Głosowanie

Marzena16Marzena16 Użytkownik
edytowano sierpnia 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Gmina ma równo 50% udziałów we wspólnocie i 50% pozostali 8 właścicieli.Gmina nie zgadza sie na wyodrębnienie części wspólnej. W jaki sposób głosować?
Czy można w tym przypadku głosować 1 na 1.Wspólnota praktycznie nic nie może zrobić.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2018
    [cite] Marzena16:[/cite]Gmina ma równo 50% udziałów we wspólnocie i 50% pozostali 8 właścicieli.
    Gmina nie zgadza sie na wyodrębnienie części wspólnej. W jaki sposób głosować?
    Czy można w tym przypadku głosować 1 na 1.
    Wspólnota praktycznie nic nie może zrobić.
    Uważam, że lepiej jest skorzystać z art 24 UoWL
    Art. 24. [b]W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali[/b] zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, [b]może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli.[/b] Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym.
    

    Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
     
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
    [b]2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.[/b]
    
    2b. Jeżeli lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, współwłaściciele celem oddania głosu przypadającego na ich lokal w głosowaniu prowadzonym według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, obowiązani są ustanowić w formie pisemnej pełnomocnika. Ustanowienia pełnomocnika współwłaściciele lokalu dokonują większością głosów liczoną według wielkości udziałów we współwłasności lokalu.
    
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano sierpnia 2018
    A co nazywasz "wyodrębnieniem części wspólnej". :shocked:

    Bo wyodrębnić można pojedynczy lokal. A ewentualnie to, co niewyodrębnione, to właśnie część wspólna nieruchomości.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.