Remont przewodow kominowych
Jacek Kaczorowski
Użytkownik
Jestem nowym wlascicielem lokalu wspolnota mieszkaniowa nakazuje mi remont przewodu kominowego bo chce zalozyc przeplywowy ogrzewacz ody czy to jest zodne z prawem
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Przewód kominowy służy TYLKO tobie czy są do niego podłączeni inni właściciele lokali?
Nowy doklejony: 28.10.18 09:26
Zwracam uwage ze w sadzie we Wroclawiu i Poznaniu przy takiej samej sytuacji sad uchylil ustawe wspplnoty mieszkaniowej nakazujac podzielenie kosztow naprawy komina na wszystkich lokatorow.
Jak tobie sąd przyzna takie odszkodowanie, to będzie obowiązywało i w twojej wspólnocie
W sprawie kominów: przede wszystkim należy sprecyzować, jakiej konstrukcji są to kominy. Jeśli to są kominy murowane z cegły, to de facto komin nie ma tu żadnej postaci materialnej. To jest po prostu dziura w ścianie, która to ściana jest elementem nw. Remont takiego komina ciąży na wspólnocie mieszkaniowej, a nie na indywidualnym właścicielu, ponieważ w tym wypadku remont komina jest w istocie remontem ściany.
Jak słusznie zauważyłeś, są na to wyroki i jest to zasada powszechna. Jest to również zgodne z logiką. Nie ma żadnego znaczenia na przykład to, że przewód kominowy jest indywidualny, a nie zbiorczy.
Pozdr.
P.S. Musisz starannie przeanalizować sprawę pompy ciepła. Zwróć uwagę na parametry techniczne, a w szczególności na wydatek powietrza na pompie. Będzie go potrzeba bardzo dużo. Im większe zużycie wody, tym więcej. Ciekawe, co zrobisz w zimie. Chyba, że chcesz, żeby pompa pracowała na powietrzu obiegowym, ale wtedy będziesz miał zimę w łazience. Sugeruję przemyślenie sprawy, zanim zaczniesz tu zgrywać kozaka. Sprzedawcy wcisną Ci wszystko, tylko potem zaczyna się eksploatacja.
Niestety, jak to mówią, praw fizyki nie oszukasz. Żeby podgrzać ciepłą wodę, czyli dostarczyć jej energię w postaci ciepła, to musisz to ciepło skądś wziąć, co nie? I bierzesz je z powietrza, które przepływa przez parownik pompy ciepła i krąży w pomieszczeniu. Do urządzenia wpływa powietrze o temperaturze pokojowej (pomieszczenia, w którym jest zainstalowana), natomiast z urządzenia jest wyrzucane ochłodzone. Standardowy wydatek (na biegu średnim) wynosi ok. 180 m3/h. To odpowiada mniej więcej wydajności okapu kuchennego na pierwszym biegu. Czas podgrzewu wody wynosi prawie 5 h, ale przy założeniu, że temp. powietrza 20 st. C, a woda na wlocie ma temp. 15 st.C (w rzeczywistości ma ok. 10 st. C, czyli czas podgrzewu stosownie się wydłuża, myślę, że do 6 h).
Pamiętaj, że im więcej wody chcesz zużywać, tym bardziej wychłodzisz pomieszczenie, czyli temperatura na wlocie do pompy będzie tym niższa, że nie wspomnę o komforcie użytkowania takiego pomieszczenia o kubaturze 20 m3.
Ja w przeciwieństwie do Ciebie nie uważam, że to jest rozwiązanie do lokalu mieszkalnego. To jest bardzo dobre, ale do domu jednorodzinnego, jeśli zainstalujesz w garażu, lub innym pomieszczeniu pomocniczym i/lub wykorzystujesz ciepło powietrza usuwanego przez system wentylacji, no bo w wyniku wentylacji pomieszczeń i tak - czy chcemy, czy nie - usuwamy powietrze zużyte, choć zastosowanie pompy ciepła do c.w.u. obniża nam efektywność odzysku ciepła. Natomiast w lecie - super sprawa.
Przemyśl to dokładnie, jeśli jesteś zdecydowany, to instaluj, a potem podziel się wnioskami z użytkowania. Pozdrawiam.
Przewód kominowy to część składowa nieruchomości wspólnej, zarządza nią wspólnota mieszkaniowa i to wspólnota pomosi koszty remontów. Inna kwestią jest dostosowanie takiego przewodu, czyli nieruchomości wspólnej, na indywidualne potrzeby poszczególnych użytkowników, np. montaż wkładu, itp. w takim przypadku konieczna jest zgoda wspólnoty, ale to już koszt właściciela.
"Wątpliwości budzi kto odpowiada za stan przewodów – właściciel lokalu czy wspólnota mieszkaniowa. Wśród zarządzających zdania na temat są podzielone, można się spotkać z opinią, że w takim wypadku wszelkie koszty winien ponieść właściciel lokalu ponieważ przewód wyłącznie jemu służy a stosownie do brzmienia art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali : „Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali ”.
Często wspólnoty mieszkaniowe usiłują wymóc na właścicielu remont we własnym zakresie, na tym tle powstają konflikty i sprawy ostatecznie trafiają na wokandę sądową.Okazuje się jednak, że w orzecznictwie, które co wymaga podkreślenia, jest jak dotąd jednolite, reprezentowany jest pogląd odmienny od przedstawionego powyżej – przyjmuje się, iż przewody kominowe są częścią nieruchomości wspólnej."
Więcej na ten temat w artykule: "Kto płaci za remont przewodów kominowych?"
Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/2099-kto-placi-za-remont-przewodow-kominowych
https://forum.zarzadca.pl/wiki/granica_czesci_wspolnej