ważność uchwały

slavkoslavko Użytkownik
edytowano października 2008 w Zarządzanie Nieruchomościami
Na wspólnocie została podjęta uchwała o odwołaniu zarządu. pytanie polega na tym czy musi być większa połowa właścicieli podpisana pod uchwałą aby odwołać zarząd czy wystarczy tak jak to miało miejsce na zebraniu było podpisanych pod uchwałą 13 osób za było 9 wstrzymało się 4 osoby a właścicieli na wspólnocie jest 24. Czy jest to prawdą żeby tego dokonać musi być 13 właścicieli za odwołaniem zarządu czy wystarczy ta uchwała aby weszła w życie. Czy jest też prawdą że można dokonać czynności zebrania dalszych podpisów pod uchwałą i wtedy się może okazać że jest po 12 za i 12 przeciw . Proszę o szybką odpowiedź jak to jest naprawdę. A chcę nadmienić że zarząd został powierzony w obecności notariusza i aktu notarialnego. Pozdrawiam Slavko

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Witam,
    aby uchwała zaistniała w obrocie prawnym "za" winni głosować właściciele posiadający łącznie większość udziałów w nieruchomości wspólnej - w przeciwnym razie, wobec niespełnienia przesłanek warunkujących podjęcie uchwały - akt głosowania nie dojdzie do skutku. Zasadą jest, że siła głosu właściciela lokalu zależy od wielkości jego udziału w nieruchomości wspólnej.
    Z treści Pana zapytania można wywnioskować, iż właściciele głosowali wg. zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos. W takiej sytuacji, jeżeli właścicieli jest 24 i "za" opowiedziało się 13 - uchwała została podjęta.
    Odnosząc się natomiast do drugiej części Pana zapytania - " czy jest też prawdą że można dokonać czynności zebrania dalszych podpisów pod uchwałą i wtedy się może okazać że jest po 12 za i 12 przeciw" - jeżeli 12 właścicieli będzie "za" i 12 "przeciw" to oczywiście uchwała nie zostanie podjęta. Jeżeli właściciele oddali swoje głosy i głosowanie zostało zakończone - cofnięcie skutków oddanego głosu "po fakcie" nie będzie już skuteczne. W wyjątkowych sytuacjach oddany głos można wycofać z obrotu prawnego ze względu na tzw. wady oświadczenia woli. Wspólnota może oczywiście podjąć kolejną uchwałą powołującą odwołany zarząd, należy wówczas przeprowadzić kolejne głosowanie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]aby uchwała zaistniała w obrocie prawnym "za" winni głosować właściciele posiadający łącznie większość udziałów w nieruchomości wspólnej - w przeciwnym razie, wobec niespełnienia przesłanek warunkujących podjęcie uchwały - akt głosowania nie dojdzie do skutku.
    Akt głosowania dojdzie do skutku, tylko wynik jest niepewny ;). Ale zawsze można "dozbierać" głosy w trybie indywidualnym po zebraniu. Pytanie tylko, czy zarząd sumiennie wykona zbieranie głosów w sprawie swojego odwołania?
    [cite] Zarządca:[/cite]Z treści Pana zapytania można wywnioskować, iż właściciele głosowali wg. zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos. W takiej sytuacji, jeżeli właścicieli jest 24 i "za" opowiedziało się 13 - uchwała została podjęta.
    Autor pytania nie sprecyzował, czy wcześniej podjęto udziałami uchwałę o głosowaniu w sprawie odwołania zarządu wg zasady 1 właściciel = 1 głos. Nie wiemy też, czy były przesłanki do żądania przez 1/5 udziałowców głosowania wg tej zasady (czy jest tam właściciel, posiadający więcej niż 50% udziałów lub czy suma udziałów nie daje jedności) i czy takie żądanie zostało zgłoszone. Osobiście nie sądzę, aby było to głosowanie 1=1.

    Jeśli by nawet tak było, to z wyniku głosowania wynika, że uchwała nie została przyjęta. Przypomnę:
    [cite] slavko:[/cite]na zebraniu było podpisanych pod uchwałą 13 osób za było 9 wstrzymało się 4 osoby a właścicieli na wspólnocie jest 24
    Uchwałę poparło 9 właścicieli spośród 24 uprawnionych, co daje niecałe 42% głosów. Zatem zarząd nie został odwołany w głosowaniu podczas zebrania.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.