Reklama na budynku

pisofkejkpisofkejk Użytkownik
edytowano listopada 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie forumowiczów! Po raz kolejny jako niedoświadczony Członek Zarządu wspólnoty mieszkaniowej zaglądam na to forum ( skarbnicę wiedzy ). Mam kolejny problem.
Na fasadzie naszego budynku ( budynek był ocieplany 3 lata temu ) jeden z mieszkańców powiesił sobie szyld gdyż w swoim lokalu prowadzi działalność gospodarczą. Nota bene lokator, który ten szyld zawieszał na nowiutkiej fasadzie był wówczas członkiem zarządu wspólnoty. Na którymś z zebrań jeden z mieszkańców zapytał się owego właściciela kto wydał mu pozwolenie żeby takowy szyld umieścić? Odpowiedź była taka, że pozwolenie wydał Zarząd ( on zasiadał w tym Zarządzie) i sprawa przycichła. Niedawno zarząd się zmienił i całkiem przez przypadek znalazłem się jego członkiem. Czytam więc ustawę a tam stoi art22 pkt 3 podpunkt 4 czyli że czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu jest w szczególności zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej. Ja rozumiem że przepis ten dotyczy np tego że mamy w budynku kotłownie a chcielibyśmy ją przeznaczyć na dyskotekę ale i czy tego przypadku nie dotyczy ten przepis? Czy zarząd może wydać pozwolenie na zawieszenie tego szyldu? Jeżeli nie może to kto może? Proszę zwrócić również uwagę na art 12 pkt 1 Ustawy na który powołuje się właściciel szyldu.
Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2009
    Uważam, że zgoda na wywieszenie szyldu to zmiana sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej (część elewacji zostaje wykorzystywana wyłącznie przez właściciela szyldu), dlatego takie kwestie winna uregulować wspólnota mieszkaniowa w drodze uchwały. Zwykle wspólnota ustala opłatę z tego tytułu, o dopuszczalności zawarcia takiej umowy z właścicielem lokalu wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 czerwca 2007 r., sygn. akt: III CZP 59/07,: "określenie zasad korzystania przez właściciela lokalu z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej może nastąpić w drodze umowy zawartej przez niego ze wspólnotą mieszkaniową".
    Treść orzeczenia:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/613/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.