Koniec użytkowania wieczystego

KubaPKubaP Użytkownik
Koniec użytkowania wieczystego? Uwłaszczenie uchwalone przez Sejm ...

Nowy doklejony: 20.07.18 17:25
http://www.rp.pl/Nieruchomosci/307209956-Przeksztalcenie-uzytkowania-wieczystego-we-wlasnosc---Sejm-uchwalil-przepisy.html

Komentarze

  • Opcje
    VanessaGekkoVanessaGekko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kurde nie wiem co oni robią! Jak zawsze, piach w oczy i inne rzeczy gdzie indziej :(
  • Opcje
    PabloGPabloG Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z jednej strony pewnie sporo osób się cieszy bo ma możliwość, wykupić zdecydowanie taniej mieszkanie. Tylko jest to podejrzane, bo gminy utracą wpływy z tego tytułu (jeśli nie od razu to po jakimś czasie, jak już ktoś mieszkanie wykupi i to z upustem). Nie wiem czy słusznie należy obawiać się wprowadzenia podatku katastralnego, czy nie, ale ja mam jakieś takie ciary na samą myśl. Wiadomo, że nie zrobią tego teraz, przed wyborami, ale kto wie, co im przyjdzie do głowy w przyszłości...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    słusznie należy obawiać się wprowadzenia podatku katastralnego
    alez jest oczywista oczywistość , lecz może się skończy dualizm właścicielski gruntów , bo to o nie chodzi, a nie lokale
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Przyczyną uchwalenia tej ustawy był chaos we wspólnotach licznych właścicieli, wystarczył sprzeciw jednej osoby , aby skutecznie zablokować przekształcenie. W praktyce oznaczałoby to konieczność wystąpienia do sądu o wydanie postanowienia, takie postępowanie mogłoby przy niesprzyjających okolicznościach trwać latami.

    "Projekt ustawy jest odpowiedzią na problemy z przekształcaniem praw użytkowania wieczystego na mocy obowiązującej ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Ustawa ta, w niektórych sytuacjach, nie zapewnia właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności.

    Źródłem problemów przy przekształceniu praw na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi jest konieczność uzyskania zgody na przekształcenie wyrażonej przez wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Wprawdzie ustawa o przekształceniu umożliwia wystąpienie z żądaniem przekształcenia przez współużytkowników wieczystych, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę, jednak w sytuacji, jeżeli chociaż jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, postępowanie jest zawieszane. Zatem brak zgody jednego współużytkownika wieczystego blokuje nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców budynku."

    https://www.miir.gov.pl/strony/aktualnosci/koniec-uzytkowania-wieczystego-na-gruntach-mieszkaniowych/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] PabloG:[/cite]Z jednej strony pewnie sporo osób się cieszy bo ma możliwość, wykupić zdecydowanie taniej mieszkanie.
    Co ma zamiana UW na wlasność z ceną wykupu mieszkania?

    Nowy doklejony: 13.09.18 18:38
    [cite] Zarządca:[/cite]Przyczyną uchwalenia tej ustawy był chaos we wspólnotach licznych właścicieli, wystarczył sprzeciw jednej osoby , aby skutecznie zablokować przekształcenie. W praktyce oznaczałoby to konieczność wystąpienia do sądu o wydanie postanowienia, takie postępowanie mogłoby przy niesprzyjających okolicznościach trwać latami.

    "Projekt ustawy jest odpowiedzią na problemy z przekształcaniem praw użytkowania wieczystego na mocy obowiązującej ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Ustawa ta, w niektórych sytuacjach, nie zapewnia właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności.

    Źródłem problemów przy przekształceniu praw na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi jest konieczność uzyskania zgody na przekształcenie wyrażonej przez wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Wprawdzie ustawa o przekształceniu umożliwia wystąpienie z żądaniem przekształcenia przez współużytkowników wieczystych, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę, jednak w sytuacji, jeżeli chociaż jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, postępowanie jest zawieszane. Zatem brak zgody jednego współużytkownika wieczystego blokuje nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców budynku."

    Poważniejszym problemem z przekształceniem UW we własność było wrogie, do tej możliwości, nastawienie gminy. Dochodziło tutaj do łamania prawa.
    W Warszawie Rada miasta uchwaliła warunki uzyskania bonifikatay sprzeczne z ustawą i na podstawie tej uchwały miasto odmawiało udzielenia bonifikaty jeśli choć jeden mieszkaniec budynku miał w lokalu zarejestrowaną działalność gospodarczą. Nie musiał to być wlaściciel lokalu. Mógł to być najemca miasta.
    Działo się to na podstawie zapisu w Uchwale mówiącego że bonifikata należy się wlaścicielom lokali w budynku przeznaczonym na WYŁĄCZNY cel mieszkaniowy.
    W ustawie słowa WYŁĄCZNY nie było. Był tam jedynie wymagany cel mieszkaniowy a ten ustalany był na postawie prawa budowlanego. W PB budynek spełniał warunki celu mieszkaniowego kiedy ponad połowa lokali to były mieszkania.
    Rada Warszawy podjęła sprzeczną z Ustawą Uchwałę i na jej podstawie odmawiała udzielenia bonifikaty.
    Dochodziło przy tym do kolejnego złamania Ustawy kiedy miasto odmawiało nawet przystąpienia do procesu przekształcania motywując to tym że nie będzie bonifikaty.
    Istnienie bądź nie bonifikaty nie ma nic wspólnego z procesem przekształcenia który to proces miasto MUSI rozpocząc na rządanie wszystkich właścicieli lokali danego budynku.
    Co prawda ta Uchwała została już zastąpiona nową ale sprawy rozpoczęte podczas obowiązywania tej poprzedniej nadal są przez nią blokowane.
  • Opcje
    PabloGPabloG Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pisząc o tańszym wykupieniu mieszkania miałem na myśli to:
    Umożliwiono samorządom waloryzowanie opłat rocznych przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Prezesa GUS. Dotychczasowi właściciele (Skarb Państwa oraz samorządy, w tym gminy) będą mogli udzielać bonifikat od opłat rocznych. Będzie możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo "z góry". W takim przypadku samorządy też będą mogły udzielać bonifikat, a w odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc., w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.

    Nowy doklejony: 08.01.19 14:47
    A tak jeszcze co do wrogiego nastawienia i łamania prawa, ja już naprawdę nie wierzę, że którakolwiek zmiana przepisów wynika z chęci walczenia z nieuczciwością, jak dla mnie to po prostu próba odcięcia od koryta jednych, żeby kombinować mogli inni.
  • Opcje
    Amelia12Amelia12 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    PabloG, oże nie jest tak źle, chociaż ja sama już zaczynam wątpić w ludzi, niestety jest coraz gorzej i prędzej Cię ktoś oszuka niż ci pomoże.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] PabloG:[/cite]Pisząc o tańszym wykupieniu mieszkania miałem na myśli to:
    Umożliwiono samorządom waloryzowanie opłat rocznych przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Prezesa GUS. Dotychczasowi właściciele (Skarb Państwa oraz samorządy, w tym gminy) będą mogli udzielać bonifikat od opłat rocznych. Będzie możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo "z góry". W takim przypadku samorządy też będą mogły udzielać bonifikat, a w odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc., w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.
    Zapytam ponownie.
    Co przekształcenie UW na własność ma wspólnego z wykupem mieszkania?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.