deweloper - obowiązki

karolinakarolina Użytkownik
edytowano listopada 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam ,
mam problem z dokumentacją od dewelopera, przy przejmowaniu nowego budynku do zarzadu okazało się, że w kotłowni są źle zamontowane czujniki wskazujące pobór ciepła c.. i ciepłej wody - bez ich odczytu nie da się prawidłowo rozliczyc tych mediów, a co za tym idzie: obciążyć właścicieli poszczególnych lokali. Czujniki wg pana projektanta są zamontowoane niezgodnie z projektem, moje pytanie kto ma obowiązek zapłacić za poprawkę: wspołnota czy deweloper? mało tego pan projektant stwierdził, że do wyliczenia tego jest niezbędny program: ponieważ on sam nie bardzo wie o co chodzi - ale napisze go, chce za to obciążyć wspólnotę? czy powinien to uregulować deweloper czy zarządca? z tego co wiem do czasu wyodrębnienia ostatniego lokalu za braki i koszty w dokumentacji technicznej, budowlanej itd odpowiada dotychczasowy właściciel czyli deweloper, jeślimam rację proszę podpowiedzieć mi jak mam skutecznie nakłonić deweloera do usunięcia tych usterek czy też zapłacenia projektantowi? dodam, że lokali jest 30 z czego 14 wyodrębnionych.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano grudnia 2009
    Proszę wezwać dewelopera, sporządzić dokumentację dla celów dowodowych, dobrym rozwiązaniem jest protokół z oględzin, w którym spisuje się nieprawidłowości, oczywiście winien być podpisany przez dewelopera. Wtedy wystarczy już tylko wyznaczyć termin do usunięcia wady z zastrzeżeniem, że po jego bezskutecznym upływie wspólnota zleci wykonanie projektu na koszt dewelopera. Jeżeli wada polega na brakach dokumentacji, to należy skorzystać z przepisu art. 29 1d. Jeżeli uchwała właścicieli lokali nie stanowi inaczej, koszty opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku obciążają:

    1) do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu - dotychczasowego właściciela nieruchomości.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    [cite] karolina:[/cite]Czujniki wg pana projektanta są zamontowoane niezgodnie z projektem
    A czy pan projektant raczył był się wypowiedzieć, na czym polega niezgodność z projektem?
    [cite] karolina:[/cite]pan projektant stwierdził, że do wyliczenia tego jest niezbędny program: ponieważ on sam nie bardzo wie o co chodzi - ale napisze go, chce za to obciążyć wspólnotę?
    Podoba mi się ten pan projektant. Łebski gość. Chyba zacznę robić tak samo. : ). Nie wiedziałem, że do zsumowania wskazań liczników lokalowych potrzebny jest specjalistyczny program. Co sprytniejsi używają do tego celu zwykłego arkusza kalkulacyjnego (np. darmowy Calc, pakiet OpenOffice, rewelka, od lat go używam i polecam - nawet nie można tego nazwać reklamą, bo pakiet jest do pobrania za darmo, a jakością bije na głowę komercyjnych konkurentów). Ci trochę mniej sprytni używają do tego celu kalkulatora. Ale ci najsprytniejsi - to już arystokracja arytmetyki - potrafią dodawać w pamięci, bez przyrządów pomocniczych.
    [cite] karolina:[/cite]jeślimam rację proszę podpowiedzieć mi jak mam skutecznie nakłonić deweloera do usunięcia tych usterek czy też zapłacenia projektantowi? dodam, że lokali jest 30 z czego 14 wyodrębnionych.
    No właśnie. Jeśli masz rację. Na razie znamy stanowisko projektanta, któremu coś się wydaje (może mieć rację, ale nie musi). Przez nieuwagę zapomniałaś napisać, co na ten zarzut deweloper?

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    karolinakarolina Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hmmmmmm, dziękuję, deweloper znów dziś był ze mną w kotłowniach, oraz z wykonawcą prac - wezwanym przez niego do usuniecia tych poprawek (wcześniej ja wezwałam dewelopera do poprawek na piśmie ), zamontowania czujników w odpow miejscu, sprawdzenia poprawności działania liczników głównych,na koszt dewelopera - nie uchyla się, pan projektant pokaże mu dokładnie co jest w niewłaścicwych miejscach - choć oczywiście nie mógł dziś , gorzej z wyliczeniem tych rachunków.....chętnie poprosiłabym kogoś kto by mnie podszkolił z tego na początek.... tymbardziej, że w magicznych skrzynkach przed każdym mieszkaniem sa ich po 4 szt: 1. od ciepła c.o.2. woda zimna - każdy ma swoją umowę z wodociągami, 3i 4 -ich różnica podobno wg rojektanta wskazuje zuzycia ciepłej wody w mieszkaniach, czyli biorę pod uwagę rach licznika gazu i wody (główne)?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] karolina:[/cite]sprawdzenia poprawności działania liczników głównych,na koszt dewelopera - nie uchyla się
    To - przyznaję - jest dla mnie duże zaskoczenie. Po pierwsze, licznik główny nie jest własnością ani dewelopera, ani wspólnoty, lecz dostawcy; jest zaplombowany i posiada legalizację. Za poprawność jego działania odpowiada producent oraz ten, kto wystawił świadectwo legalizacji. Deweloper ma do tego absolutne zero. Skoro się nie uchyla, jak napisałaś, to znaczy, że już tam musi być nieźle : ) i trochę się zapętlił. Deweloper może co najwyżej odpowiadać za poprawność montażu tego licznika (ta zasada dotyczy zresztą wszystkich liczników, nie tylko głównych).
    [cite] karolina:[/cite]...chętnie poprosiłabym kogoś kto by mnie podszkolił z tego na początek...
    Mogę Cię podszkolić, tylko zaproponuj gdzie i kiedy... Żartowałem. Z zimną wodą nie ma problemu, skoro są umowy indywidualne. Rozumiem, że nie ma żadnych poborów poza licznikami, typu zaworek do podlewania zieleni, albo do czerpania wody do utrzymania czystości? Pozostałe liczniki - za mało danych.

    Pisałem tu w innym wątku o wyliczeniu kosztów zużycia ciepła na przygotowanie c.w.u., ale nie pamiętam gdzie. A może to nie było na tym forum. Jest też dużo wątków na temat regulaminów rozliczania ciepła. Uwierz mi - nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego programu. Wystarczy porządny regulamin i zwykły arkusz kalkulacyjny.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    chinkachinka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    od niedawna zajmujemy się zarządzaniem wspólnotą, tzw. zarząd właścicielski. Po wybudowaniu kolejnego bloku deweloper stwierdził, że nir przekaże nam stron z aktów notarialnych służących do wyliczenia stawek i ogólnego zorientowania się jaka jest powierzchnia mieszkania, piwnicy i które miejsce postojowe jest czyje. Czy ktoś ma pomysł jak wyliczyć stawki za zarządzanie nieruchomością wspólną nie mając wglądu w te dokumenty. Czy deweloper może tego nie udodtępnić?
    Pozdrawiam
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Deweloper nie może tego nie udostępnić, lecz te dane masz do dyspozycji z poziomu internetu.
    Jeśli znasz numer KW (a to nie problem) możesz sprawdzić udziały poszczególnych właścicieli na stronie http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
    Poza tym, każdy właściciel lokalu może takie dane udostępnić swojej wspólnocie i swojemu zarządcy, ponieważ inaczej nie bezie możliwe wyliczenie zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną i na poczet mediów.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chinka: nie przekaże nam stron z aktów notarialnych
    Czy deweloper do tej pory ma podpisaną umowę z gazownią na dostarczenie do waszej wspólnoty gazu ? Czy wodociągi mają podpisana umowę na dostarczenie wody, z deweloperem czy ze wspólnotą ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Elan, Chinka oczekuje odpowiedzi, a nie pytań. Wodociągi i gazownia nie ma nic wspólnego z udostępnieniem danych odnośnie udziałów. Zarówno wodociągi, jak i gazownia będą egzekwować należności zgodnie z poborem wody/gazu według licznika, ich nie interesują poszczególne udziały.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE: Zarówno wodociągi, jak i gazownia będą egzekwować należności
    Będą, ale zależy od kogo... !? Nie widzisz w tym "drobnej" różnicy ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    EDDIE: Zarówno wodociągi, jak i gazownia będą egzekwować należności
    Będą, ale zależy od kogo... !? Nie widzisz w tym "drobnej" różnicy ?

    Byłem pewny, że wiesz takie rzeczy.
    Egzekwuje się od tego, z kim ma się umowę.

    Jaki ma związek egzekucja należności z pytaniem Chinki? Dlaczego zamiast prostych odpowiedzi mnożysz pytania??
  • Opcje
    chinkachinka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuje za odpowiedź EDDIE. Poszukam sobie tych udziałów. Dobrze, że znalazłam tą stronę :), pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] chinka:[/cite]Po wybudowaniu kolejnego bloku deweloper stwierdził, że nir przekaże nam stron z aktów notarialnych służących do wyliczenia stawek i ogólnego zorientowania się jaka jest powierzchnia mieszkania, piwnicy i które miejsce postojowe jest czyje.

    Moim zdaniem deweloper ma rację, dane te można uzyskać z ksiąg wieczystych, o czym napisano powyżej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    chinkachinka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli chodzi o pytania elan124. Gazownia wystawia faktury oddzielnie każdemu właścicielowi. Wodociągi mają podpisaną umowę ze wspólnotą, na tą chwilę na jeden blok, pozostałe dwa jeszcze w budowie. Na dniach będą przepisane liczniki wody w drugim bloku na Wspólnotę, na dzień dzisiejszy płaci deweloper, gdyż jeszcze korzysta.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.