Inwestycje i koszty w inny budynek

Mariusz1Mariusz1 Użytkownik
edytowano sierpnia 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry,

Mam taką sytuację. Mieszkam w bloku który znajduje się oddzielnej działce, ale blok obok nas jest połączony, poprzez garaż naziemny, patio. Jest to konstrukcja całkowicie połączona, również rurami kanalizacyjnymi, instalacją energetyczną, CO.
Rozliczamy się proporcjami powierzchni mieszkań, ale wiadomo że to rozliczenia nierówne. Nie posiadamy podpisanego pomiędzy wspólnotami żadnego porozumienia o kosztach.
Wg zawartego statusu, dbamy o wspólnie połączone patio /znajdujące się nad garażami/ , lecz nie ma tam mowy o wydatkach inwestycyjnych lub remontach.
Czy jakiekolwiek wydatki /remontowe, inwestycyjne/ z mojej wspólnoty na rzecz drugiej wspólnoty mogą być pokrywane z naszego funduszu remontowego? Czy wymaga to zgody wszystkich mieszkańców czy tylko większości?

Mariusz

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólne instalacje to w przyszłości może być duży kłopot.
    Wg. ustawy o własności lokali wspólnota może wydawać kasę tylko na swoją nieruchomość.
    Ale w życiu bywa różnie, bo są wspólnoty dzierżawiące coś od miasta, mające śmietnik na terenie gminy, kotłownię w innym budynku itp.
    Płacą za to na podstawie uchwał, bo w dużej wspólnocie uzyskanie 100% zgody (umowa) jest nierealne, a żyć jakoś trzeba.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Mariusz1:[/cite]Rozliczamy się proporcjami powierzchni mieszkań, ale wiadomo że to rozliczenia nierówne. Nie posiadamy podpisanego pomiędzy wspólnotami żadnego porozumienia o kosztach.

    Wg zawartego statusu, dbamy o wspólnie połączone patio /znajdujące się nad garażami/ , lecz nie ma tam mowy o wydatkach inwestycyjnych lub remontach.
    a tak konkretnie?
    co twoja WM zrobiła na rzecz tej drugiej?
    o jakim statusie mowa ?
    [cite] Mariusz1:[/cite]Czy jakiekolwiek wydatki /remontowe, inwestycyjne/ z mojej wspólnoty na rzecz drugiej wspólnoty mogą być pokrywane z naszego funduszu remontowego?

    Czy wymaga to zgody wszystkich mieszkańców czy tylko większości?
    Wspólnota działa na podstawie UoWL ! Decyzje są podejmowane na podstawie uchwał, zgodnie UoWL. - większością udziałów
    Należy spisać porozumienie ws wspólnego pokrywania kosztów remontów - napraw wspólnych część NW obsługujących obie WM
  • Opcje
    Mariusz1Mariusz1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja ze swojej wspólnoty nie chcę wydawać kasy na części wspólne w drugiej wspólnocie. Stąd moje pytanie czy jakiekolwiek wydatki z mojej wspólnoty na rzecz części wspólnej należacej do drugiej wspólnoty, są wydatkami podlegającymi głosowaniu większościowemu czy muszą być zatwierdzone przez 100% właścicieli.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprzeciw jednego właściciela w sprawie wydatków i w dużej wspólnocie nie zadziała. Chyba że posiada on większość udziałów.
  • Opcje
    Mariusz1Mariusz1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok. Tylko że wspólnota może wydawać kasę z funduszu remontowego tylko na własne potrzeby, na potrzeby wspólnoty. Czy wydatki na obcą wspólnotę też są wydatkami które musi przegłosować większość, czy 100% właścicieli. Nawet jeśli te wydatki idą na część współną wspólnot?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa nie mówi na ten temat wprost, ale zasady wynikające z orzecznictwa (czyli interpretacje ustawy) są takie, że

    1. wszelkiewydatki ze wspólnych pieniędzy przechodzą większością głosów
    2. wydatki na cudzą nieruchomość wspólną co do zasady nie wchodzą w rachubę, chyba że wydatki te są dobrze uzasadnione:
    tj. np. umożliwiają w ogóle korzystanie z własnej nieruchomości wspólnej, czy znacząco podnoszą wartość własnej nieruchomości lub standard korzystania z niej, czy
    są ekonomicznie uzasadnione
    3. wydatki na cudza nw są za zgodą jej właściciela

    Są wyroki w sprawach ewidentnych, np. nakłady na utwardzenie parkingu na cudzej działce dla własnych samochodów nie było wydatkiem uzasadnionym (chodziło o fundusz remontowy).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.