Balkon/taras w budynku wielolokalowym
Zarzadca.pl
Użytkownik
Balkon/taras w budynku wielolokalowym
Radca Prawny Joanna Bacior dla czytelników serwisu forum.zarzadca.pl:
https://forum.zarzadca.pl/ekspert_radzi/56/balkontaras-w-budynku-wielolokalowym
więcej:
https://forum.zarzadca.pl/ekspert_radzi
Radca Prawny Joanna Bacior dla czytelników serwisu forum.zarzadca.pl:
https://forum.zarzadca.pl/ekspert_radzi/56/balkontaras-w-budynku-wielolokalowym
więcej:
https://forum.zarzadca.pl/ekspert_radzi
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wniosek : Pretensje trzeba mieć do nieuczonego notariusza, że z takim bublem stworzył twój akt notarialny nie wspominając w nim nic o pomieszczeniu pomocniczym, jakim jest balkon,
To iż nie masz balkonu wpisanego do aktu notarialnego nie znaczy, że nie jesteś jego właścicielem. Skoro zamieszkujesz w przedmiotowym lokalu, to znaczy, że akceptujesz jego specyfikę - przynależność balkonu. I uchwały wspólnoty w tym zakresie nic nie zmienią, ponieważ wyjdą wtedy poza zakres zarządu nieruchomością wspólną - będziesz już zawsze jego właścicielem. Urządzenia i części budynku w tym balkony czy tarasy służące wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych nie wchodzą w skład nieruchomości wspólnej (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 września 2005 r., VII SA/Wa 1498/04, LEX nr 195009). Nie wszystkie pomieszczenia pomocnicze muszą być ujęte w aktach notarialnych, wystarczy, że zostały ujęte w szkicu lokalu jako załącznika do aktu notarialnego. Możesz to sprawdzić w wydziale Skarbu lub w Sądzie wydział ksiąg wieczystych. Polecam lekturę i wyciągniecie stosownych wniosków: http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/1454-i-aca-3511-odsniezanie-balkonow-i-tarasow
Co do reszty Twojego posta nie będę się wypowiadał, bo nie opisałeś w jakim zakresie została pomalowana loggia i jaka forme reklamy zawiesiła właścicielka lokalu użytkowego. może to jest szyld?
Trzeci i czwarty problem to: niska wiedza właścicieli lokali co do swoich obowiązków wynikających z byciem właścicielem w budynku wielolokalowym i szybkość ustalania ego prawa a'la Sambor
„W sprawie balkonów uchwałą z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie III CZP 10/08 (LEX nr 348085) SĄD NAJWYŻSZY zauważył, że "ani ustawa o własności lokali, ani Prawo budowlane nie zawierają ustawowej definicji pojęcia "balkon", a doświadczenie życiowe dowodzi, iż pojęciem tym określa się zróżnicowane pod względem konstrukcyjnym, architektonicznym i wizualnym części budynku. W tej sytuacji, wobec braku jurydycznych kryteriów pozwalających na dookreślenie tego pojęcia, należy przyjąć, że pod pojęciem "balkonu" jako części budynku stanowiącej zarazem część składową lokalu mieszkalnego rozumieć należy tę tylko jego część, która służy wyłącznie do użytku właściciela lokalu i osób z nim zamieszkałych. Jest nią przestrzeń wewnętrzna, z reguły wyodrębniona podłogą i balustradą, a niekiedy także ścianami bocznymi i sufitem, z wyłączeniem zawsze ściany przedniej, której brak pozwala na uznanie tej części budynku za balkon i umożliwia zarazem korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem. Wobec tego elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, zatem [...] powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną."
Reklama, to kolorowa folia naklejona na szklane segmenty "ogrodzenia" posesji. Każdy z elementów ma wymiary 0,92 x 1,05 m i okleiła ich cztery.
Oprócz tego: https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/dzialalnosc-gospodarcza/709018,Umieszczanie-reklam-na-budynkach-i-przy-drogach-wymogi-prawne.html "Przedsiębiorcy umieszczają swoje reklamy w różnych miejscach - na budynkach (także zabytkowych), przy drogach - i w różnej formie - tablice reklamowe, bilboardy, tablice świetlne (LED). Warto wiedzieć, jakich formalności trzeba dopełnić, by nie narazić się na sankcje za umieszczanie reklam bez wymaganych prawem pozwoleń na budowę lub zgłoszenia."
2. KubaP - "pozwoliła sobie NA WSPÓLNEJ WŁASNOŚCI też BEZ ZGODY Zarządu wspólnoty, a nawet bez rozmów z innymi właścicielami zawiesić reklamę na elewacji budynku." Czy wspólna własność jest jednocześnie jej własnością?! Pan też cytuje ten sam fragment, lecz inaczej go czyta, niż jest napisane i wyciąga wnioski a la KubaP.
Nowy doklejony: 14.08.18 10:17
Uzupełnienie na temat reklam NA WSPÓLNEJ własności:
"Reklama na elewacji budynku wspólnoty
Umieszczenie reklamy na elewacji budynku nie można traktować jako normalnego z niej korzystania, a zatem wspólnota mieszkaniowa ma prawo podejmować uchwały dotyczące odpłatności za udostępnienie tej części budynku. Natomiast umieszczenie reklamy na oknach lokalu przez jego właściciela nie wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.
W przedmiotowej sprawie powodowie wnieśli o uchylenie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zajęcie części wspólnej nieruchomości z przeznaczeniem pod nośniki reklamowe oraz pobierania opłat.
Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił jednak powództwo. W jego ocenie brak jest podstaw do przyjęcia, że normalnym sposobem korzystania z elewacji budynku jest umieszczanie na niej reklam. Dotyczy to także sytuacji, w której dana reklama jest związana z lokalem użytkowym wchodzącym w skład wspólnoty mieszkaniowej i służy jedynie promowaniu działalności gospodarczej prowadzonej w lokalu. Takie korzystanie z nieruchomości wykracza poza ramy wyznaczone dyspozycją art. 12 ust. 1 ustawy o własności lokali
["Prawa i obowiązki właścicieli lokali - Art. 12. 1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach. 3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali., gdyż nie jest zgodne z normalnym przeznaczeniem nieruchomości wspólnej"],
którą jest ZAMIESZKIWANIE, a nie prowadzenie działalności gospodarczej, usługowej...
W przeciwieństwie do ciebie, ja już to przerobiłem w sądzie na "własnym grzbiecie" ...
Ty natomiast ....teoretyzujesz, cytując cudze wyroki, które u ciebie nie mają zastosowania. Tak się tworzy "ego prawo" tylko dlatego, że takie rozwiązanie się tobie podoba.
2. Ta jej "własność" NIE JEST W OBRĘBIE JEJ MIESZKANIA! Jest odległa od jej okien o ponad 10 m! RADZĘ CZYTAĆ I MYŚLEĆ i NIE POWTARZAĆ SWOICH GŁUPOT! Treść ustawy i wyrok sądowy też jest moim "teoretyzowaniem", ego prawniku?!
3. Radzę nauczyć się czytać i myśleć JEDNOCZEŚNIE TO SAMO!
Dziękuję, więcej takich "rad" nie potrzebuję!
nic tam o odległości nie ma, Jaśnie Panie .... dorozumiane elewacja tzn nad oknem jej lokalu...
Wojna polsko-polska jak w Alternatywach 4 Walka polityczna wchodzi już nawet na balkony... i co im zrobisz?