PIT-8C od pozytków

alimalim Użytkownik
edytowano listopada 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy od pożytków np.z reklam,najmu powierzchni wspólnota musi wystawić PIT 8C właścicielom mieszkań?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alim:[/cite]Czy od pożytków np.z reklam,najmu powierzchni wspólnota musi wystawić PIT 8C właścicielom mieszkań?
    Pierwsze słyszę ... u nas wystawia się rachunki "pożytkowiczom" lub noty księgowe jeżeli jest to członek WM (przychody z ZGM)
    PIT-8C jest przede wszystkim informacją o wartości dochodów z kapitałów pieniężnych ([b]dochody z giełdy, inne zbycie udziałów, nabycie udziałów za niektóre wkłady niepieniężne[/b]). Podobnie informację tę sporządzić należy w związku z wypłatami stypendiów lub wynagrodzeń pochodzących z tzw. innych źródeł, z tytułu których nie występuje konieczność pobrania zaliczki na podatek przez sporządzającego tę informację.
    
  • Opcje
    alimalim Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    U nas zarząd przerzucił bez uchwały kwotę z pożytków na FR,twierdząc ,że z powodu tego ze na eksploatacji jest strata trzebaby pożytki opodatkować PIT 8C. I zamiast pokryć pozytkami część straty,(2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu
    wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. ) to pani z zarządu .której wydaje się ,ze cos wie kumuluje na FR ogromne kwoty bo ok 600 tys.

    Nowy doklejony: 20.11.18 22:29
    Czy pożytki w pierwszej kolejności nie powinny pokryć zobowiązań wspólnoty?I czy można na FR księgować cos bez uchwały (oprócz comiesięcznych zaliczek)?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    Wszystko ci się miesza. Rozplątujemy.
    Czy od pożytków np.z reklam,najmu powierzchni wspólnota musi wystawić PIT 8C właścicielom mieszkań?
    

    Formularz Pit-8C wystawia się osobom fizycznym gdy uzyskują nietypowy przychód. Tutaj przychód przysługuje wspólnocie.
    Czyli nie tyle nie musi, co nie może.
    U nas zarząd [s]przerzucił[/s]/zatwierdził przeksięgowanie bez uchwały kwotę z pożytków na FR
    

    Rozumiem że bez uchwały zatwierdzono przeksięgowanie sumy przychodów z najmu za części wspólne na fundusz remontowy.
    Generalnie to powszechna praktyka, ale jeśli to kwota znacząca to lepiej to robić uchwałą. Chyba że...
    na eksploatacji jest strata
    

    ...chyba, że wynik na tzw. eksploatacji jest ujemny. Wtedy podstawowe reguły księgowości nakazywałyby w pierwszej kolejności pokryć tę stratę na eksploatacji z przychodów z pożytków. Nie inaczej. Tym bardziej, że wasz fundusz remontowy raczej nie wymaga zasilenia. Chyba, że te 600 tys to dla was wciąż mało i wymaga? Może bierzecie kredyt na 5 mln?
    pożytki opodatkować [s]PIT 8C[/s]
    

    Tzw. inne przychody wspólnoty opodatkowane są podatkiem od osób prawnych, czyli CIT.
    Podatek płaci się w formie zaliczek w trakcie roku. Zaliczki na podatek CIT są kwartalne lub miesięczne. Nie ma tu żadnego związku z jednorazowym przeksięgowaniem omawianej kwoty. Podatek swoją drogą, przeksięgowanie swoją. Normalnie przeksięgowanie ma miejsce po zamknięciu roku obrachunkowego, czyli po opodatkowaniu danej kwoty. Podatek kosztem wspólnoty, pożytki po opodatkowaniu - przychodem.

    Doklejono dwa pytania dobrze zadane: odpowiedzi brzmią:
    1. zdecydowanie tak,
    2. raczej nie.
  • Opcje
    alimalim Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli pożytki powinny pokryć startę.A co w sytuacji gdy wspólnota kończy rok z zyskiem? Czy wtedy bez wystawiania PIT 8C uchwała można pozytki przeksięgować na FR?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    [cite] alim:[/cite]Czyli pożytki powinny pokryć startę. A co w sytuacji gdy wspólnota kończy rok z zyskiem?
    Czy wtedy bez wystawiania PIT 8C uchwała można pozytki przeksięgować na FR?
    Art12. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
    i wszystko jasne
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    Jeżeli wspólnota kończy rok z zyskiem na koncie umownie zwanym eksploatacją, to nie ma już żadnych przeszkód żeby nadwyżkę przychodów nad kosztami z tytułu wynajmu części wspólnych przeksięgować na fundusz. Tak się chyba robi w 99% przypadków.

    Natomiast co ma wystawianie formularzy PIT 8C do księgowań pożytków tym ja dalej nie mam bladego pojęcia. Nie widzę żadnego związku między jednym a drugim i nie rozumiem, dlaczego o tym rozmawiamy. Jakaś pani z zarządu opowiada takie rzeczy? Dopytaj tą panią o co jej chodzi może?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    Też mnie to intryguje .... co PIT 8C co ma wspólnego z CIT jaki trzeba zapłacić od pożytków uzyskanych od osób trzecich;
    od pożytków uzyskanych od właścicieli lokali CIT-u się nie płaci ( to jest ZGM)
    [cite] alim:[/cite]
    że z powodu tego ze na eksploatacji jest strata trzebaby pożytki opodatkować PIT 8C.
    a co to jest ta "eksploatacja", bo zaliczki ustawowo dzieli się na :
    1. Utrzymanie lokali
    2. Utrzymanie nieruchomości wspólnej
    3. Fundusze celowe
    Art. 13. 1. [b]Właściciel ponosi wydatki związane[/b] [color=#f00]z utrzymaniem jego lokalu[/color], jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego,[color=#f00] uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej[/color], korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
    
  • Opcje
    alimalim Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pani ksiegowa i pani z Zarzadu twierdza,ze w związku z tym ze są pożytki to one przypadają właścicielom i ze trzeba wystawić kazdemy PIT 8C,ponieważ jest strata i nie będzie uchwały która pozwoli przeksięgować zysk (gdyby by)ł na FR.Dla mnie to bzdura.Tym samym ustaliły,że na pokrycie straty my mieszkańcy solidarnie się złożymy,a pożytki przeksięguja od razu na FR.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    Są tu dwie bzdury.*

    Pożytki są przychodem wspólnoty jako całości. Wszystko jedno jak zaksięgowane stanowią majątek wspólnoty.

    Żeby stanowiły przychód pojedynczych właścicieli (i PIT 8C na koniec roku) musiałyby być fizycznie przelane właścicielom na przez nich wskazane konta. Wg klucza podziałowego.
    Nie ma takiej potrzeby. To jest niepotrzebna zabawa wspólnymi pieniędzmi.

    Jak jest jakaś strata - pokryć ja przede wszystkim z pożytków. Jak nie ma straty - najbezpieczniej przeksięgować równowartość na FR.

    Pani księgowej wspólnota myli się ze spółką kapitałową. Ona te pożytki chce potraktować jak dywidendę.

    Wypłacić ludziom rodzaj rodzaj dywidendy i kazać im jednocześnie dopłacić z tytułu wyrównania straty? Cyrk na kółkach, nie księgowość.

    * b z d u r y
  • Opcje
    alimalim Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli opowiesci,ze jesli nie przeksiegujemy od razu na FR to trzeba bedzie wystawic PIT 8C właścicielom mozna miedzy bajki wlozyc. Na razie od kwietnia głosują sprawozdanie finansowe,cos im słabo idzie.Ale widzę ,ze trzeba bedzie poszukać prawnika i zaskarzyc uchwałę,a nie pokrywać wyimaginowana strate.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co ma, powtarzam piernik, do wiatraka?

    Księgowanie to czynność techniczna. Możesz nawet tę kwotę (najlepiej za zgodą co najmniej zarządu, jeszcze lepiej uchwałą) przeksięgowywać w te i we te nawet raz w tygodniu. Większość wspólnot jeśli prowadzi księgowość na kontach (czyli nie wszystkie), księguje na koniec roku nawet bez zgody i wszyscy jakoś tam żyją.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alim:[/cite]Pani ksiegowa i pani z Zarzadu twierdza,ze w związku z tym ze są pożytki to one przypadają właścicielom i ze trzeba wystawić kazdemy PIT 8C,

    ponieważ jest strata i nie będzie uchwały która pozwoli przeksięgować zysk (gdyby by)ł na FR.
    Dla mnie to bzdura.
    Tym samym ustaliły,że na pokrycie straty my mieszkańcy solidarnie się złożymy,a pożytki przeksięguja od razu na FR.
    te panie nie znają się na ewidencji pozaksięgowej wspólnoty.

    Jak będzie tak uchwała właścicieli że pożytki należy po zapłaceniu podatku CIT podzielić na właścicieli lokali to tak , ale po co uszczuplać sobie kwotę pożytków ... nie lepiej cała kwotę przelać na FR a stratę pokryć dodatkową wpłatą przez właścicieli lokali? - naliczyć /wysłać im ekstra rozliczenie
  • Opcje
    alimalim Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pożytki powinny pokryć stratę,tym bardziej ze na FR jest ogromna kwota.A nie generowac dodatkowe koszty dla włascicieli.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    [cite] alim:[/cite]Pożytki powinny pokryć stratę,tym bardziej ze na FR jest ogromna kwota.
    A nie generowac dodatkowe koszty dla włascicieli.
    nie jest to regułą.... to właściciele decydują poprzez podjęcie uchwały w sprawie rozliczenia wyniku finansowego za rok poprzedni , czym chcą pokryć straty.

    Można ją pokryć zwiększając zaliczki w przyszłym okresie rozrachunkowym , albo jednorazowo wpłatą przez właścicielei lokali, ale nigdy nie pożytkami, bo z ekonomicznego punktu widzenia właścicielom się to nie opłaca .

    Jeżeli na właściciela z pożytków, brutto, wypada 500, to od tego odejmij podatek CIT, który ma zapłacić WM , a następnie właściciel niech odejmie podatek wynikający PIT8c ... to co mu zostanie ?
    Ale, jak te 200 zł przekaże na FR to tylko trzeba odjąć podatek CIT . Co się bardziej opłaca właścicielowi?
    [cite] alim:[/cite]na FR jest ogromna kwota.
    spoko, spoko, tam nigdy kasy nie za wiele
  • Opcje
    alimalim Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP pożytki pokryją stratę,zapłacony został od nich CIT i koniec sprawy. Zadnego PIT 8C nikt nie powinien wystawić.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    [cite] alim:[/cite]KubaP pożytki pokryją stratę,zapłacony został od nich CIT i koniec sprawy.
    Na takie działanie, WM musi posiadać uchwałę właścicieli lokali, decyzja Zarządu nie wystarczy .
    U nas zarząd przerzucił bez uchwały kwotę z pożytków na FR,
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.