Budowa przez WM parkingu na dzierżawionym terenie za pieniądze z FR

Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
Witam i pozdrawiam stałych i nowych forumowiczów tej strony. Dawno tu nie zaglądałem stąd mój temat . Nie wiem czy się zmieniły przepisy i na ile. Proszę o wskazanie mi przepisów i ewentualnych wyroków sądowych na poparcie Waszej ogromnej wiedzy dotyczących powyższego tematu. Proszę dodatkowo o udzielenie mi informacji:
1.Czy taka budowa w ogóle jest możliwa?
2.Czy potrzeba na to zgody wszystkich właścicieli (duża wspólnota)?
3.Czy osoba niezadowolona z pozytywnej decyzji może ją zaskarżyć?
4.Czy można do sfinansowania takiej budowy użyć pieniędzy zgromadzonych na wyodrębnionym FR?
inne pytania w toku ewentualnej dyskusji .

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2019
    1.Czy taka budowa w ogóle jest możliwa?
    jest,jeżeli zgodzą się wszyscy właściciele lokali
    2.Czy potrzeba na to zgody wszystkich właścicieli (duża wspólnota)?
    potrzeba jest zgoda wszystkich właścicielei lub grupy właścicieli inwestorów (parking zamknięty dla zainteresowanych)
    3.Czy osoba niezadowolona z pozytywnej decyzji może ją zaskarżyć?
    oczywiście, że może zaskarżyć ... każdy, kto ma w tym interes może zaskarżyć uchwałę
    4.Czy można do sfinansowania takiej budowy użyć pieniędzy zgromadzonych na wyodrębnionym FR?
    dla czystości zapisów w ewidencji pozaksięgowej WM , uważam, że powinien to być fundusz celowy, odrębny od FR.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Jest możliwa, ale niezgodna z uowl
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, mam tylko jeszcze jedno pytanie:
    Jeżeli byśmy wykupili teren (działkę) który dzierżawimy to będzie to nieruchomości wspólna związane z prawem własności lokali czy będzie to teren przyległy stanowiący współwłasność ? Chodzi mi o późniejsze zarządzanie takim terenem. Pierwsze zgodnie z UoWL, a drugie zgodnie z kodeksem cywilnym .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]Witam dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, mam tylko jeszcze jedno pytanie:
    Jeżeli byśmy wykupili teren (działkę) który dzierżawimy to będzie to nieruchomości wspólna związane z prawem własności lokali czy będzie to teren przyległy stanowiący współwłasność ? Chodzi mi o późniejsze zarządzanie takim terenem. Pierwsze zgodnie z UoWL, a drugie zgodnie z kodeksem cywilnym .
    zarządzanie, jak nieruchomością wspólną zgodnie UoWL ; wasza NW będzie się składać w dwóch działek gruntowych.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    1.Czy taka budowa w ogóle jest możliwa?
    jest,jeżeli zgodzą się wszyscy właściciele lokali
    2.Czy potrzeba na to zgody wszystkich właścicieli (duża wspólnota)?
    potrzeba jest zgoda wszystkich właścicielei lub grupy właścicieli inwestorów (parking zamknięty dla zainteresowanych)
    3.Czy osoba niezadowolona z pozytywnej decyzji może ją zaskarżyć?
    oczywiście, że może zaskarżyć ... każdy, kto ma w tym interes może zaskarżyć uchwałę
    4.Czy można do sfinansowania takiej budowy użyć pieniędzy zgromadzonych na wyodrębnionym FR?
    dla czystości zapisów w ewidencji pozaksięgowej WM , uważam, że powinien to być fundusz celowy, odrębny od FR.

    Kuba znalazłem coś takiego

    https://www.rp.pl/artykul/1199526-O-wydzierzawionym-parkingu-decyduje-zarzad-wspolnoty.html

    W mojej wspólnocie (zgodnie z tym linkiem) w sprawie budowy parkingu wspólnota nie ma prawa podejmować jakiejkolwiek uchwały a jeżeli nawet to Sąd Okręgowy w Gdańsku (sygn. akt XV C 153/13)

    "Uchwała została, jednak uchylona ze względów prawnych. Otóż, jak wskazał Sąd Okręgowy, skoro wspólnota mieszkaniowa została powołana jedynie do sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, to przedmiotem jej działań i uchwał może być tez tylko nieruchomość wspólna. - Ta nieruchomość kończy się w miejscu, gdzie kończy się tytuł prawny poszczególnych właścicieli w nieruchomości wspólnej - podkreślił sąd.

    W uzasadnieniu zwrócono uwagę, iż zgodnie z umową dzierżawy to wspólnota a nie właściciele jako osoby fizyczne miała prawo do korzystania z obszaru wydzierżawionego i do pobierania z niej pożytków. – Dlatego obszar wydzierżawiony nie podlega reżimowi ustawy o własności lokali w przedmiocie zarządzania nieruchomością wspólną, a decyzje co do korzystania z tej nieruchomości podejmuje organ zarządzający korporacją, czyli zarząd wspólnoty – stwierdził sędzia Piotr Kowalski, zaznaczając przy tym, iż podejmowanie uchwał co do przedmiotu nie stanowiącego nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności właścicieli lokali musi być ocenione jako sprzeczne z prawem.

    Zaznaczam że jestem za budową tego parkingu ale nie lubię wydawać pieniądze w sytuacji gdyby ktoś próbował skutecznie uwalić nam tą budowę
    I teraz jeżeli zarząd zadecyduje o budowie tego parkingu bo zgodnie z umowa dzierżawną to wspólnota a nie właściciel miała prawo do korzystania z obszaru wydzierżawionego i tu pytanie Czy istnieje taka możliwość i na jakiej podstawie prawnej zaskarżyć działania wspólnoty ?

    Nowy doklejony: 16.06.19 14:48
    Przepraszam wpis ten wkleił na innym moim wątku obecnie wklejam go tutaj gdzie uważam że powinien być wklejony

    Witam trzy dni temu wspólnota podjęła uchwałę w sprawie budowania miejsc postojowych dla wszystkich lokatorów . Czytałem cały wątek i znane mi jest Wasze stanowisko jak i orzecznictwo w tego rodzaju sprawach. Nie będę kłamał że sam nie jestem zainteresowany możliwością "posiadania" takiego miejsca . Moje pytania dotyczy teraz ewentualnych skutków takiej a nie innej decyzji Naszej wspólnoty.
    1. Czy każdy, a więc nie tylko właściciel Naszej wspólnoty może prawnie zareagować na Naszą decyzję powiedzmy w formie donosu czy inny "sygnalista" ?
    2. Jakie mogą być konsekwencje takiej niezgodnej z prawem Naszej decyzji ?
    3. Mamy we wspólnocie "posiadacza samoistnego", którego według interpretacji prawnej administratora pozbawiono praw do głosowania do zabierania głosu na zebraniach przy czym są uchwały w których oddawał on głos i był ten głos liczony przy innego głos ten mu zabierano. Czy może on skutecznie nasze uchwały mówiąc potocznie "uwalić" ?
    4. Czy "posiadacz samoistny" musi udowodnić swój status prawny ?

    W innym wątku chciał bym poruszyć instytucję "posiadacz samoistny".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.