Bariery architektoniczne a część wspólna
inspektor
Użytkownik
Jestem właścicielem mieszkania w zasobach spółdzielni mieszkaniowej i nie jestem członkiem spółdzielni. Rada Nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej wprowadziła uchwałą , na wniosek członka spółdzielni na Walnym Zgromadzeniu , opłatę na poczet utworzonego funduszu jako subkonto funduszu remontowego przeznaczonego na likwidację barier architektonicznych. Fundusz ten przeznaczony jest na wykonanie pochylni, platform elektrycznych , schodołazów itp. wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.Obowiązek partycypacji w tym funduszu , zgodnie z podjętą uchwałą , obowiązuje wszystkich użytkowników lokali w zasobach spółdzielczych także właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni. Ponieważ fundusz remontowy przeznaczony jest na remonty wyłącznie w częściach wspólnych nieruchomości z których korzystają wszyscy mieszkańcy stawiam pytanie : czy założony fundusz na likwidację barier architektonicznych dotyczy części wspólnej nieruchomości , gdyż z urządzeń tych nie będą korzystać wszyscy mieszkańcy tak jak korzystają z innych elementów i urządzeń będących częścią wspólną nieruchomości? Właściciele lokali są zobowiązani do uczestniczenia w pokrywaniu kosztów związanych jedynie z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali ,utrzymaniem i eksploatacją nieruchomości wspólnych i mienia spółdzielni które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w budynkach lub osiedlu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Określenie "części wspólne" nie oznacza, że wszyscy z nich korzystają.
Urządzenia dla osób niepełnosprawnych nie należą do części wspólnych nieruchomości ponieważ korzystają z nich wyłącznie osoby niepełnosprawne.
Z tego co pamiętam, jak w nieruchomości zamieszkuje osoba niepełnosprawna to zarządca nieruchomości jest zobowiązany do modernizacji czyli likwidacji barier architektonicznych . Taka modernizacja może skorzystać z funduszy PFRON.
Twoja sytuacja jest jednak inna. Rozumiem Cię, ponieważ ja osobiście uważam, że jest nie do zaakceptowania, żeby zmuszać pozostałych właścicieli w nieruchomości, żeby zrzucali się na urządzenia dla osoby niepełnosprawnej, która się właśnie wprowadziła, jakby mieli tę osobę na utrzymaniu. Od tego są wyspecjalizowane organizacje i instytucje, które i tak są utrzymywane z podatków dochodowych, VATu, akcyz i innych danin. Zatem, już raz łożymy na te cele. Żeby była jasność - bardzo szanuję niepełnosprawnych i życzę im jak najwięcej udogodnień oraz jak najmniej barier, ale no nie w ten sposób.
Spółdzielnia mieszkaniowa w odpowiedzi na moje pisma nie podała podstawy prawnej na wprowadzenie przez RN spółdzielni miesięcznej opłaty na finansowanie nowych zadań i prac związanych z likwidacją barier architektonicznych. Opracowała również stosowny regulamin w tej sprawie. Tą uchwałą zmieniła statut spółdzielni i zadania funduszu remontowego.
Zmieniła również wykładnię art.27 ust.2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych posiadając tytuł prawny jedynie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnej. Budowa nowych urządzeń likwidujących bariery architektoniczne nie jest eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnej już istniejącej. Utworzono na ten cel subkonto na funduszu remontowym ,aby zmusić wszystkich mieszkańców do partycypacji w tych nowych kosztach. Prawo budowlane nakłada na spółdzielnię obowiązek utrzymania w należytym stanie technicznym urządzeń już zamontowanych na obiektach o których mowa w art.5 ust.1 p-k 1-7 ustawy Prawo budowlane. Spółdzielnia może znaleźć inne źródło finansowania swojej uchwały bez obciążania funduszu remontowego np z funduszu zasobowego, nadwyżki bilansowej na działalność społeczną. Spółdzielnia oświadczyła ,że ten ważny i szczytny cel likwidacji barier architektonicznych przyświecał decyzjom Walnego Zgromadzenia i Radzie Nadzorczej w podjęciu stosownej uchwały ,która jest wiążąca dla wszystkich użytkowników lokali w zasobach spółdzielczych.
Oczywiście jesteś nieusatysfakcjonowany , bo twoim celem jest, co zrobić by nie płacić na likwidację barier architektonicznych, modernizację części wspólnych ...
Ja Ci mówię , nie da się ....zwłaszcza w Spółdzielni Mieszkaniowej.
jak liczysz na prawnika to wal na forum prawnicze, a nie tu, dotyczące Wspólnot Mieszkaniowych . To nie to miejsce i nie to forum
a wiesz, jak funkcjonują SM ? zapoznałeś się ze statutem SM ? wiesz jakie zadania wynikają ze statutu SM dla RN ?
Zatwierdzenie takich zmian należy do kompetencji członków SM i to pewnie zrobili w związku ze zmianami, jakie nastąpiły w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
nie możesz wstrzymać modernizacji istniejącego zasobu, zwłaszcza części wspólnych
Członkowie SM mają prawo do robienia modernizacji istniejących zasobów.
no i masz swoją podstawę prawną. Jak Ci się to nie podoba to pozostaje tylko droga sądowa.
Tam dostaniesz to czego oczekujesz , ale będzie trochę kosztowało.