PIT-8C od pozytków
alim
Użytkownik
Czy od pożytków np.z reklam,najmu powierzchni wspólnota musi wystawić PIT 8C właścicielom mieszkań?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. ) to pani z zarządu .której wydaje się ,ze cos wie kumuluje na FR ogromne kwoty bo ok 600 tys.
Nowy doklejony: 20.11.18 22:29
Czy pożytki w pierwszej kolejności nie powinny pokryć zobowiązań wspólnoty?I czy można na FR księgować cos bez uchwały (oprócz comiesięcznych zaliczek)?
Formularz Pit-8C wystawia się osobom fizycznym gdy uzyskują nietypowy przychód. Tutaj przychód przysługuje wspólnocie.
Czyli nie tyle nie musi, co nie może.
Rozumiem że bez uchwały zatwierdzono przeksięgowanie sumy przychodów z najmu za części wspólne na fundusz remontowy.
Generalnie to powszechna praktyka, ale jeśli to kwota znacząca to lepiej to robić uchwałą. Chyba że...
...chyba, że wynik na tzw. eksploatacji jest ujemny. Wtedy podstawowe reguły księgowości nakazywałyby w pierwszej kolejności pokryć tę stratę na eksploatacji z przychodów z pożytków. Nie inaczej. Tym bardziej, że wasz fundusz remontowy raczej nie wymaga zasilenia. Chyba, że te 600 tys to dla was wciąż mało i wymaga? Może bierzecie kredyt na 5 mln?
Tzw. inne przychody wspólnoty opodatkowane są podatkiem od osób prawnych, czyli CIT.
Podatek płaci się w formie zaliczek w trakcie roku. Zaliczki na podatek CIT są kwartalne lub miesięczne. Nie ma tu żadnego związku z jednorazowym przeksięgowaniem omawianej kwoty. Podatek swoją drogą, przeksięgowanie swoją. Normalnie przeksięgowanie ma miejsce po zamknięciu roku obrachunkowego, czyli po opodatkowaniu danej kwoty. Podatek kosztem wspólnoty, pożytki po opodatkowaniu - przychodem.
Doklejono dwa pytania dobrze zadane: odpowiedzi brzmią:
1. zdecydowanie tak,
2. raczej nie.
Natomiast co ma wystawianie formularzy PIT 8C do księgowań pożytków tym ja dalej nie mam bladego pojęcia. Nie widzę żadnego związku między jednym a drugim i nie rozumiem, dlaczego o tym rozmawiamy. Jakaś pani z zarządu opowiada takie rzeczy? Dopytaj tą panią o co jej chodzi może?
od pożytków uzyskanych od właścicieli lokali CIT-u się nie płaci ( to jest ZGM)
a co to jest ta "eksploatacja", bo zaliczki ustawowo dzieli się na :
1. Utrzymanie lokali
2. Utrzymanie nieruchomości wspólnej
3. Fundusze celowe
Pożytki są przychodem wspólnoty jako całości. Wszystko jedno jak zaksięgowane stanowią majątek wspólnoty.
Żeby stanowiły przychód pojedynczych właścicieli (i PIT 8C na koniec roku) musiałyby być fizycznie przelane właścicielom na przez nich wskazane konta. Wg klucza podziałowego.
Nie ma takiej potrzeby. To jest niepotrzebna zabawa wspólnymi pieniędzmi.
Jak jest jakaś strata - pokryć ja przede wszystkim z pożytków. Jak nie ma straty - najbezpieczniej przeksięgować równowartość na FR.
Pani księgowej wspólnota myli się ze spółką kapitałową. Ona te pożytki chce potraktować jak dywidendę.
Wypłacić ludziom rodzaj rodzaj dywidendy i kazać im jednocześnie dopłacić z tytułu wyrównania straty? Cyrk na kółkach, nie księgowość.
* b z d u r y
Księgowanie to czynność techniczna. Możesz nawet tę kwotę (najlepiej za zgodą co najmniej zarządu, jeszcze lepiej uchwałą) przeksięgowywać w te i we te nawet raz w tygodniu. Większość wspólnot jeśli prowadzi księgowość na kontach (czyli nie wszystkie), księguje na koniec roku nawet bez zgody i wszyscy jakoś tam żyją.
Jak będzie tak uchwała właścicieli że pożytki należy po zapłaceniu podatku CIT podzielić na właścicieli lokali to tak , ale po co uszczuplać sobie kwotę pożytków ... nie lepiej cała kwotę przelać na FR a stratę pokryć dodatkową wpłatą przez właścicieli lokali? - naliczyć /wysłać im ekstra rozliczenie
Można ją pokryć zwiększając zaliczki w przyszłym okresie rozrachunkowym , albo jednorazowo wpłatą przez właścicielei lokali, ale nigdy nie pożytkami, bo z ekonomicznego punktu widzenia właścicielom się to nie opłaca .
Jeżeli na właściciela z pożytków, brutto, wypada 500, to od tego odejmij podatek CIT, który ma zapłacić WM , a następnie właściciel niech odejmie podatek wynikający PIT8c ... to co mu zostanie ?
Ale, jak te 200 zł przekaże na FR to tylko trzeba odjąć podatek CIT . Co się bardziej opłaca właścicielowi?
spoko, spoko, tam nigdy kasy nie za wiele