Udziały w wspólnocie które się magicznie zmieniają

walecznywaleczny Użytkownik
Witam,

Chciałem zapytać o następującą sytuację.

Wielkość powierzchni użytkowej (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) 10000
10 mieszkań, każde z nich ma 1000/10000 udziałów. Daje to 10% lub jak kto woli 0.1 udziału.

Na czym polega problem. Otóż w Aktach Notarialnych każdy lokal ma jednolitą (1000/10000) wartość udziałów których łączna suma daje 1.
Lokal nr2 posiada 0.09 udziału a lokal nr3 posiada 0.11 według nie wiadomo czego (tak jest wpisane w uchwale podczas głosowania) (w akcie jest inaczej) i według tej proporcji płacą składki. Z kolei zarządca wykonał inwentaryzację budynku i stwierdził iż lokal nr2 nie ma 0.9 a 0.8 podczas gdy lokal 3 ma 0.12, nie poinformował nikogo o tym fakcie jak również nie użył miarki - nie miał możliwości dostępu do wymienionych lokali jak i pozostałych. Właściciele lokali 2 oraz 3 pomimo zmiany udziału płacą według poprzedniego stanu (0.9 oraz 0.11) podczas gdy uchwały podejmowane są według wątpliwych udziałów (0.8 oraz 0.12) które nie mają odzwierciedlenia w aktach notarialnych. Zarządca ma obowiązek stosować się do działu II głównej księgi wieczystej mimo to robi inaczej. Nie było uchwały o zmianie udziałów oraz nie było w tej kwestii podjętego aktu notarialnego.

Czy spotkał się ktoś z podobną praktyką ?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego co opisałeś to Zarządca łamie prawo .
    Ważne jest to co jest zapisane w KW macierzystej (gruntowej)
  • Opcje
    walecznywaleczny Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z tobą, nawet jeśli nie jest równe 1 należy stosować zapis KW a WM musi wszcząć procedurę celem eliminacji niezgodności i policzyć udziały jeszcze raz.

    Czy są jakieś kary za takie łamanie praw ? Nie potrafię nic znaleść
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Zarządca czy administrator?
    2. Dlaczego nie nalicza zaliczek wg. udziału wpisanego w akcie notarialnym? Pytałeś?
  • Opcje
    walecznywaleczny Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1) Zarządca.
    2) Tak pytałem. A o to odpowiedź. Po wykonaniu inwentaryzacji okazało się iż nie zgadzają się udziały w aktach a już o tym trąbiłem ponad rok temu lecz nikt niechciał mnie słuchać. Więc zamiast wyprostować sytuację w aktach notarialnych stosuje się do swoich obliczeń. Co ciekawe inwestor siedzi cicho ja natomiast będę działał w tej kwestii na podstawie Art 10 Ustawy o Księgach Wieczystych i Hipotece. Niemniej nie zmienia to faktu iż procedura powinna zostać natychmiastowo wdrożona celem doprowadzenia do stanu aktualnego. Co ciekawe w mojej sytuacji wszystkie udziały w aktach się nie zgadzają a problem błędu jest cały czas powielany celowo podczas sprzedaży kolejnych lokali co jest śmieszno smutną prawdą.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] waleczny:[/cite]Zgadzam się z tobą, nawet jeśli nie jest równe 1 należy stosować zapis KW a WM musi wszcząć procedurę celem eliminacji niezgodności i policzyć udziały jeszcze raz.

    Czy są jakieś kary za takie łamanie praw ? Nie potrafię nic znaleść
    2. Dlaczego nie nalicza zaliczek wg. udziału wpisanego w akcie notarialnym?
    bo suma udziałów nie równa się jedności
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.