Czy Urząd Miasta słusznie pobierał opłaty? Co z rozliczeniem?

wspolnota.polna4wspolnota.polna4 Użytkownik
edytowano stycznia 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Urząd Miejski zarządzał blokiem mieszkalnym 18 lokali w tym 5 wykupionych(nie było zebrania o wyborze zarządu, urząd tłumaczył się że może zwołać takie zebranie ale nie musi). Od zawsze pobierał opłaty stałe (woda, śmieci itp.) ale też był składnik "czynsz/koszty zarządu" który na mocy uchwały rady gminy a nie wspólnoty mieszkaniowej określała stawkę czynszu dla zasobów mieszkaniowych gminy (zaznaczam lokale wykupione to lokale wyodrębnione z zasobu gminy). Czy takie opłaty były słusznie pobierane i można domagać się zwrotu? Po wielkich trudach gdy udało się wyodrębnić zarząd wspólnoty wystąpiono do urzędu o rozliczenie opłat, którego nie było od 1999r gdy został pierwszy lokal sprzedany. Budynek jest w zaniedbanym stanie nie było żadnych remontów od kilkunastu lat, mało tego miał być doprowadzony do stanu ruiny, miszkańcy mieli być przeniesieni gdzie indziej pod pretekstem nakazu budowlanego rozbiórki a działka sprzedana (do tego nie doszło bo właściciele się sprzeciwili i wyodrębnili zarząd). Urząd chce rozliczyć wspólnotę ale tylko za ostatnie 3 lata, czy słusznie czy można domagać się dłuższego rozliczenia? Sprawa pewnie skończy się w sądzie i tu pytanie czy z powództwa cywilnego czy np. karnego o przywłaszczenie sobie naszych pieniędzy? Dziękuję i pozdrawiam. Świeżak.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wspolnota.polna4: [/cite] Urząd chce rozliczyć wspólnotę ale tylko za ostatnie 3 lata, czy słusznie czy można domagać się dłuższego rozliczenia?
    Uważam, że tak , bo rozliczenia zaliczek są traktowane jako zobowiązania krótkoterminowe
    [cite] wspolnota.polna4: [/cite] Urząd Miejski zarządzał blokiem mieszkalnym 18 lokali w tym 5 wykupionych...
    urząd tłumaczył się że może zwołać takie zebranie ale nie musi)
    a ile to jest udziału w NW ? 30% ?
    Poczytaj ustawę o własności lokali i dopiero wtedy zadawaj pytania .

    A złożyliście wniosek o zwołanie zebrani czy tylko na gębę ?
    z ustawy o własności lokali
    Art. 31. Zebrania ogółu właścicieli lokali:
    a) mogą być także, w razie potrzeby, zwoływane przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,

    b) zwoływane są na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1.
  • Opcje
    wspolnota.polna4wspolnota.polna4 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zebranie było i zabrakło 50/1144 udziału by głosować jako jeden właściciel jeden głos. Ustawę znam. Pół roku później zmobilizowali się wszyscy i wybraliśmy zarząd. Gdyby nie ja to starsi ludzie tam mieszkający dalej by byli oszukiwani.

    Nowy doklejony: 18.01.19 22:11
    A co ze sprawa karna? Podkreślam to nie była zaliczka. Bez umocowania prawnego rządali od właścicieli opłat za „czynsz/koszty zarządu” podstawa która podawali to uchwała rady gminy w sprawie stawki bazowej czynszu dla lokali stanowiących własność gminy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2019
    [cite] wspolnota.polna4:[/cite]Zebranie było i zabrakło 50/1144 udziału by głosować jako jeden właściciel jeden głos. Ustawę znam.
    Pół roku później zmobilizowali się wszyscy i wybraliśmy zarząd.
    Powiadasz, że znasz ustawę .... zabrakło wam 4,37 % ....a o pełnomocnictwach rodzajowych Ty też słyszałeś ? to jest mocny oręż w podejmowaniu uchwał we WM

    Takie głosowanie nie jest ustanawiane raz na zawsze . Podstawowym kryterium głosowań jest głosowanie udziałem w NW

    [cite] wspolnota.polna4:[/cite]A co ze sprawa karna? Podkreślam to nie była zaliczka. Bez umocowania prawnego rządali od właścicieli opłat za „czynsz/koszty zarządu” podstawa która podawali to uchwała rady gminy w sprawie stawki bazowej czynszu dla lokali stanowiących własność gminy.
    Ja uważam, że zaliczka w Twoim problemie to rzecz wtórna; nie ma znaczenia już teraz.

    Tu należy rozliczyć koszty utrzymania nieruchomości (do 3 lat wstecz) zgodnie z obowiązującym prawem i zderzyć je z wpłatami właścicieli lokali. A na przyszłość podjąć uchwałę o wysokości zaliczek.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Załatw rozliczenie za 3 lata, bo reszta się przedawniła.
    Dopiero jak dostaniesz kasę na konto pomyślisz co dalej, czy warto wynająć prawnika i procesować się z gminą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.