Odśnieżanie chodnika przyległego do działki sąsiadów - czyj obowiązek?

Ania.AAnia.A Użytkownik
edytowano stycznia 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry
Moje pytanie dotyczy tego na kim z punktu widzenia prawa ciąży odpowiedzialność za utrzymanie chodnika w czystości przyległego do nieruchomości wspólnej a ściślej mówiąc do działki sąsiadów.

W poradach znalazłam tyle, że „właściciele nieruchomości mają obowiązek do utrzymania czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości.”
KC mówi "Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki…"
Tyle ustaliłam przeglądając internet.

Natomiast nasza sytuacja wygląda w ten sposób, że na posesji stoi budynek z 3 lokalami, otoczenie budynku podzielone jest na działki między sąsiadów. Sąsiedzi z parteru mają działkę z przodu budynku, do której przylega chodnik, o którym mowa w zapytaniu. Jest to ich odrębna działka z osobnym numerem w Księdze Wieczystej. My i drugi sąsiad mamy podobne działki tyle, że z tyłu budynku.

Kto w takiej sytuacji ma sprzątać chodnik?
1. cała wspólnota bo nieruchomość traktowana jest tu jako budynek,
2. tylko sąsiedzi bo chodnik przylega do ich prywatnej działki.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2019
    Sąsiedzi z parteru mają działkę z przodu budynku, do której przylega chodnik,
    2. tylko sąsiedzi bo chodnik przylega do ich prywatnej działki.
    to jest odpowiedzialny za sprzątanie chodnika

    Wspólna działka gruntowa należąca do wspólnoty to ta pod budynkiem.

    Ona jest oddzielona pasem zieleni od chodnika , więc obowiązek utrzymania czystości, usuwania błota i śniegu należy do sąsiadów z parteru , jak w domku jednorodzinnym.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    Ania.AAnia.A Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedź.
    Rozumiem, że w tym przypadku obowiązuje definicję nieruchomości zawartą w Kodeksie Cywilnym?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2019
    [cite] Ania.A:[/cite]Rozumiem, że w tym przypadku obowiązuje definicję nieruchomości zawartą w Kodeksie Cywilnym?
    tu chodzi o nieruchomości gruntowe, a nie budowlane.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.