czy zarządca może naliczać odsetki jeżeli??

muj blok LPmuj blok LP Użytkownik
edytowano listopada 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
czy zarządca może naliczać odsetki jeżeli nowy właściciel nie został poinformowany o dacie płatności zaliczek ??

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    Termin zapłaty zaliczki jest podany w ustawie o własności lokali:
    Art. 15. 1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
    2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zatem może naliczyć odsetki.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    muj blok LPmuj blok LP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak ale została wystosowana stosowna uchwala do tego przepisu ... i termin został wydłużony do końca mieśiąca ?? i czy zarządca musi informować właściciela lokalu ?? o tym .... i od czego mu tak rosną odsetki ??
  • Opcje
    muj blok LPmuj blok LP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i dalej naliczają mimo tej uchwały jak bu uległa przedawnieniu lup by jej nie było ?? i tylko jednemu lokatorowi .......
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    [cite] muj blok LP:[/cite]została wystosowana stosowna uchwala do tego przepisu ... i termin został wydłużony do końca mieśiąca ??
    Wspólnota nie ma prawa zmienić ustawowego terminu płatności zaliczek. Jest to przepis bezwzględnie obowiązujący - ustawa nie przewiduje możliwości jego zmiany przez wspólnotę.
    Wspólnota może natomiast naliczać odsetki za zwłokę od późniejszej daty, niż 11 dzień miesiąca (np. od 1 dnia następnego miesiąca), jeśli tak postanowi w uchwale.
    [cite] muj blok LP:[/cite]i czy zarządca musi informować właściciela lokalu ?? o tym ....
    O czym? O uchwale? Jeżeli uchwała została podjęta na zebraniu (bez głosowania uzupełniającego w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd), to nie ma takiego wymogu.
    [cite] muj blok LP:[/cite]i od czego mu tak rosną odsetki ??
    Odsetki są naliczane od kwoty należności głównej, czyli od zaliczki (oddzielnie dla zaliczek za poszczególne miesiące).
    Prawo wspólnoty jako wierzyciela do naliczania ustawowych odsetek za opóźnienie wynika z przepisów Kodeksu cywilnego:
    Art. 481. § 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi...

    Art. 359. § 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może przytoczyłbyś dokładną treść uchwały w Waszej wspólnocie.

    I jeszcze jedno (może głupie) pytanie. Czy jesteś właścicielem mieszkania?
  • Opcje
    muj blok LPmuj blok LP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak jestem właścicielem od nie dawna i tak samo członkiem zarządy pytałem się pana który jest też w zarządy i mówił że była podjęta uchwała w tej sprawie i mu tu coś tez nie gra ?? bo większa polowa lokatorów jest rencistami i emerytami którzy dostają kasę do 20 tak jak ja i mię oni nie poinformowali i nie doinformowali o tym ?? a to leżało w ich obowiązku i zakresie tak jak moje płacenie tych zaliczek ?? jak był zmieniany właściciela...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    No cóż, nieznajomość prawa szkodzi.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    muj blok LPmuj blok LP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no ja nie wiedziałem i nie zostałem w zadem sposób poinformowany wobec tego to wini klo nie z mej winy ...?? i wiec wspólnota nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi... zgadza się ??
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    ja nie wiedziałem i nie zostałem w zadem sposób poinformowany
    Powinieneś sam się zapytać o terminy wpłaty zaliczek. Przecież wiedziałeś, że jakieś opłaty na utrzymanie budynku będziesz musiał ponosić, prawda? Nieznajomość przepisów nie tłumaczy Cię.

    Aczkolwiek nie jest dobrze, jeśli zarząd czy zarządca, uzyskując informację o pojawieniu się nowego właściciela we wspólnocie, nie przekazuje mu kompletu niezbędnych informacji. Ja tak robię. Oprócz wydrukowanych blankietów wpłaty z numerem konta wspólnoty, właściciel otrzymuje najważniejsze uchwały (w tym plan gospodarczy i wysokość zaliczek), regulaminy, nazwiska członków zarządu i telefony do nich, adres strony internetowej wspólnoty itp. Jedną z najważniejszych informacji jest termin zapłaty zaliczki oraz wysokość odsetek za zwłokę.

    Podaj dokładną treść uchwały o odsetkach (jeśli taka była).
    Jeżeli nie uregulowaliście tego dotychczas w żadnej uchwale, to możecie taką uchwałę przygotować i przyjąć ją w głosowaniu, na przykład w tej wersji, jak proponowałem: "Odsetki za opóźnienie w zapłacie zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną są naliczane od 1 dnia następnego miesiąca". Wówczas zarządca będzie miał wyraźną decyzję wspólnoty, którą będzie musiał respektować. Obecnie stosuje on zasady ogólne: odsetki należą się od dnia, w którym zobowiązanie staje się wymagalne, czyli w odniesieniu do zaliczek właścicieli - od 11 dnia miesiąca.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.