Wentylacja mechaniczna oziębia mieszkanie

EmilEmil Użytkownik
edytowano stycznia 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie. od początku okresu grzewczego mam problem z ogrzaniem mieszkania.
Mieszkanie mieści się na parterze w 11-kondygnacyjnym budynku. Deweloper mam bardzo dobre opinie.
Rozmawiam z robotnikami, którzy pracują i poprawiają stan techniczny budynku i wypowiadają się na tematy budowania- Dziwią się z jakiej kiepskiej jakości produktów korzystają. Opisują to porównując do filmów BAREI.
Do rzeczy:
Deweloper założył nawiewniki isola 2.45 do mechanicznej wentylacji, które mają WYDAJNOŚĆ: 34 m3/h @ 10 Pa, 45 m3/h @ 20 Pa. Według norm, przy 10 Pa powinna być wydajność max 30 m3/h. Dodatkowo w normie można również przeczytać o tym, że przy mechanicznej wentylacji, nawiewniki powinny być regulowane. Te są automatyczne. Mieszkam w centrum miasta, ale przy silnym wietrze, jaki tu występuje, wysiadając z auta, muszę użyć dużo siły, by je otworzyć- czyli wiatr sięga 50-60 km/h. wtedy to przez te nawiewniki wwiewa zimno. Wentylacja jest głośna- hałas powoduje powietrze w rurach przewodowych i sięga nocą średnio 31 DB. w salonie i łązience 40 DB wg aplikacji telefonicznej. Deweloper stwierdził, że wymieni jeden z czterech nawiewników na nawiewniki ISOLA 2.23 , które też nie są regulowane. Wentylacja mechaniczna wymusza wlot zimnego powietrza, a kaloryfery w trzech miejscach są oddalone od drzwi ogrodowych : 1) ok 30 cm od okna, 2) 90 cm, 3) 260 cm. Kaloryfery ustawione średnio na 3 - temp. w mieszkaniu to 20st. C. zużycie w ciągu 2,5 miesiąca to 11 GJ.- dodać trzeba, że ta zima nie jest sroga.
wraz z sąsiadami uważamy, że wentylacja jest za mocna na ten stan. w Łazience jest 53m3/h a w salonie 38 m3/h - mieszkamy we dwoje z żoną, mieszkanie ma 54m2. Coś mi się wydaje, że gdzieś tu jest błąd projektowy, ale nie wiem gdzie. Czy jest ktoś kto może Nam pomóc.
Z góry dziękuję za każde zainteresowanie.

Nowy doklejony: 21.01.19 10:22
dodam jeszcze, że próbowałem zaklejać nawiewniki i było tylko delikatnie lepiej. na 12 h zakryłem też wentylację i wtedy poprawiło się - doszło do 21 st. C.

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano stycznia 2019
    Lokal na parterze wieżowca. Za chwilę okaże się np. że problem w ogóle nie leży w po stronie nawiewników. Bynajmniej nie jednego wybranego.

    Nie wiem jak rozmieć to zdanie:
    Wentylacja mechaniczna wymusza wlot zimnego powietrza
    

    Zdaje się, niech mnie fachowcy poprawią, że w tym nowym 11 piętrowym nowym apartamentowcu masz (bo musisz mieć), wentylację mechaniczną co najmniej wywiewną. Czyli na pewno nie grawitacyjną.

    Wtedy te konkretne Isole nie mają w ogóle racji bytu w tym wieżowcu. Wszystkie cztery w lokalu i wszystkie w ogóle, bo one są tylko do grawitacyjnej.

    W tej wersji masz nieprawidłowo działającą mechaniczną, a źle dobrane nawiewniki niczego nie tu nie zmienią.
    W tym ich zaklejanie niczego nie zmieni.

    ?
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    EmilEmil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dokładnie- musi być mechaniczna. Parking jest nieogrzewany, ale temp. pod wynosi ok 10st. C. na podłodze położyłem folię hydro..., podkład 6mm i panele 10 mm. panele są zimne. kaloryfery działają już na 2,5 z 5.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano stycznia 2019
    Czyli są nawet dwa niezależne systemy wentylacji mechanicznej, bo hala garażowa ma odrębny, lokale odrębny.

    Dwie instalacje, dwa osobne projekty.

    Jak lokal na parterze, to siłą rzeczy może być nocami głośno.

    Teraz do ustalenia czy ewentualna wada instalacji lokalowej tkwi już w projekcie, czy dopiero na etapie wykonawstwa.
  • Opcje
    EmilEmil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Problem tkwi w wentylacji znowu- nie redukują jej do 60% działania, więc wentylacja jest tak samo głośna co w dzień i tak samo mocno wychładza mieszkanie.
    Czy możliwym jest wychładzanie od parkingu nieogrzewanego?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli masz nieprawidłowo działającą instalację mechaniczną w budynku, to kwestia tych nawiewników może być zupełnie drugorzędna.

    Mogą być wtedy czystą zasłoną dymną i tematem zastępczym.
    Wymienią ci jeden na taki sam, wymienią nawet wszystkie cztery i wciąż będziesz w czterech literach.
  • Opcje
    EmilEmil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a Jak ustawić Wentylację mechaniczną tak by działała a nie wyziębiała?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Emil: w Łazience jest 53m3/h a w salonie 38 m3/h - mieszkamy we dwoje z żoną, mieszkanie ma 54m2. Coś mi się wydaje, że gdzieś tu jest błąd projektowy, ale nie wiem gdzie. Czy jest ktoś kto może Nam pomóc.
    Te wydajności, o których piszesz, to są wartości rzeczywiste? Tzn. zmierzone? Czy może wziąłeś je np. z projektu/dokumentacji? Jeśli rzeczywiste, to nic tu nie ma za dużo. Dla mieszkania strumień powietrza wentylacyjnego powinien wynosić:
    - kuchnia z oknem zewnętrznym wyposażona w kuchenkę elektryczną: 50 m3/h (lub w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h),
    - kuchnia z oknem jak wyżej, lecz z kuchenką gazową lub węglową: 70 m3/h
    - łazienka z wc: 50 m3/h
    - wydzielony wc: 30 m3/h
    - pomieszczenie pomocnicze bezokienne (składzik, garderoba): 15 m3/h

    Dobrze piszą błazejh (nawiewniki - sprawa drugorzędna) oraz azygnerski (zwiększyć wydajność instalacji c.o.). Musisz pamiętać, że w przypadku wentylacji mechanicznej wywiewnej masz nawiew powietrza zewnętrznego nieuzdatnionego, w szczególności nie podgrzanego wstępnie i to właśnie instalacja c.o. lokalu podgrzewa to powietrze od temperatury zewnętrznej do temperatury wymaganej w pomieszczeniu. Zapotrzebowanie ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego uwzględnia się w bilansie ciepła dla budynku na etapie projektowania instalacji c.o.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    EmilEmil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak. zgadza się... Zakleiłem na jeden dzień wraz z nawiewnikami również i wentylację... Różnica byłą ogromna... mam 21,5 st w mieszkaniu przy 3 na kaloryferze. Wydaje się być bardzo usatysfakcjonowujące... Mam na mieszkanko 3 pokojowe, 4 nawiewniki. każdy o przepustowości 45 m3/h przy 20Pa. Kiedy wieje w okna, potrafi wiać tak, że zasłonki ruszają się mocno i czuć ruch powietrza w mieszkaniu. Zdaje się, że nowe mury oddają jeszcze chłód a nawiewniki są półpowodem. Na dniach będę prosić o wizytę techniczek, które obejrzą pod kamerą termowizyjną co się dzieje dokładnie... może to ukierunkuje kolejne działania.
    Normy budowlane dot. nawiewników i wentylacji znam. I Wg normy, nawiewnik w wentylacji mechanicznej powinien mieć regulację. Przede wszystkim opisuje to w poprawce punkt o mechanizmie dławiącym, który w największym zamknięciu może mieć 20-30% przepustowości powietrza...

    Dziękuję z góry za odpowiedzi.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulacja w nawiewniku przy wentylacji mechanicznej wywiewnej do niczego nie służy, ponieważ to wentylator zainstalowany na kanale wywiewnym decyduje o tym ile powietrza wypłynie z lokalu, a tym samym - ile do niego napłynie. Oczywiście, możesz zdławić nawiewniki, ale efekt będzie taki, że zmniejszysz strumień powietrza wentylacyjnego w lokalu, co nie jest korzystne dla Ciebie i dla budynku, a po drugie, zwiększysz trochę podciśnienie w lokalu, co również nie jest korzystne dla Ciebie. Człowiek czuje się najlepiej wtedy, kiedy jest spore nadciśnienie.

    Najlepiej, gdyby wynosiło 1500 hPa, czyli 150 % obecnego ciśnienia atmosferycznego, tak jak to było onegdaj na Ziemi. Zawartość tlenu wynosiła ok. 35 %, a dwutlenku węgla 1,5-2 %, czyli 50-krotność tego, co mamy obecnie. : )

    Z uwagi na powyższe, regulacja wydajności powinna być realizowana na części wywiewnej, a nie na nawiewnikach okiennych, lub ściennych. Zaznaczam, że moje rozważanie dotyczy wentylacji wywiewnej, a nie nawiewno-wywiewnej.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli idziesz konkretnie w kierunku roszczenia gwarancyjnego, to jeśli będzie kamera, to zleć paniom wykonanie raportu z tego badania.


    Z moich, niedużych wprawdzie, doświadczeń z raportami z kamery wynika, że sam raport z kamery termowizyjnej nie odpowie ci, czy wadliwe są nawiewniki. Wynika to z tego, że nawiewnik jest z definicji mostkiem termicznym, więc obraz z kamery zimą i od strony lokalu zawsze pokaże linię szczeliny jako ciemną krechę. Czy wadliwy czy poprawny, to ten obraz będzie zupełnie taki sam.
    Oczywiści pani opracowując raport może zinterpretować ten obraz nawiewników na twoja korzyść, ale raczej nawet się na to nie zdecyduje. Mało prawdopodobne.

    Raport zwykle jest nie do podważenia, jeśli pokazuje mostki termiczne w miejscach ewidentnych, gdzie żadnych mostków być nie powinno. Ale nie w przypadku nawiewnika, bo ten sam jest mostkiem, jak wspomniałem.

    Ale badanie zrób, bo da ci obraz przenikania ciepła na zewnątrz całego lokalu. Okaże się być może że masz problem, o którym jeszcze nie wiesz. I nie będzie to problem nawiewnika, a już na pewno nie jakiegoś jednego nawiwiewnika, który chcieliby ci wymieniać.

    Z raportu może wręcz wprost wynikać za to, że ta proponowana wymiana tylko jednego nawiewnika w ogóle nie ma sensu.
    Co oczywiście wszyscy wiemy i bez raportu, tylko ten twój deweloper udaje, że nie wie.

    Jesteś na parterze, więc strzelcie sobie zdjęcia z zewnątrz. Nawiewniki będą dla odmiany odznaczone od tła plamami żółtymi lub wręcz czerwonymi.
  • Opcje
    EmilEmil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nawiewniki takie jakie w tym momencie mamy wpompowują nam nadmiernie powietrze. nie jest dobrym efekt ruszającej się firany. w sypialni mam nawiewnik w drzwiach na ogród, gdzie kaloryfer jest oddalony o 30 cm od drzwi, w salonie kaloryfer oddalony jest od drzwi ogrodowych o 120 cm - co moim zdaniem jest za dużą odległością, bo wydaje mi się, że powietrze do pomieszczenia nie ma szans się ogrzać. Często wieje nam prosto w okna. wiatr jest potężny. porównam go do około 50-60 km/h , to około 150 Pa... Świszczy przez nawiewniki jak skurczybyk. nie da się w nocy wytrzymać. Zgadzam się, że nawiewniki powinny działać automatycznie i przyjmować powietrza tyle ile powinny. Widocznie, te mają jakąś wadę, o której producent nie chce powiedzieć.
    Na dniach zaproszę kogoś z kamerą termowizyjną. Pod Nami jest parking- Panie twierdzą, że jest 20 centymetrów wełny mineralnej. Bywam na parkingu i widzę, że rzeczywiście są jakieś klocki wełny mineralnej na suficie. Tam gdzie są kolumny i łączenia stropowe tych kolumn, wełny brak. Dziś z żoną stwierdziliśmy, że od dołu ciągnie zimnem. Wczoraj wymieniono nam ramę drzwi na takie bez nawiewnika i temperatura jest minimalnie wyższa. Co najmniej nie wieje tak jak siedzi się na narożniku w salonie.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano lutego 2019
    Wróć raz jeszcze do posta wp44 powyżej. Regulacja wydajności wentylacji następuje w części wywiewnej.

    Dałeś się wciągnąć w zabawę w dławienie nawiewu, a problem jest raczej po drugiej stronie lokalu lub poza nim w budynku, w części wywiewnej.
    Ktoś ci naopowiadał chyba o nawiewnikach różne historie i zafiksowałeś się na tym temacie raczej niepotrzebnie.



    Jeśli w hali garażowej jest w miarę ciepło (np. 13-14 stopni) to kamera skierowana na podłogę może niewiele pokazać.

    Na ociepleniu stropu hali garażowej niektórzy deweloperzy potrafili oszczędzić do kilkunastu procent w skali kosztów całej hali.
    Także, jeśli szukano oszczędności, to ocieplenie tego stropu dawało deweloperowi duże możliwości cięcia kosztów.
    Zwłaszcza że na parterach jest zawsze góra kilkanaście lokali, w tym użytkowe, i jest nadzieja, że jakoś to będzie.

    W ogóle hala, to pole do cięcia kosztów. Strop w szczególności.
  • Opcje
    EmilEmil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chciałbym, żeby temperatura w hali garażowej wynosiła 13-14 stopni. na dzień dzisiejszy to 5,6 st.C No dobrze... Rozumiem o tej sprawie nawiewników, tylko dlaczego człowiek siedzi oddalony od nawiewnika w linii prostej ok. 2,5 m i czuje po karku wianie? skoro wentylacja jest ustawiona dobrze - 38 m3/h w salonie i 54 m3/h w łazience, to czemu powietrze się nie potrafi samo nagrzać w takiej sytuacji? Czerpnia na zewnątrz to plastikowa kratka, która przyjmuje wiatr wprost. spotkałem się najczęściej z czerpniami skierowanymi do dołu i takiego problemu nie ma jak u nas. jeśli wiatr wieje prosto w czerpnię, pomieszczenie z racji różnic ciśnieniowych przyjmie powietrze- fizycznie jestem w stanie to zrozumieć. Nie rozumiem mojego błędu.
    Dziś obejrzę halę garażową, sprawdzę wełnę użytą do izolacji. porobię może zdjęcia , może to coś da.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Emil: Czerpnia na zewnątrz to plastikowa kratka, która przyjmuje wiatr wprost. spotkałem się najczęściej z czerpniami skierowanymi do dołu i takiego problemu nie ma jak u nas. jeśli wiatr wieje prosto w czerpnię, pomieszczenie z racji różnic ciśnieniowych przyjmie powietrze
    No widzisz, Emilu. Tym jednym zdaniem wyjaśniłeś wszystko. Jeżeli nie ma osłony, to jest oczywiste, że pod naporem wiatru powietrze jest wtłaczane do lokalu, niezależnie od działania wentylatora wywiewnego.

    Masz dwie możliwości: kupić i zamontować we własnym zakresie osłony zewnętrzne z wlotem od dołu, pewnie kilkanaście pln za sztukę, albo żądać od dewelopera, żeby to zrobił. W pierwszej opcji załatwisz sprawę i rozwiążesz problem szybko i bezboleśnie, choć sam za to zapłacisz, a w drugiej opcji nie będziesz płacił, ale czy i kiedy ci to zrobią, tego nie wie nikt.

    Nota bene, taka osłona pełni również drugą funkcję - zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi.

    Pozdrawiam.

    Nowy doklejony: 04.02.19 08:52
    Emil: czemu powietrze się nie potrafi samo nagrzać w takiej sytuacji?
    No samo to się nic nie dzieje w przyrodzie. Za mało grzejesz, i tyle. Albo te nazbyt częste podmuchy wiatru powodują zwiększone przepływy powietrza, a być może pomiary były robione przy bezwietrznej pogodzie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.