lokal wyodrębniony z częściami wspólnymi - wykup wynajem

sziomalsziomal Użytkownik
Witam
Nie dawno kupiłem lokal wyodrębniony, do którego należą części wspólne. I chciałbym w jakiś sposób przejąć części wspólne, kupić,wynająć tak bym mógł je wyremontować a sąsiad nie rościł kiedyś do nich praw lub gdy sprzeda to nowi właściciele nie rościli praw do niego.
Sytuacja wygląda tak,że budynek do bliźniak, z którego zostały wyodrębnione dwa lokale. ( jeden 52% udziałów ma, drugi 48% w częściach wspólnych). Z sąsiadem podzieliłem się gruntem zgodnie z przebiegiem ścian działowych, z tym że do moje połówki do ściany zewnętrznej przylega budynek gospodarczy( z kilkoma pomieszczeniami i część pomieszczeń jest moja cześć sąsiada a jedno na pół), który stanowi część wspólną, każdy z nas ma do niego prawo, jest też o nim informacja w księgach wieczystych. Jeżeli chodzi o sąsiada, już uzgodniłem z nim ze nie będzie problemu, żebym go przejął za opłatę ale jak to zrobić żeby było w miarę tanio szybko i zgodnie z prawem. Może być każa forma: kupno, wynajm...

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odkup. Notariusz ma też dopilnować, by zmienić udziały, czyli załatwić sprawę w sądzie wieczystoksięgowym.

    Tylko nie jestem pewna, czy ty jesteś właścicielem?

    Części wspólne - jak sama nazwa wskazuje - należą do wszystkich właścicieli
    Co to znaczy:
    1. lokal wyodrębniony, do którego należą części wspólne
    2. drugi 48% w częściach wspólnych
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z opisu może wynikać, że sziomal jest jednym z dwóch właścicieli tej wspólnoty, jest tam budynek gospodarczy przynależny do części wspólnych i w tym budynku sąsiedzi podzielili się do użytkowania pomieszczeniami (zawarli umowę quod usum).

    Idąc dalej teoretycznie możnaby spróbować ten budyneczek wyodrębnić prawnie, przyłączyć prawnie do bliźniaka, czyli do nieruchomości wspólnoty, zrobić korektę udziałów i na końcu wykupić budynek od wspólnoty.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.