Wyjście nieruchomości ze Spółdzielni

lasica1982lasica1982 Użytkownik
edytowano czerwca 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Gdy współwłaściciele nieruchomości podejmą uchwałę by wyjść ze Spółdzielni, czyli żeby przestała ich obowiązywać ustawa Prawo spółdzielcze (ewentualnie gdy wszystkie lokale się wyodrębnią i nastąpi tzw. automatyczne wyjście ze Spółdzielni), to co się dzieje z członkostwem które wcześniej mieli właściciele tych lokali? Nadal je mają czy tracą bezpowrotnie?

Na pewno niejedna nieruchomość już to przerabiała ale nie mogę nic na ten temat znaleźć w internecie.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2018
    Przyznam, że nie znam żadnej SM, która przekształciłaby sie we Wspólnotę , bo to jest naprawdę bardzo trudne . Struktury SM twardo bronią statu quo .
    Jest jednak pomysł, gdy SM nie przekształci mniej niż 10 lokali we własność , to lokale nieprzekształcone oraz majątek socjalny będą przekazane w zarząd Gminy .
    Reszta towarzystwa zlikwiduje SM ( potrawa to kilkanaście miesięcy) i zawiązana zostanie Wspólnota . Czy to wypali ...nie wiem .
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nadal je mają czy tracą bezpowrotnie?
    Mają. Można wystąpić ze spółdzielni (art. 22 prawa spółdzielczego)
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19820300210/U/D19820210Lj.pdf
  • Opcje
    lasica1982lasica1982 Użytkownik
    edytowano czerwca 2018
    Często jest tak że Spółdzielnia ma kilkadziesiąt budynków na oddzielnych działkach gruntowych, wtedy każda jest oddzielną nieruchomością. Gdy w takim budynku wszyscy właściciele przekształcą prawo spółdzielcze własnościowe w pełną własność, ich budynek automatycznie wychodzi ze Spółdzielni. Pytanie czy wciąż będą członkami i muszą np. płacić za użytkowanie wieczyste terenów wspólnych (jak plac zabaw i parking).
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    lasica1982lasica1982 Użytkownik
    edytowano czerwca 2018
    Już znalazłem odpowiedź w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych:

    Art. 3. 7. Członkostwo w spółdzielni ustaje także w przypadkach określonych w art. 24^1 ust. 1 i art. 26. Do osób, które w następstwie tego utraciły członkostwo w spółdzielni, przepisy art. 108b ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze dotyczące członków spółdzielni stosuje się odpowiednio.

    Art. 24^1. 1. Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy tej ustawy.

    Art. 26. 1. Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

    Tak więc tracą członkostwo bezpowrotnie.
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.