Temperatura powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach

basiajbasiaj Użytkownik
edytowano listopada 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
W mojej Wspólnocie mamy własną kotłownię gazową z automatyką gdzie w zależności od temp. zewnętrznej utrzymywana jest temp. pomieszczeń. Wszędzie są zawory termostatyczne i na pionach i na kaloryferach ale bez podzielników. Wiadomą rzeczą jest, że jeśli nie ma zapotrzebowania na ciepło to zawór się zamknie i ten na grzejniku i ten na pionie.I zaczynają się narzekania niektórych, bo jak dotykają grzejnik to zimny ale w mieszkaniu mają ciepło. No właśnie i jaka to powinna być temp.? W większości lokali ( gdzie mają powymieniane okna) jest 22 - 24 stopnie. Tylko 2 osoby z bloku ( gdzie mają stare, nieszczelne okna, nieszczelne drzwi wejściowe do mieszkania) narzekają ciągle, że u nich jest zimno. Ale to nie prawda bo mają 20 - 21 stopni. Co zrobić? Jesteśmy bezradni w przekonywaniu tych osób, że z ogrzewaniem jest wszystko okey, że mają chłodniej z powodu tych nieszczelności. Czy możemy uchwałą określić temp. w pomieszczeniach, czy też opierać się na obowiązujących przepisach ogólnych?

Komentarze

  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] basiaj:[/cite]No właśnie i jaka to powinna być temp.?
    W pomieszczeniach mieszkalnych +20, w kuchni +20, chyba, że to kuchnia z paleniskiem węglowym - wtedy +16, przedpokój +20, łazienka +24
    [cite] basiaj:[/cite]Co zrobić?
    Nic.
    [cite] basiaj:[/cite]Czy możemy uchwałą określić temp. w pomieszczeniach, czy też opierać się na obowiązujących przepisach ogólnych?
    Możecie, tylko po pierwsze, nie niższe, niż podane minimalne w przepisach, a po drugie, to po co, a po trzecie, przepisy określają temperatury możliwe do uzyskania z instalacji grzewczej, zatem przy instalacji istniejącej, macie to, co macie i więcej nie wyciągniecie, więc po co uchwała? (nie wyciągniecie bez podrasowania w źródle oczywiście : ), bo tak w ogóle to się da).
  • Opcje
    basiajbasiaj Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko jasne, tylko nadal Pani, której ciągle jest zimno twierdzi, że powinna w każdej chwili mieć gorący kaloryfer. Jesli miałaby za ciepło to go zakręci, jeśli nie to będzie grzał cały czas. I weź tu kobietę przekonaj, że kotłownia automatyczna i grzeje w zależności od temp. zewnętrznej.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] basiaj:[/cite]I weź tu kobietę przekonaj
    Po co?
  • Opcje
    basiajbasiaj Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    Wczoraj poinformowała mnie, że będzie dzwonić do administracji ze skargą na wspólnotę. Ale czy administracja może nam coś narzucić? Czy może da sobie spokój bo nikt inny nie skarży się, tylko cały czas ta sama osoba?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] basiaj:[/cite]Wczoraj poinformowała mnie, że będzie dzwonić do administracji
    No, ale mam nadzieję, że nie będzie dzwonić na Twój koszt, tylko na swój, więc niech sobie dzwoni, gdzie chce.

    Basia, Ty jesteś właścicielem we wspólnocie, czy jak?
    Od kiedy to administracja cokolwiek narzuca wspólnocie? Chyba jest odwrotnie, prawda?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] basiaj:[/cite]Wczoraj poinformowała mnie, że będzie dzwonić do administracji ze skargą na wspólnotę. Ale czy administracja może nam coś narzucić? Czy może da sobie spokój bo nikt inny nie skarży się, tylko cały czas ta sama osoba?
    Zarządzający nie mogą niczego wspólnocie narzucać.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    abbaabba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chcę mnożyć wątków, bo w sumie mam podobny problem co basiaj, tyle że widziany od strony osoby, której ciągle jest zimno;)
    Nasza Wspólnota też ma węzeł ciepłowniczy w bloku z podobnie działającą automatyką, który obsługiwany jest przez PEC. Na kaloryferach zamontowane są zawory termostatyczne bez podzielników. Temperatura w moim mieszkaniu(mierzona trzema pokojowymi termometrami - wszystkie pokazują takie same wartości) wynosi ok.+18 - +19 w pokojach i ok. +20 w łazience. Po wielokrotnych interwencjach u zarządcy sytuacja nieco się poprawiła, ale tylko chwilowo. Teraz znów marzniemy. Po kolejnej interwencji mają przyjść panowie, którzy sprawdzą temperaturę specjalnym miernikiem do pomiaru temperatury. Rozmawiałam z kilkoma osobami, które miały przeprowadzane takie pomiary u siebie i podobno zwykle temperatura mierzona miernikiem ma wyższą wartość niż ta mierzona zwykłym termometrem pokojowym. Dlaczego tak się dzieje i jak powinny być przeprowadzane pomiary z użyciem miernika by ich wynik był jak najbliższy prawdzie? Czy taki miernik powinien mieć legalizację?
    I tak przy okazji : czy zarządca nie musi wiedzieć o takich rzeczach jak to czy w blokach, które ma pod "opieką" są zamontowane odpowietrzniki ?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witaj,

    1. Tak, miernik powinien mieć legalizację, a ściślej rzecz ujmując, świadectwo kalibracji, wydane przez upoważnione laboratorium. Świadectwo jest ważne przez 1 rok od daty wydania.

    2. Nie spotkałem się z tym, żeby zwykłe termometry zaniżały wskazanie w stosunku do specjalnego przyrządu. Zależy też, o jakim termometrze dyskutujemy. Jeśli chodzi Ci o coś takiego z rurką i spirytusem w środku, wykonywane przez rzemieślnika, a potem sprzedawane w hipermarkecie budowlanym, to zgodzisz się chyba, że trudno uznawać pomiar czymś takim, za miarodajny. Co, jeśli danego dnia rzemieślnik był hm... wczorajszy i krzywo mu się przykleiła skala? Do celów orientacyjnych, na własne potrzeby - owszem, nie ma problemu. Jeśli jednak w grę wchodzi formalne potwierdzenie, to musi być użyty przyrząd skalibrowany.

    3. Pomiar powinno się wykonać przyrządem umieszczonym w środku pomieszczenia na wysokości 1,5 metra. Przed wykonaniem pomiaru pomieszczenia nie powinny być wietrzone przynajmniej przez 2 godziny. Tak mówiły Polskie Normy, ale te normy już nie obowiązują. Teraz jest wolna amerykanka.

    4. Trudno powiedzieć, czy zarządca powinien wiedzieć o odpowietrznikach. Niby to oczywiste, ale z drugiej strony, czy obowiązkiem zarządcy jest osobiste wykonywanie czynności eksploatacji, konserwacji, napraw, remontów instalacji? W mojej opinii raczej nie. Od tego powinien być przeszkolony personel. Jeśli to mała wspólnota, to np. jakiś zewnętrzny serwisant/konserwator.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    abbaabba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem, że pomiarów instalacji elektrycznej może dokonywać tylko osoba mająca uprawnienia, która wypisuje protokół z takich pomiarów, na którym umieszcza m.in. informację o tym jakim miernikiem się posłużyła i wpisuje także nr. świadectwa kalibracji. Czy w przypadku pomiaru temperatury jest podobnie?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak. Nie tylko podobnie, ale tak samo.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.