Co developer może wpisać w akt notarialny?

mov45mov45 Użytkownik
edytowano sierpnia 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, czy developer może wpisać w akt notarialny takie rzeczy jak zgoda na sprzedaż alkoholu w jego lokalach usługowych, stały czynsz za pylon reklamowy itp. rzeczy? I jaką to ma moc prawną, czy mieszkaniec może zmienić zdanie i głosować w uchwale nt. alkoholu w lokalach usługowych?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2018
    [cite] mov45:[/cite]Witam, czy developer może wpisać w akt notarialny takie rzeczy jak
    zgoda na sprzedaż alkoholu w jego lokalach usługowych,
    stały czynsz za pylon reklamowy itp. rzeczy?
    I jaką to ma moc prawną, czy mieszkaniec może zmienić zdanie i głosować w uchwale nt. alkoholu w lokalach usługowych?
    Może wpisać wszystko , ale ...
    Właściciele lokali tworzący WM , posiadający 20% udziałów mogą te zapisy zmieć podejmując uchwalę z udziałem notariusza
    Art 23. 2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trochę źle zadane pytanie, ponieważ to nie deweloper wpisuje w akt, tylko strony które go zawierają. Jest umowa - są dwie strony.

    Strony mogą do aktu wprowadzić takie zapisy. Wtedy każda zwykła uchwała znosząca te zapisy będzie prawdopodobnie przez sądy uchylana jako naruszająca interesy niektórych właścicieli lokali, ponieważ zmienia warunki, na jakich nabyli swoje lokale z zamiarem prowadzenia w nich działalności/zamieszkania.

    Moc aktu notarialnego sprawia, że w dacie nabycia lokali obowiązuje zgoda wszystkich właścicieli (np. co do sprzedaży alkoholu).
    Uchwała zmieniająca treść tej zgody musiałaby więc być przeprowadzona z udziałem notariusza.
  • Opcje
    mov45mov45 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mov45:[/cite]Współczuję, ale sądzę, że będzie to bezskuteczne, więcej w artykule; https://www.rp.pl/Nieruchomosci/303199982-Kiedy-wspolnota-mieszkaniowa-moze-zakazac-handlu-alkoholem.html

    Co do pylonu i braku opłaty za niego, można by powalczyć...
    Pozdrawiam

    Widzisz, ale sprawa jest zupełnie odwrotna, developer nas oszukał(wg. niego zmienił zdanie), przy zakupie mieszkania pytaliśmy czy będzie alkohol, gastronomia, itp. odpowiedź developera zawsze była nie absolutnie te lokale nie są do tego przystosowane...

    Pylon faktycznie jest w akcie notarialnym jednak nie ma ustalonej wysokości opłat za niego - rozumiem, że jako wspólnota możemy zażądać np. 10000zł miesięcznie co automatycznie spowoduje zaniechanie wieszania pylonu...
  • Opcje
    PabloGPabloG Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A to nie jest tak, że wpisywanie do umowy czy aktu takich wpisów podpada pod klauzule niedozwolone? http://znajdz-ksiege-wieczysta.pl/klauzule-niedozwolone-w-umowie-deweloperskiej/ Może warto żeby UOKiK się tym zajął? Lista takich wpisów nie jest zamknięta i można by spróbować podziałać w tej kwestii.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano sierpnia 2018
    Ewidentnie klauzulą niedozwoloną byłoby wpisanie do aktu ceny 10 tys miesięcznie za reklamę na pylonie.

    Kwestia alkoholu ma związek z uzyskiwaniem koncesji na sprzedaż. A uzyskanie koncesji reguluje uchwała rady gminy i zależne jest m. in. od zgody np. wspólnoty mieszkaniowej. Trudno to o zapis klauzuli abuzywnej, trzeba by się na prawdę postarać.

    Sama zgoda na alkohol może być zapisana już w pierwszym akcie. Brak zgody pewnie też, ale znacznie rzadziej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.