Naliczanie wysokości opłat - a część wspólnoty

LysyLysy Użytkownik
Sytuacja:
Wspólnota ma łącznie 31000 m2; w tym garaż 10 000m2 oraz jak twierdzi Administrator 500m2 pomieszczeń gospodarczych takich jak rozdzielnie, przepompownie itp.
Pytania:
Jak sprawdzić czyją własnością są podane pomieszczenia gospodarcze?
Jeśli rzeczywiście to części wspólnoty to chyba sama wspólnota nie będzie sobie płacić?
Jak obliczać opłaty dla właścicieli na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej? Jak podzielę na 31000 to nikt nie zapłaci za 500m2

Pozdrawiam,
Łukasz

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Lysy:[/cite]Sytuacja:
    Wspólnota ma łącznie 31000 m2; w tym garaż 10 000m2 oraz jak twierdzi Administrator 500m2 pomieszczeń gospodarczych takich jak rozdzielnie, przepompownie itp.
    Pytania:
    Jak sprawdzić czyją własnością są podane pomieszczenia gospodarcze?
    zajrzyj do księgi wieczystej - macierzystej , tam są ujawnieni wszyscy właściciele lokali i jakie powierzchnie , udziały są do nich przypisane
    https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false
    [cite] Lysy:[/cite]Jeśli rzeczywiście to części wspólnoty to chyba sama wspólnota nie będzie sobie płacić?
    sobie nie , ale właściciele lokali są zobligowani łożyć na ich utrzymanie a każdy z nich do wysokości własnego udziału (koszt / m-c X udział w NW)

    [align=center][b]Art. 13[/b]. 1. [b][color=#f00]Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu[/color],[/b] jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, [b][color=#f00]uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej[/color][/b], korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.[/align]
    
    [cite] Lysy:[/cite]Jak obliczać opłaty dla właścicieli na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej?
    Jak podzielę na 31000 to nikt nie zapłaci za 500m2
    Kim ty jesteś ? samozwańczym administratorem?
    tu nie ma co wymyślać ..... trzeba stosować zapis ustawowy art. 12 i 13 UoWL

    [align=center][b]Rozdział 3[/b]
    [b]Prawa i obowiązki właścicieli lokali[/b]
    Art. 12. 1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
    
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. [b]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.[/b]
    
    3. Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali[/align]
    

    Jak taka zaliczka powinna wyglądać masz tu https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka
  • Opcje
    LysyLysy Użytkownik
    edytowano marca 2018
    Kim ty jesteś ? samozwańczym administratorem?
    Jeszcze nie ;). A informacja własnie pochodzi od Administratora i jednocześnie dzięki za pomysł.
    zajrzyj do księgi wieczystej - macierzystej , tam są ujawnieni wszyscy właściciele lokali i jakie powierzchnie , udziały są do nich przypisane
    A dokładniej?
    Mam numery lokali i powierzchnie i nr księgi wieczystej. Ale prostego powiązania z właścicielem nie znalazłem.
    Mam wchodzić do każdej KW i sprawdzać właściciela czy jest jakiś szybszy sposób?
    Przy 600 lokalach to trochę zajmie.

    Zadałem pytanie adminowi o numery ksiąg podanej powierzchni. Zobaczę co odpowie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2018
    [cite] Lysy:[/cite]
    zajrzyj do księgi wieczystej - macierzystej , tam są ujawnieni wszyscy właściciele lokali i jakie powierzchnie , udziały są do nich przypisane
    A dokładniej?
    Mam numery lokali i powierzchnie i nr księgi wieczystej. Ale prostego powiązania z właścicielem nie znalazłem.

    Mam wchodzić do każdej KW i sprawdzać właściciela czy jest jakiś szybszy sposób?
    Przy 600 lokalach to trochę zajmie.
    wiesz, każda praca nie hańbi ... wiedza też kosztuje ... do pracy kolego, do roboty...czas ucieka :wink:
    [cite] Lysy:[/cite]Zadałem pytanie adminowi o numery ksiąg podanej powierzchni. Zobaczę co odpowie.
    jak znam życie, wyśle ciebie na Berdyczów ... on takiej wiedzy nie posiada , nie ma aktów notarialnych , bo mieć nie powinien ... chyba, że właściciel lokalu zgodzi się i przekaże skan /ksero AN.
    z UoWL
    [align=center]Art.29. 1e. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, [b]może żądać od właścicieli lokali [color=#f00]okazania[/color] dokumentów potwierdzających prawo własności lokali.[/b][/align]
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota ma łącznie 31000 m2; w tym garaż 10 000m2 oraz jak twierdzi Administrator 500m2 pomieszczeń gospodarczych takich jak rozdzielnie, przepompownie itp.
    Pytania:
    Jak sprawdzić czyją własnością są podane pomieszczenia gospodarcze?
    1. W twoim akcie notarialnym jest numer księgi wieczystej.
    2. wchodzisz na https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false
    3. Przeglądanie aktualnej - Dział I-O - podrubryka Budynek. tam jest opis i m.in. pow. użytkowa.
    W uproszczeniu, wielkość udziału jest równa stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z przynależnościami (np: piwnica) do łącznej powierzchni lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi. Te dane są u administratora.

    Poza tym każdy budynek ma swój operat, plany. 2 godziny oglądania i wszystko wiesz.
    W starych budynkach bywa różnie. Sąsiedzi wiele lat temu odkryli, że gmina ma kilkadziesiąt m. kw. więcej, niż to wynika z jej "deklaracji".
    Z tego co pamiętam zapłaciła, ale tylko rok wstecz.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.