.