Zobowiązania finansowe wobec wspólnoty mieszkaniowej

lokotokolokotoko Użytkownik
Zakup lokalu - akt notarialny z datą 30.04 2017 w tym dniu stałem się właścicielem.
W akcie notarialnym podana data wydania lokalu do dyspozycji kupującego / celem prac adaptacyjno-wykończeniowych/ 3.03.2015 i zapis o ponoszeniu kosztów utrzymania lokalu / wobec wspólnoty mieszkaniowej/ od dnia wydania lokalu.
Opłaty z tytułu użytkowania lokalu wnoszę dod dnia nabycia tj. od 01.05.2017.
Obecnie wspólnota chce dochodzić opłat za utrzymanie lokalu za okres 03.2015 - 04.2017. co ma wynikać z zapisów w umowie notarialnej.
Czy nie będąc właścicielem lokalu miałem zobowiązanie wobec wspólnoty tylko na podstawie zapisu notarialnego?
Czy ma prawo żądać opłat za wzmiankowany okres ode mnie ?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiści ... a co na friko chciałbyś żyć . Ktoś te koszty musi pokryć ... np użytkownik lokalu, skora miał wpis, że ma ponosić koszty jego utrzymania i utrzymania nieruchomości wspólnej
  • Opcje
    lokotokolokotoko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tu mam wątpliwość podstawową - płacić musi chyba właściciel a nie ja.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lokotoko:[/cite] W akcie notarialnym podana data wydania lokalu do dyspozycji kupującego / celem prac adaptacyjno-wykończeniowych/ 3.03.2015 i zapis o ponoszeniu kosztów utrzymania lokalu / wobec wspólnoty mieszkaniowej/ od dnia wydania lokalu.
    [cite] lokotoko:[/cite]Tu mam wątpliwość podstawową - płacić musi chyba właściciel a nie ja.
    Tak, z zasady płaci właściciel, ale ..... Ty płacisz właścicielowi za użytkowaniem tego lokalu, tak wynika z zapisu umowy przedwstępnej notarialnej. Wspólnota obciąża właściciela ( dewelopera), a deweloper przenosi te koszty na Ciebie, jako użytkującego. To jest dla mnie logiczne .
  • Opcje
    lokotokolokotoko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z punktu widzenia logiki to tak wygląda, natomiast komplikuje sytuację fakt, że nikt ode mnie nie żądał płacenia "czynszu" za okres kiedy jeszcze nie byłem właścicielem, a teraz wspólnota chce ode mnie dochodzić zaległości, ponieważ developer też nie płacił.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano marca 2019
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/8618/sprzedaz-lokalu-we-wspolnocie/#Item_17

    Poczytaj tam.


    Umowa kupna/sprzedaży do zasady kształtuje prawa i obowiązki dwóch stron - sprzedającego i kupującego.
    Jeżeli strony się umówią, że od czasu wydania rzeczy do czasu podpisania aktu notarialnego koszty związane z utrzymaniem lokalu ponosi kupujący , to nic nie stoi na przeszkodzie, by wpłacał zaliczki w imieniu właściciela.
    I owszem jest artykuł 392 kc ale może być zastosowany tylko w przypadku, gdy WM będzie chciała z niego skorzystać. Jeśli nie, to stroną dla wspólnoty jest aktualny właściciel lokalu.

    Art. 393. KC

    § 1. Jeżeli w umowie zastrzeżono, że dłużnik spełni świadczenie na rzecz osoby trzeciej, osoba ta, w braku odmiennego postanowienia umowy, może żądać bezpośrednio od dłużnika spełnienia zastrzeżonego świadczenia.
    § 2. Zastrzeżenie co do obowiązku świadczenia na rzecz osoby trzeciej nie może być odwołane ani zmienione, jeżeli osoba trzecia oświadczyła którejkolwiek ze stron, że chce z zastrzeżenia skorzystać.
    § 3. Dłużnik może podnieść zarzuty z umowy także przeciwko osobie trzeciej.

    Nowy doklejony: 27.03.19 10:17
    że nikt ode mnie nie żądał płacenia "czynszu" za okres kiedy jeszcze nie byłem właścicielem,

    A nie miałeś wpisane w umowie z deweloperem, że masz ponosić koszty utrzymania lokalu (NW + media) od czasu wydania lokalu?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2019
    [cite] gab:[/cite]
    że nikt ode mnie nie żądał płacenia "czynszu" za okres kiedy jeszcze nie byłem właścicielem,
    A nie miałeś wpisane w umowie z deweloperem, że masz ponosić koszty utrzymania lokalu (NW + media) od czasu wydania lokalu?
    [cite]lokotoko:[/cite]
    W akcie notarialnym podana data wydania lokalu do dyspozycji kupującego / celem prac adaptacyjno-wykończeniowych/ 3.03.2015 i zapis o ponoszeniu kosztów utrzymania lokalu / wobec wspólnoty mieszkaniowej/ od dnia wydania lokalu.
    jak nie miał / MIAŁ ...
  • Opcje
    lokotokolokotoko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Owszem miałem, ale każda płatność wymaga jej skonkretyzowania - jako użytkownik mam biegać za zarządcą nieruchomości i domagać się przyjęcia ode mnie opłaty za koszty utrzymania lokalu w nieznanej mi wysokości ?
    Przecież nie ukrywałem się przed zarządcą nieruchomości ani przed developerem.
    Ponadto istnieje instytucja przedawnienia zobowiązań okresowych.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lokotoko:[/cite]Owszem miałem, ale każda płatność wymaga jej skonkretyzowania - jako użytkownik mam biegać za zarządcą nieruchomości i domagać się przyjęcia ode mnie opłaty za koszty utrzymania lokalu w nieznanej mi wysokości ?
    Przecież nie ukrywałem się przed zarządcą nieruchomości ani przed developerem.
    Ponadto istnieje instytucja przedawnienia zobowiązań okresowych.
    przecież teraz dostałeś ile masz zapłacić i na jakie konto wpłacić
    [b][color=#f00]Obecnie wspólnota chce dochodzić opłat za utrzymanie lokalu za okres 03.2015 - 04.2017.[/color] co ma wynikać z zapisów w umowie notarialnej.[/b]
    
    inaczej nie byłoby Twojego wątku
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak nie miał / MIAŁ ...

    Fakt miał. Przeoczyłem.

    ko użytkownik mam biegać za zarządcą nieruchomości i domagać się przyjęcia ode mnie opłaty za koszty utrzymania lokalu w nieznanej mi wysokośc

    Właśnie tak. Miałeś z aktem notarialnym udać się do zarządcy i wziąć naliczenia.

    W umowie zobowiązałeś się do tego. Choć nie wprost.
  • Opcje
    lokotokolokotoko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja uważam , że zarządca nieruchomości nie egzekwując bieżących opłat wykazał się brakiem staranności przy wykonywaniu zarządu i od niego powinna się domagać wspólnota pieniędzy przynajmniej za okres 03.2015 - 03.2016.
    Ode mnie niczego formalnie się jeszcze nie domaga, nie zostałem oficjalnie powiadomiony o problemie - są tylko "przecieki" ustne na ten temat, panuje bałagan w rozliczeniach z developerem i poprzednim zarządcą, który się w międzyczasie zmienił.
    Przedawnienie roszczeń w stosunku do mnie - 3 lata!
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ciekaw jestem co jeszcze wyciągniesz z kapelusza .... jakie istotne dane ?
  • Opcje
    lokotokolokotoko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sorry, ale przedstawienie pełnego stanu prawnego wymagałoby napisania elaboratu na kilka stron.
    Generalnie developer raczył się opóżnić ze sprzedażą tylko 2 lata, przez ten kres mieszkanie było samowolą budowlaną, pozwolenie na użytkowanie otrzymał kilka dni przed umową ostateczną .
    Przez te 2 lata nikt nie zwraca się do mnie o uiszczanie jakichkolwiek opłat.
    Płacę czynsz regularnie od dnia przeniesienia własności lokalu.
    W trakcie negocjacji przed umową ostateczną pozwoliłem na zmniejszenie wysokości kary umownej za opóżnienie sprzedaży z powodu argumentu developera, że nie ponosiłem w tym okresie kosztów utrzymania lokalu - ale tego nie mam na piśmie - niestety.
    To by było na tyle.
  • Opcje
    lokotokolokotoko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cytat z aktu notarialnego: " Jednocześnie nabywca oświadcza, że zobowiązuje się od dnia odbioru lokalu do ponoszenia kosztów ( ...) , które to koszty zobowiązuje się ponosić bezpośrednio na rzecz wspólnoty mieszkaniowej w kwotach i na rachunek bankowy wskazany w zawiadomieniach doręczanych przez zarządce nieruchomości wspólnej" - koniec cytatu.
    Zawiadomień nie było.
    Czyli zarządca nieruchomości nie dopełnił należytej staranności w wykonywaniu zarządu.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gab, nie powinieneś być bardziej konsekwentny...? :wink:
    Czy idąc przyjętym tokiem rozumowania, to nie powinien się rozliczyć z deweloperem (właścicielem), a deweloper ze wspólnotą...?
    Pozdrawiam

    Przeczytaj całość wypowiedzi.
    Art. 393. KC

    § 1. Jeżeli w umowie zastrzeżono, że dłużnik spełni świadczenie na rzecz osoby trzeciej, osoba ta, w braku odmiennego postanowienia umowy, może żądać bezpośrednio od dłużnika spełnienia zastrzeżonego świadczenia.
    § 2. Zastrzeżenie co do obowiązku świadczenia na rzecz osoby trzeciej nie może być odwołane ani zmienione, jeżeli osoba trzecia oświadczyła którejkolwiek ze stron, że chce z zastrzeżenia skorzystać.
    § 3. Dłużnik może podnieść zarzuty z umowy także przeciwko osobie trzeciej.

    W tej umowie zastrzeżono.
    3.03.2015 i zapis o ponoszeniu kosztów utrzymania lokalu / wobec wspólnoty mieszkaniowej/ od dnia wydania lokalu.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.