Projekty uchwał.

tajfuntajfun Użytkownik
edytowano października 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Człowiek tyle lat na forum a czasem nie zna podstaw.
Moje pytanie . Czy zarządca ( 18.1 ) może składać projekty uchwał na zebraniu w swoim własnym imieniu a nie w imieniu właścicieli lokali.
Albo inaczej . Zarzadca składa projekt uchwały na zebraniu ale 100% obecnych właścicieli jest przeciw. Czy taki projekt może być głosowany?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Człowiek tyle lat na forum a czasem nie zna podstaw.
    Moje pytanie . Czy zarządca ( 18.1 ) może składać projekty uchwał na zebraniu w swoim własnym imieniu a nie w imieniu właścicieli lokali.
    Albo inaczej . Zarzadca składa projekt uchwały na zebraniu ale 100% obecnych właścicieli jest przeciw. Czy taki projekt może być głosowany?
    Uważam, że może, jeżeli jest taka potrzeba , co nie znaczy, że uchwała będzie obowiązywała ...za glosujcie PRZECIW i po ptokach
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano października 2018
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]Człowiek tyle lat na forum a czasem nie zna podstaw.
    Moje pytanie . Czy zarządca ( 18.1 ) może składać projekty uchwał na zebraniu w swoim własnym imieniu a nie w imieniu właścicieli lokali.
    Albo inaczej . Zarzadca składa projekt uchwały na zebraniu ale 100% obecnych właścicieli jest przeciw. Czy taki projekt może być głosowany?
    Uważam, że może, jeżeli jest taka potrzeba , co nie znaczy, że uchwała będzie obowiązywała ...za glosujcie PRZECIW i po ptokach
    No oczywiście że taka potrzeba ...była ... dla zarządcy. Chodziło o podwyżkę dla zarzadcy.
    Widzisz Kuba w mojej wspólnocie sie nie głosuje . W mojej wspólnocie sie podpisuje. Nawet jakby zarządca napisał 20zł /m. m , też by podpisali. Opamiętanie by przyszło po pierwszej zaliczce.

    A jakby tak właściciel lokalu zaproponował jakąkolwiek uchwałe, a zebranie było przeciw to też powinna być głosowana?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2018
    No oczywiście że taka potrzeba ...była ... dla zarządcy. Chodziło o podwyżkę dla zarzadcy.
    ja myślę, że to jest konsekwencja polityki państwa w sprawie podnoszenia najniższego wynagrodzenia .

    Teraz jego pracownicy osiągnęli taki poziom (najniższej krajowej) chociaż przed trzema laty, proporcja była 2400 do 1200 , teraz jest 2400 /2200 ...chciałbyś tak zarabiać / odpowiadać ?

    Uważam, że w przyszłym roku lawina pożywek u profesjonalistów Zarządców i Administratorów ... ruszą lawinowo , aby "odrobić straty"
    Do nas juz wpłynęła nowa propozycja umowy, z podziałem na usługi, jakie Administrator będzie fakturował odrębnie :
    koszty wysyłki poczty,
    wykonywanie nadzorów inwestorskich,
    wykonywanie kosztorysów inwestorskich,
    czy dyżurów na terenie nieruchomości, itp.
    Do tej pory były to usługi w ramach stawki za administrowanie .
    Właśnie się zastanawiamy / mamy czas do stycznia/ z czego zrezygnować, by nie płacić.
    A jakby tak właściciel lokalu zaproponował jakąkolwiek uchwałe, a zebranie było przeciw to też powinna być głosowana?
    oczywiście , nieraz to ma miejsce ,
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Człowiek tyle lat na forum a czasem nie zna podstaw.
    Moje pytanie . Czy zarządca ( 18.1 ) może składać projekty uchwał na zebraniu w swoim własnym imieniu a nie w imieniu właścicieli lokali.
    Albo inaczej . Zarzadca składa projekt uchwały na zebraniu ale 100% obecnych właścicieli jest przeciw. Czy taki projekt może być głosowany?


    (Na zebranie przybył jeden właściciel, był przeciwny głosowaniu w danej sprawie - 100 procent obecnych jest przeciw.)

    Taki projekt może być głosowany, ponieważ uchwały podejmuje większość, ustawa nie wprowadza wymogu zaakceptowania projektu przez obecnych na zebraniu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I jeszcze dla formalności. Zarządca ma spółkę cywilna ( firma) Czy inny członek takiej spółki może składać projekty uchwał.
    Ja uważam że absolutnie nie.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano października 2018
    Generalnie jeżeli zawiera się umowę ze spółką cywilną to znaczy, że zawiera się umowę ze wszystkimi wspólnikami spółki.

    Wspólnicy spółki są w stanie ustalić na podstawie umowy spółki i okoliczności, kto i w jakim zakresie jest uprawniony do reprezentacji spółki.

    Ostrożnie z pojęciem "firma". Spółce cywilnej nie przysługuje status przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są wyłącznie poszczególni wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2018
    [cite] tajfun:[/cite]I jeszcze dla formalności. Zarządca ma spółkę cywilna ( firma) Czy inny członek takiej spółki może składać projekty uchwał.
    Ja uważam że absolutnie nie.
    Uważam, że projekty uchwał może składać każdy, kto ma interes prawny... oraz wymaga tego prawo, że to ma być forma uchwały właścicieli lokali.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano października 2018
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]I jeszcze dla formalności. Zarządca ma spółkę cywilna ( firma) Czy inny członek takiej spółki może składać projekty uchwał.
    Ja uważam że absolutnie nie.
    Uważam, że projekty uchwał może składać każdy, kto ma interes prawny... oraz wymaga tego prawo, że to ma być forma uchwały właścicieli lokali.
    A kto może mieć interes prawny?
    Właściciel lakalu, tak, zarzad tak, zarządca (18.1) tak ... i kto jeszcze np: ? Projekt uchwały może wynikać z UoWL , tak.
    Może on wynikać z ustaw okolowspólnotowych, tak. Ale firma odśnieżająca?
    [cite] blazejh:[/cite]Generalnie jeżeli zawiera się umowę ze spółką cywilną to znaczy, że zawiera się umowę ze wszystkimi wspólnikami spółki.

    Wspólnicy spółki są w stanie ustalić na podstawie umowy spółki i okoliczności, kto i w jakim zakresie jest uprawniony do reprezentacji spółki.

    Ostrożnie z pojęciem "firma". Spółce cywilnej nie przysługuje status przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są wyłącznie poszczególni wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

    Nie do końca mnie to przekonuje.
    Tak jak piszesz może byc w przypadku powierzenia zarządu osobie prawnej, ale mam watpliwośc czy tak samo może być w przypadku spółki cywilnej.
    Jeśli na podstawie art 18.1 powierza sie zarząd osobie fizycznej ( konkretnej) i to ona ma prawo do reprezenacji wspolnoty., lub osoba przez nią upoważniona.
    Czy wspólnik ma prawo reprezentowania wspólnoty bez upoważnienia zarządcy ?
    Moim zdaniem wspólnik może zaproponować zarządcy projekt uchwały ale przedstawia ja zarządca jako swoją propozycje.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano października 2018
    No raczej.
    Spółka cywilna jako taka nie ma zdolności bycia zarządcą powierzonym.

    Ten nowy wspólnik, który nie jest osobą fizyczną, której kiedyś powierzono zarząd, powinien legitymować się stosownym pełnomocnictwem rodzajowym od swojego wspólnika (jeżeli teraz obaj działają w ramach spółki). On dla wspólnoty, jako zasadniczo osoba fizyczna, jest osoba trzecią. Jest nowy w tym układzie. Fakt zawarcia spółki cywilnej niczego w tym układzie nie zmienił.

    Chyba że ten drugi wcale nie jest nowy, a jedynie o nim nie wspomniano np. w akcie notarialnym i się pod aktem tylko nie podpisał, chociaż powinien. Wtedy mógłby te projekty spokojnie przedstawić.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    [cite] blazejh:[/cite]No raczej.
    Spółka cywilna jako taka nie ma zdolności bycia zarządcą powierzonym.

    Ten nowy wspólnik, który nie jest osobą fizyczną, której kiedyś powierzono zarząd, powinien legitymować się stosownym pełnomocnictwem rodzajowym od swojego wspólnika (jeżeli teraz obaj działają w ramach spółki). On dla wspólnoty, jako zasadniczo osoba fizyczna, jest osoba trzecią. Jest nowy w tym układzie. Fakt zawarcia spółki cywilnej niczego w tym układzie nie zmienił.

    Chyba że ten drugi wcale nie jest nowy, a jedynie o nim nie wspomniano np. w akcie notarialnym i się pod aktem tylko nie podpisał, chociaż powinien. Wtedy mógłby te projekty spokojnie przedstawić.
    Ale mi namieszałeś.
    Dobra, zostawmy ten temat. A tak swoja droga to skąd ty wiesz o jaka sprawę mi chodzi. Przecież ja o tym nie wspomniałem ani jednym słowem . Czy my czasem nie jesteśmy " sąsiadami"?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To dosyć proste. Często przedstawiasz zagadnienia ze swojej wspólnoty, w której od lat uprawiana jest jakaś lekko alternatywna rzeczywistość. Dlatego rozwinąłem temat tych wspólników w takim kierunku. W kierunku takim, że wszystko staje się względne i niepewne. Że nad wszystkim można się zastanawiać.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2018
    [cite] tajfun:[/cite]I jeszcze dla formalności. Zarządca ma spółkę cywilna ( firma) Czy inny członek takiej spółki może składać projekty uchwał.
    Ja uważam że absolutnie nie.



    Obowiązuja zasady reprezentacji spółki, w pierwszej kolejności nalezy zapoznać się z umową spółki. Moim zdaniem powinna być dołączona do kontraktu ze wspólnotą mieszkaniową.

    W braku odmiennych postanowień - obowiązują przepisy - czyli reguły ustawowe. W sprawach zwykłego zarządu spółkę może reprezentować każdy ze wspólników - zatem działanie wspólnika - w tym przypadku przygotowanie projektu uchwały - to działanie spółki - nie sądzę, aby sprawa przekraczała zarząd zwykły.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1,. Wspolnota nie ma żadnego kontraktu ani z zarządcą ani ze spólką cywilna.
    2. Gdyby miała umowę ze spółką cywilną to rzeczywiście umowa spółki powinna być dołączona do umowy o zarzadzanie. Wtedy sprawa byłaby jasna , bo z z tych umów wynikało by było kto ma prawo reprezentować wspólnotę i spółkę przed wspólnotą
    Wspólnota ma jedynie zapis w akcie notarialnym komu powierza zarzad na podstawie art 18.1. I to jest dla mnie osoba ( fizyczna) mająca kompetencje takie same jak jak zarzad wybrany na podstawie art20.
    3. Mnie nie interesuje jak ona realizuje zobowiązania wobwc wspolnoty. Pod względem prawnym członkowie spolki sa dla mnie osobami zupełmnie "obcymi"
    4. Nawet jesli zarzadca zawiera umowe na administrowanie ze spólką to i tak to nie spólka resprezentuje wspólnotę ( nawet jęsli to jest jego spólka ) lecz ZARZĄDCA.

    Innym przypadkiem jest sytuacje w które spółka zawiera umowe ( oczywiście w imieniu spółki) z osoba fizyczną lub prawną. Wtedy reprezentowanie spółki jest sprawą reguł ustawowych.

    I takie pytanko.
    Kto odpowiada za zobowiązania zarządcy 18.1 wobec wspólnoty . On jako ossoba fizyczna czy jegp spólka?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    Z tytułu odpowiedzialności kontraktowej z a zobowiązania zarządcy oczywiście odpowiada on sam, jako osoba fizyczna. To on ma zawarty kontrakt ze wspólnotą (w formie notarialnej, wskazany na podst. 18.1).

    Jego wspólnik, jako osoba trzecia, odpowiada z tytułu odpowiedzialności deliktowej. Czyli jak napsoci i popełni delikt. Jako osoba trzecia.
    Komentarz edytowany blazejh
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.