rozliczenia właściciela w rozbiciu na fundusz eksploatacji i zarządu oraz fundusz remontowy

zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
Poprzedni zarządzający dokonywał indywidualnego rozliczenia właściciela w roz-biciu na fundusz eksploatacji i zarządu oraz fundusz remontowy.
Obecny zarządzający dokonuje rozliczenia całościowego bez rozdzielenia funduszy.. Zmiana rozliczenia dokonana została jednostronną decyzją zarządzającego bez pod-parcia uchwałą właścicieli o zmianie sposobu rozliczania.
Tak więc zarządzający nie rozlicza funduszu remontowego na każdego właściciela. Czy jest to prawidłowe?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kto to jest zarządzający?
    Jeżeli zarządca notarialny, to tak, miał prawo. Najważniejsze, żeby liczby się zgadzały.
    Jeżeli administrator, to na taką zmianę zgodzili się członkowie zarządu właścicielskiego wspólnoty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2018
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]Poprzedni zarządzający dokonywał indywidualnego rozliczenia właściciela w roz-biciu na fundusz eksploatacji i zarządu oraz fundusz remontowy.
    Obecny zarządzający dokonuje rozliczenia całościowego bez rozdzielenia funduszy.. Zmiana rozliczenia dokonana została jednostronną decyzją zarządzającego bez pod-parcia uchwałą właścicieli o zmianie sposobu rozliczania.
    Tak więc zarządzający nie rozlicza funduszu remontowego na każdego właściciela. Czy jest to prawidłowe?
    Co przez to rozumiesz - zarządzający ?
    [b]Art. 18[/b]. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
    
    [b]Art. 20[/b]. 1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano lutego 2018
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]Obecny zarządzający dokonuje rozliczenia całościowego bez rozdzielenia funduszy.
    Sądzę, że zmiana dotyczy tylko formy prezentacji, a nie samego rozliczania. Rozliczanie przez 'zarządzającego' poszczególnych funduszy i właścicieli musi być robione, bo inaczej nie dałoby się ustalić kto i z czym zalega lub ma nadpłatę. Przypuszczam więc, że nie doszło do zmiany sposobu rozliczania, a raczej jest to problem sposobu zredagowania informacji przekazywanej pisemnie właścicielom lokali.
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chcę rozwodzić się nad tym, czy chodzi tu o sposób zarządzania, bo nie to jest istotą sprawy. Istotą jest to czy nowo zarządzający, a jest to osoba prawna spółka z o.o. działająca na podstawie Umowy o zarządzanie miała prawo dokonać sposobu rozliczania właścicieli bez ich decyzji i czy właściwe w tym przypadku jest rozliczanie z pomięnięciem rozliczania funduszu remontowego indywidualnie dla każdego waściciela tak, jak było poprzednio. Nie jest to jedynie zmiana sposobu rozliczania bo właściciel nie wie, jaki jest stan rozliczenia jego środków finansowych na koncie funduszu remontowego.Krótko mówiąc przyjęto zasadę, że istotne jest jedynie to, że wplata na fundusz remontowy wynika z wielkości przyjętej stawki pomnożonej przez metraż (udział). Stąd wynika moja obawa, że wydatkowanie środków wcale nie odzwieciedla wysokość udziałów.Ostatecznie chodzi o to, czy fundusz remontowy powinien być rozliczany na każdego właściciela i czy właściciel powinien otrzymawać roczne iondywidualne rozliczenie funduszu remontowego.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zygmunt - nie rozumiesz. "Sposób zarządzania" jest tutaj "istotą sprawy".
    Powtórzę więc.
    Jeżeli masz u siebie zarządcę powierzonego (notarialnego), to ma prawo przedstawiać rozliczenie w takim kształcie, jak chce.
    Jeżeli masz administratora, to forma, kształt rozliczenia powinna być uzgodniona z członkami zarządu.

    Poza tym każdy właściciel (więc i ty) może poprosić administratora/zarządcę o indywidualne rozliczenie, wytłumaczenie co i jak.
    Jednak pierwszy kwartał nie jest dobrym terminem, administratorzy mają wtedy sporo pracy. Poczekaj trochę i na spokojnie wyjaśnij swoje wątpliwości.
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie jest to zarządca powierzony notarialnie. Podałem, że działa na podstawie Umowy o Zarządzanie i jest osobą prawną spółka z o.o. O co mam go prosić, jak nie przedstawia rozliczenia funduszu remontowego w rozbicu na każdego indywidualnego właściciela. nawet jesli spytam o to w II kwartale odpowie, ze nie ma takiego rozliczania i nie ma TAKIEGO OBOWIĄZKU. A ja pytam. Czy rozliczanie funduszu remontowego na indywidalnego włascicielam jest obowiązkiem Zarądcy.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lutego 2018
    Nie jest to zarządca powierzony notarialnie
    W takim razie jest to administrator* zatrudniony przez waszą wspólnotę.
    Mogę się tylko domyślać, że zmienił formę rozliczenia za zgodą członków zarządu.
    Jeżeli zrobił to samowolnie, to pogadaj z członkami zarządu, dlaczego na to zezwalają.
    To oni decydują, nie administrator

    * nazwa umowy z nim zawartej nie ma znaczenia, liczy się tylko prawne umocowanie.
    To prawne umocowanie to chyba zwykła umowa zlecenie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2018
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]Ostatecznie chodzi o to, czy fundusz remontowy powinien być rozliczany na każdego właściciela i czy właściciel powinien otrzymawać roczne iondywidualne rozliczenie funduszu remontowego.
    Nie ma takiego obowiązku
    Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego (Sygn. akt III CZP 65/07) z dnia 21 grudnia 2007 r., w której uzasadnieniu znajduje się następujące zdanie: 
    [b][color=#f00]„do majątku wspólnoty wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.) oraz pożytki i inne dochody z nieruchomości wspólnej”. [/color][/b]
    
    Właścicielem funduszu remontowego jest wspólnota mieszkaniowa i tylko ona może decydować o przeznaczeniu zgromadzonych środków.
    
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego wszystkiego zropzumieć mogę, że cały szkopuł tkwi w zarządzie wspólnoty i że to on przekracza swoje uprawnienie, dopuszczając między innymi do zmiany sposobu rozliczania bez podjęcia uchwały przez właścicieli. Nadal, nie mam jednak odpowiedzi, czy fundusz remontowy powinien być rozliczany w dla każdego właściciela z podaniem jego stanu środków na koncie funduszu remontowego.
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    p. Zygmuncie dobrze pan rozumuje i tak powinno być w rozumieniu prawa i przejrzystości w rozliczeniach lecz jak sam pan czyta posty to niektóre są pisane przez osoby prowadzące WM lub będącymi w zarządzie i opisują panu to co jest dla nich najprostsze t/z wsypują wszystko do jednego wora i z tego FR opłacają wszystkie zaległości jakie posiada WM jednym słowem ustawa swoje a życie swoje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite] czy fundusz remontowy powinien być rozliczany w dla każdego właściciela z podaniem jego stanu środków na koncie funduszu remontowego.
    nie ma takiego obowiązku rozliczania FR na poszczególnych właścicieli lokali , bo to kasa Wspólnoty. Wspólnota może robić takie rozliczenia, ale nie musi .

    Dobrze jak jest wyodrębnione konto na FR i wtedy wszystko jasne ... ale konto kosztuje.
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - ja akurat jestem w takiej WM ze była podjęta uchwała o wpłaty na oddzielne subkonto FR oprocentowany i co zarządca a nawet sady maja to gdzieś ,opłaca z FR zaległości za media , inwestycje itp zaskarżasz to do sądu a sąd rozpatruje sprawę czy wszystko jest zgodne z prawem a zarządca się śmieje bo ma mniej robot i nie pisz że WM oraz UoWL są cacy cacy to one są na papierze a w rzeczywistości to jest jedno wielkie oszustwo jak w PRL lokatorzy płacili czynsz przez 20 - 30 lat i nie mogli się doczekać remontu klatki schodowej a teraz to możesz mieć nawet złote klamki tylko płać Bóg wie ile na co i za co.Popatrz sobie co może zrobić emeryt(ka) dostając przed zebraniem rozliczenie roczne gdzie dobry finansista ma problem z rozczytaniem tego a co dopiero taki emeryt zaraz napiszesz że u ciebie jest wszystko przejrzyste i czytelne ale to w skali wszystkich WM jest może mały promil a co z resztą.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2018
    ijan, jak przestaniesz mieszać zaliczki z czynszami, a koszty z kasą na koncie WM to wrócimy do dyskusji
    [cite] ijan:[/cite]Popatrz sobie co może zrobić emeryt(ka) dostając przed zebraniem rozliczenie roczne gdzie dobry finansista ma problem z rozczytaniem tego a co dopiero taki emeryt zaraz napiszesz że u ciebie jest wszystko przejrzyste i czytelne ale to w skali wszystkich WM jest może mały promil a co z resztą.
    Hmm ...zmień wspólnotę i przyjdź do mnie

    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe Przykład 2
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_plan_gospodarczy
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Żeby indywidualnie rozliczać fundusz remontowy wcale nie musi być oddzielne konto bankowe na FR. Wystraczy w ramach jednego konta bankowe rozdzielić fundusze. Tak czyniono w mojej WM, ale z chwilą zmiany zarządzającego nowy zarządzający odstapił od takiegp rozliczania.Nie wiadomo czy uczynił to w porozumieniu z Zarządem Wspólnoty, czy nie. Jeśli otrzymał zgodę Zarządu WM na takie rozliczenie oznaczyłoby to, że Zarząd WM przekroczył swoje uprawnienia, bo bez stosownej uchwały właścicieli pozwolono na zmianę sposobu rozliczania. Uważam, że poprzedni sposób był znacznie korzystniejszy i bardziej przejrzysty co do rozl;iczania środków FR według posiadanych udziałów, co jest zresztą wymogiem ustawowym.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]Żeby indywidualnie rozliczać fundusz remontowy wcale nie musi być oddzielne konto bankowe na FR. Wystraczy w ramach jednego konta bankowe rozdzielić fundusze.
    ty piszesz o tzw masowych płatnościach . Z twojej strony może i tak wygląda. że to jest jedno konto, ale dla banku są to dwa odrębne konta bankowe

    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]Uważam, że poprzedni sposób był znacznie korzystniejszy i bardziej przejrzysty co do rozliczania środków FR według posiadanych udziałów, co jest zresztą wymogiem ustawowym.
    Nie ma takiego wymogu ustawowego to tylko twoje pobożne życzenie .
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P - jeżeli płacę czynsz to co jest opłacane z tego czynszu a jeżeli zaliczki to na co idą te zaliczki bo jak piszesz to FR to oddzielna broszka , bieżące utrzymanie nieruchomości to z zaliczek jest opłacane które to po roku rozliczeniowym powinny być rozliczone w/g UoWL tak samo jeżeli nie ma w planie robót związanych z FR to też one powinny być rozliczone co roku, nie wiem co masz na myśli czynsz w WM chyba że do czynszu zaliczasz opłatę na zarządcę .A swoja drogą nie mieszaj p. Zygmuntowi bo jak lokatorzy podejmą i uchwalą taką ustawę to zarządca musi wykonać taką uchwałę i nie pisz że nie ma takiego wymogu ustawowego bo w tej chwili sam się przyznałeś że UoWL to jest taki mały bubel prawny który każdy stosuje jak mu się żywnie podoba.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Baju baju , baju , baju baju ...ijan, jak przestaniesz mieszać zaliczki z czynszami, a koszty z kasą na koncie WM to wrócimy do dyskusji
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    baju baju to ty tu na forum opisujesz zadałem ci proste pytanie co do zaliczek i czynszu jak się nie mylę to czynsz jest już reliktem z przeszłości u mnie w WM płaci się za 1. koszty bieżącego utrzymanie nieruchomości 2 koszt zarządcy 3.Zaliczka na FR 4. Wywóz śmieci i teraz wskaz jak piszesz baju baju co jest czynszem a co zaliczką. Bo jak jakiś lokator nie płaci za media to służby nie będą bawić się z zamknięciem tego lokatora od dostaw wody czy też energii elektrycznej wspólnej lecz przyjdą i zamkną na całym budynku WM .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    .ijan, jak przestaniesz mieszać zaliczki z czynszami, a koszty z kasą na koncie WM to wrócimy do dyskusji
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - nie masz już nic do powiedzenia tylko jak ta trajkotka mieszasz ludziom w głowach jak można opłacać z FR inne koszty nie związane z remontem budynku takie jak już ci pisałem : opłaty za innych bo ktoś ma zaległości i nie pisz głupot do p. Zygmunta bo on ma rację że przy jego opcji jest przejrzystość w finansach danej WM.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2018
    .ijan, jak przestaniesz mieszać zaliczki z czynszami, a koszty z kasą na koncie WM to wrócimy do dyskusji
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ważne jak zwał. Ważne, jak to rozumie właściciel. Prawdę powiedziawszy dziś większość właścieli wpłaca na konto WM określoną i reguły wyliczoną kwotę kwotę wcale nie rozmyslając jak to zostanie nazwane. Czynsz czy zaliczka. To zarządzający, administrator czy jak go tam zwał i też z reguły zastanawia się jak tą wpłatę podzielić. Dzieli wię na przyjęte przez WM fundusze. Wszystko jest w porządku gdy wpłata wielkością odpowiada przyjetym przez WM wysokościoom wpłat. jeśli wpłaty śa zróżnicowane też z reguły przyjmuje priorytet wpłat ze szczególnym uwzględnieniem Funduszu remontowego, a już szczególnie wtedy gdy WM spłaca bankowe zobowiazania np. kredyt. przy okazji podziękowanie dla .ijan, za zauważenie mojego toku rozumowania zagadnień związanych z funkcjonowaniem WM.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]Nie ważne jak zwał. Ważne, jak to rozumie właściciel. Prawdę powiedziawszy dziś większość właścieli wpłaca na konto WM określoną i reguły wyliczoną kwotę kwotę wcale nie rozmyslając jak to zostanie nazwane. Czynsz czy zaliczka.
    co za ... dla ciebie też jest bez znaczenia, czy przechodzisz na czerwonym czy zielonym świetle ... ech.

    Czynsz jest dla tego co go wystawił i może z nim zrobić co zechce , a zaliczkę trzeba kiedyś rozliczyć , więc dobrze jest ją zaksięgować

    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]To zarządzający, administrator czy jak go tam zwał i też z reguły zastanawia się jak tą wpłatę podzielić. Dzieli wię na przyjęte przez WM fundusze.
    :bigsmile::bigsmile::shocked:
    to musi być jasnowidz, aby te twoje 100 złotych, które wpłaciłeś zaksięgować na wodę , śmieci , konserwację, swoje utrzymanie , fundusz rem, itd. Nie wiem co zrobi, jak mu zabraknie w stosunku do naliczeń.
    Tylko jak on to robi, możesz napisać zygmuntjakubczyk: ?
    Wspólnoty (większość) prowadzą ewidencję pozaksięgową w postaci memoriałowej a nie kasowej .
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]Wszystko jest w porządku gdy wpłata wielkością odpowiada przyjetym przez WM wysokościoom wpłat. jeśli wpłaty śa zróżnicowane też z reguły przyjmuje priorytet wpłat ze szczególnym uwzględnieniem Funduszu remontowego, a już szczególnie wtedy gdy WM spłaca bankowe zobowiazania np. kredyt.
    przy okazji podziękowanie dla .ijan, za zauważenie mojego toku rozumowania zagadnień związanych z funkcjonowaniem WM.
    swój swojego zawsze pozna :hug: :inlove:... porażka na całej linii.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyja porazka i na jakiej linii.Gdzie ty żyjesz? skoro nie możesz wyzbyć się pojęcia czynszu. Nie ma czegoś takiego w obrocie we WMi i nie ma czegoś takiego w ustawie o własności lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite] nie możesz wyzbyć się pojęcia czynszu. Nie ma czegoś takiego w obrocie we WM i i nie ma czegoś takiego w ustawie o własności lokali.
    No, nareszcie jest iskierka, że zaczynasz coś jarzyć
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]
    Czynsz czy zaliczka. Z tego wszystkiego zropzumieć mogę, że cały szkopuł tkwi w zarządzie wspólnoty i że to on przekracza swoje uprawnienie, dopuszczając między innymi do zmiany sposobu rozliczania bez podjęcia uchwały przez właścicieli. Nadal, nie mam jednak odpowiedzi, czy fundusz remontowy powinien być rozliczany w dla każdego właściciela z podaniem jego stanu środków na koncie funduszu remontowego.
    
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] ijan:[/cite]baju baju to ty tu na forum opisujesz zadałem ci proste pytanie co do zaliczek i czynszu jak się nie mylę to czynsz jest już reliktem z przeszłości u mnie w WM płaci się za 1. koszty bieżącego utrzymanie nieruchomości 2 koszt zarządcy 3.Zaliczka na FR 4. Wywóz śmieci i teraz wskaz jak piszesz baju baju co jest czynszem a co zaliczką. Bo jak jakiś lokator nie płaci za media to służby nie będą bawić się z zamknięciem tego lokatora od dostaw wody czy też energii elektrycznej wspólnej lecz przyjdą i zamkną na całym budynku WM .
    Przepraszam Ijan.
    Ale przesadzasz. Jak jakis właściciel nie płaci za wode a ja płacę i moje pieniążki dorarły do PeWIK to nie ma takiej możliwości żeby odciąć wode w całej wspolnocie opomiarowanej , czyli takze tym którzy zapłacili. Żaden Pewik tego nie zaryzykuje. . To nie takie proste i konia z rzedem kto mi da taki przyład. Nie strasz w taki sposób ...no chyba że jestes zarządcą, to ...strasz.
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Istotnie nie ma możliwośći nawet prawnej odcięcia od mediów wszystkich właścicieli w przypadku, gdy nie płaci jeden z nich. na taki przypadej jest oddzielna droga postepowania prawnergo z drogą sądową włącznie. przykłasdowo art 16. ust 1 ustawy owl. Przeczytaj też art 17.
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tajfun - kto u ciebie podpisał umowę na dostarczanie wody ty jako lokator czy zarządca w imieniu WM popatrz w blokach z wielkiej płyty lub w budynkach budowanych przez dewelopera dlaczego ludzie mają dopłaty poza licznikowe weź teraz ze w bloku mieszka z 100 rodzin i oni się buntują i nie zapłacili za tę nadwyżkę wynikająca z licznika głównego to myślisz że zarządca będzie czekał aż wodociągi przyjdą i zamkną dopływ wody czy zapłaci z pieniędzy jakie ma na koncie WM to jest opcja jedna a druga wyobrażasz sobie że wodociągi będą sie bawić i szukać lokatorów którzy nie zapłacili i będą z nią negocjować kiedy raczą zapłacić za zużytą wodę .Dla mnie jak w najbliższych czasach nie dojdzie do nowelizacji UoWL to w dalszym ciągu będą tu na forum problemy jakie ma p. Zygmunt.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] ijan:[/cite]tajfun - kto u ciebie podpisał umowę na dostarczanie wody ty jako lokator czy zarządca w imieniu WM popatrz w blokach z wielkiej płyty lub w budynkach budowanych przez dewelopera dlaczego ludzie mają dopłaty poza licznikowe weź teraz ze w bloku mieszka z 100 rodzin i oni się buntują i nie zapłacili za tę nadwyżkę wynikająca z licznika głównego to myślisz że zarządca będzie czekał aż wodociągi przyjdą i zamkną dopływ wody czy zapłaci z pieniędzy jakie ma na koncie WM to jest opcja jedna a druga wyobrażasz sobie że wodociągi będą sie bawić i szukać lokatorów którzy nie zapłacili i będą z nią negocjować kiedy raczą zapłacić za zużytą wodę .Dla mnie jak w najbliższych czasach nie dojdzie do nowelizacji UoWL to w dalszym ciągu będą tu na forum problemy jakie ma p. Zygmunt.
    Ja nie mam podpisanej umowy na dostarczenie wody do mojego lokalu ani z PeWIKiem jako dostawcą ani ze wspolnotą jako pośrednikiem A powienem.
    Nie wiem w jakim terminie mam płacić za wodę Nie wiem jakie mam terminy opóźnień , miesiąc , czy dwa , czy 3 lata. Po prostu nie mam umowy. Poza tym wspólnota nie jest osobą zobowiązaną do dostarczania mi mediów.Poamiętaj że mówie o wspólnotach opomiarowanych . To jest istotne. Jak wspolnota odetnie mi wodę to nie będę miał do niej najmniejszych pretensji. Wspólnota nie musi mi dostarczać wody ani jej rozliczać. Znajde sobie innego pośrednika, z którym podpisze umowe.
    Różnica na głównym liczniku to koszty NW . Więc wspólnota płaci ze swojego majatku. To normalne.
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ijan:[/cite]tajfun - kto u ciebie podpisał umowę na dostarczanie wody ty jako lokator czy zarządca w imieniu WM popatrz w blokach z wielkiej płyty lub w budynkach budowanych przez dewelopera dlaczego ludzie mają dopłaty poza licznikowe weź teraz ze w bloku mieszka z 100 rodzin i oni się buntują i nie zapłacili za tę nadwyżkę wynikająca z licznika głównego to myślisz że zarządca będzie czekał aż wodociągi przyjdą i zamkną dopływ wody
    to taki zarządca, weźmie kredyt i zapłaci , spłacać będą buntownicy z wielkiej płyty
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opiszę Wam w jaki sposób rozwiązano problem dostawy wody w mojej WM. Rozwiązano indywidualne umowy włascicieli z Wodociagami.Wspólnota na koszt FR w jednym czasie zamontowała u właścicieli wodomierze dobrej jakości jednej firmy. następnie podpisano Umowę z Wodociągami na rozliczanie wody z jednym abonamentem dla wodomierza głównego poprzez który dostarczana jest woda dla WM. Wiecie co w ten sposób otrzymano?. Po pierwsze właściciele nie płacą indywidualnego abonamentu. po drugie znacząco zmniejszono tzw ubytki wody we WM. Obecnie nie przekracza 6%.Zyskali właściciele. Zyskała cała Wspólnota.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2018
    Obecnie nie przekracza 6%.Zyskali właściciele. Zyskała cała Wspólnota.
    u mnie uchyb waha się między 3-5 % kosztów zakupu wody , wodomierze lokalowe z odczytem radiowym w klasie C takim samym, jak wodomierz główny .
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2018
    W mojej zrobiono tak samo. Ubytki tez nie przekraczaja 6%. A dług właścicieli wzrósł do 70 tys. Bo...! Bo po prosu nie placą. Nie tylko za ubytki lecz w ogóle. A was dostwaca zrobił w capa.Sprawa ubytów była zwykłym pretekstem do rozwiązania indywidualnych umów, co jest najlepzzym rozwiazaniem , bo wtedy długami za niepłacenie w ogóle za media " zajmuje sie dostawca a to nie jest w jego interesie. Niech się martwi tym wspolnota i ...płaci ze środków na NW także za wode dostarczana do lokalu dłużników a nie tylko za ubytki .:bigsmile:

    Nowy doklejony: 02.03.18 17:58
    Kuba P;
    to taki zarządca, weźmie kredyt i zapłaci , spłacać będą buntownicy z wielkiej płyty
    Raczej płacic będą wszyscy . Także ci co za ubytki zapłacili.
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tajfun nie pisz bzdur. Za zobowiązania WM płacić będą wszyscy właściciele. Tak mówi prawo owl. KubaP odczyt radiowy świadczy o tym, że macie do czynienia z indywidualnymi umowa poboru wody. W ten sposób własciciele obciążani są wielkokrotnie. Płacą za indywidualny abonament. Płacą za radiowy odczyt i w końcu płacą za abonament wodomierza głównego.Przemyśl to.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]Tajfun nie pisz bzdur. Za zobowiązania WM płacić będą wszyscy właściciele. Tak mówi prawo owl. KubaP odczyt radiowy świadczy o tym, że macie do czynienia z indywidualnymi umowa poboru wody. W ten sposób własciciele obciążani są wielkokrotnie. Płacą za indywidualny abonament. Płacą za radiowy odczyt i w końcu płacą za abonament wodomierza głównego.Przemyśl to.
    A w waszej wspolnocie koszty mediów do lokali zaliczacie do kosztów NW czy do kosztów utrzymania lokali?
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tajfun nie odpowiedziałeś na temat wodomierzy. Koszty mediow dotyczą tylko kosztów WM i jest to np energia elektryczna i ewnergia cieplna dostarczana do właścicieli części wspólnych. Reszta jest kosztem właściciela bo to on osobiście reguluje należności w stosunku do wodociągów czy zakładu energetycznego.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]Tajfun nie odpowiedziałeś na temat wodomierzy. Koszty mediow dotyczą tylko kosztów WM i jest to np energia elektryczna i ewnergia cieplna dostarczana do właścicieli części wspólnych. Reszta jest kosztem właściciela bo to on osobiście reguluje należności w stosunku do wodociągów czy zakładu energetycznego.
    Jakich wodomierzy?

    Nowy doklejony: 03.03.18 14:06
    Koziorozka:
    Jeżeli masz u siebie zarządcę powierzonego (notarialnego), to ma prawo przedstawiać rozliczenie w takim kształcie, jak chce.
    Zbyt cie szanuje żeby Ci zarzucać nieznajomość UoWL Może więc rozwiń trochę to zdanie, bo ...10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite] KubaP odczyt radiowy świadczy o tym, że macie do czynienia z indywidualnymi umowa poboru wody.
    W ten sposób własciciele obciążani są wielkokrotnie.
    Płacą za indywidualny abonament.
    Płacą za radiowy odczyt i w końcu płacą za abonament wodomierza głównego
    te, wizjoner skąd ty wiesz, za co ja płacę i z kim mam umowę ...
    Umowy nie mam z nikim spisanej. Wodomierze z odczytem radiowym są dlatego, że są one zamontowane w lokalu i żaden dostawca nie spisze indywidualnych umów.
    Płacę za to co zużyję , za uchyb i za abonament ( odczyt) wodomierza głównego . Mniej się nie da . Umowa jest na dostawę wody do nieruchomości na wspólnotę.

    W twoim świecie indywidualnych umów i tak płacisz za uchyby, tylko to jest ukryte albo w stawce za ZW (abonament) albo w utrzymaniu części wspólnych.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP. To po co Ci wodomierzz odczytem radiowym i gdzie to wyczytałeś, że nie płacę za ubytki bo tak rozumiem twoje uchyby. Ubytki całościowe są rozliczane przez ilość właścicieli qwe WM, a jest ich 15.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]KubaP. To po co Ci wodomierzz odczytem radiowym
    po to, aby nie wchodzić do lokalu, aby poznać stan zużycia na wodomierzu.
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite] Ubytki całościowe są rozliczane przez ilość właścicieli qwe WM, a jest ich 15.
    macie 15 rożnych uchybów ? bo napiłaś jakoś tak niewyraźnie
  • Opcje
    zygmuntjakubczykzygmuntjakubczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP. Czy nie potrafisz przeczytać ze zrumieniem. Napisałerm, że całościowy ubytek, a wiadomo, że liczony wg stanu wodomierza głównego rozdzielany jest w równej wysokości na każdego z mwłaścicieli, a jest ich 15.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] zygmuntjakubczyk:[/cite]KubaP. Czy nie potrafisz przeczytać ze zrumieniem.
    Napisałerm, że całościowy ubytek, a wiadomo, że liczony wg stanu wodomierza głównego
    rozdzielany jest w równej wysokości na każdego z mwłaścicieli, a jest ich 15
    .
    no, nareszcie, coś wyraźnego i jednoznacznego...

    Taki podział jest niezgodny z UoWL (Art.12) ..... bo skąd wiadomo, ile tego uchybu zrobił każdy z 15 właścicieli lokali, a ile zużyto na utrzymanie części wspólnej np. do sprzątania NW?
    Uchyb to jest koszt NW, a ten pokrywa się zgodnie z posiadanym udziałem w NW.

    Trzeba być naprawdę ignorantem, aby taki podział uchybów promować i szczycić się nim.!!!! :neutral:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiszisz Zygmuncie . Kuba Podpuszczacz oczywiście nie mapiusła dlaczego, bo czeka na jakis lapsus aby Cię wysmiać . Taki to " oryginał" z niego.. Ale to dobry chłop z tego co mi mówiła jego żona.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] tajfun:[/cite]Wiszisz Zygmuncie . Kuba Podpuszczacz oczywiście nie mapiusła dlaczego, bo czeka na jakis lapsus aby Cię wysmiać .
    Taki to " oryginał" z niego..
    Ale to dobry chłop z tego co mi mówiła jego żona.
    oryginał lub nie oryginał /podróba.
    Samo edukacja to jest na topie , a nie wszytko podane na talerzu..

    PS.
    Pozdrów córkę , fajna z niej....:bigsmile:
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2018
    Pozdrów córkę , fajna z niej....
    . Jasne. Wicenistrzyni Polski w siatkówce plażowej.

    Nowy doklejony: 03.03.18 18:45
    Samo edukacja to jest na topie
    Na edukacje nigdy nie jest za późno. Szczególnie na samo edukacje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.