parking

agam222agam222 Użytkownik
Dzień dobry,
piszę do Państwa bo już nie wiem jak rozwiązać sprawę może Państwo mi coś podpowiedzą. Mianowicie chodzi nam o parking i drogę wewnętrzną na osiedlu. Deweloper jak sprzedawał mieszkania zbudował 9 budynków z których każdy jest oddzielną wspólnotą. I tu zaczynają się klocki a mianowicie przed osiedlem jest parking, w którym wszyscy mają udziały. Część miejsc jest ogólnodostępna a część została sprzedana do wyłącznego użytkowania. Na chwilę obecną nikt tym terenem nie administruje nie jest on
ubezpieczony, sprzątany i oświetlony, poza tym jest droga jeszcze jako odrębna działka w której udziały ma tylko już 6 budynków które leżą wzdłuż tej drogi. Podjęliśmy się z członkami każdej ze wspólnot akcji aby w końcu prawnie uregulować obie te działki i ponosić koszty ich utrzymania, Z tego co już wiemy podlega to pod kodeks cywilny czyli musimy mieć zgodę wszystkich właścicieli i współwłaścicieli żeby ustanowić kogoś kto podejmie się zarządu nad tym terenem. I niestety tutaj stanęliśmy bo
nie wiemy jak się prawnie za to zabrać czy mamy stworzyć jakąś uchwałę i zbierać podpisy w każdej ze wspólnot czy może stworzyć jakieś porozumienie między wspólnotami o wzajemnym utworzeniu zaliczek na te działki.

Będę wdzięczna za każdą sugestię z Państwa strony jak rozwiązać ten problem.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego co już wiemy podlega to pod kodeks cywilny czyli musimy mieć zgodę wszystkich właścicieli i współwłaścicieli żeby ustanowić kogoś kto podejmie się zarządu nad tym terenem. I niestety tutaj stanęliśmy bo nie wiemy jak się prawnie za to zabrać czy mamy stworzyć jakąś uchwałę i zbierać podpisy w każdej ze wspólnot czy może stworzyć jakieś porozumienie między wspólnotami o wzajemnym utworzeniu zaliczek na te działki.
    Zgodnie z prawem nie da się tego wykonać, nierealne 100%.
    Członkowie zarządów niech podpiszą porozumienie w tej sprawie. Z dokładnym opisem jakie zasady przyjęliście przy podziale kosztów, co z tego wynika (która wspólnota ile, za co) i jakaś waloryzacja co roku (termin, luty?)
    Takie porozumienie nie ma żadnej mocy prawnej, ale nie musicie o tym wiedzieć :wink:
    Wybierzcie w miarę rozsądny sposób i trzymajcie kciuki, by nie znalazł się jakiś nawiedzony, który zaskarży w sądzie te wydatki.
  • Opcje
    cTntcTnt Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pani opis jest zbyt ogólny, by móc wskazać ewentualne kroki zmierzające do uregulowania kwestii administrowania terenem parkingu i drogi wewnętrznej.

    1. Czy współwłaścicielem parkingu jest każdy właściciel wyodrębnionego lokalu we wszystkich 9 budynkach?
    2. Jak liczone są udziały we współwłasności parkingu?
    3. Na jakiej zasadzie ustanowiono podział do wyłącznego korzystania? Czy jest ujawniony w księdze wieczystej?
    4. Co precyzyjnie oznacza, że udziały w działce stanowiącej drogę, ma 6 budynków?
    5. Jak liczone są udziały we współwłasności drogi?
    6. Czy właściciele wyodrębnionych lokali z pozostałych 3 budynków nie korzystają z tej drogi wewnętrznej?

    Jeśli jest Pani przekonana, że mają Państwo obowiązek w przypadku tych 2 nieruchomości stosować się do przepisów kodeksu cywilnego, żadna ze Wspólnot nie może podjąć uchwały dotyczącej tych nieruchomości. Co najwyżej na podstawie art. 201 k.c. można sporządzić uchwały współwłaścicieli tych konkretnych nieruchomości (dla każdej nieruchomości odrębna uchwała). Proszę jednak pamiętać, że nie są to uchwały o których mowa w u.w.l. W przypadku braku możliwości zebrania głosów większości współwłaścicieli tych nieruchomości, można wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy przez sąd (na podstawie art. 203 k.c.). Zwykle we wniosku wskazuje się osobę lub podmiot zajmujący się tym profesjonalnie i jeśli stawki są rynkowe oraz nie zachodzi żaden konflikt interesów, sąd przychyla się zwyczajowo do wyznaczenia na zarządcę osoby/podmiotu wskazanego we wniosku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.