Instalacja centralnego ogrzewania

nathan0930nathan0930 Użytkownik
edytowano kwietnia 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

dziś byłem w Nadzorze Budowlanym, rozeznałem się trochę w mojej sprawie. Osoba która przeprowadziła niepoprawnie kontrolę została zwolniona, teraz jest ktoś inny. Prowadzą kontrolę całego budynku w którym mieszkam, teraz jest już OK, odpowiedzieli na wszystkie moje wątpliwości. Przynajmniej z Nadzorem jest ok.

Kazano mi przedstawić dokumentację budowlaną wymaganą przepisami prawa w tym zakresie, dotyczącej wykonania instalacji centralnego ogrzewania w moim lokalu.

Wiecie Państwo może, kto mógłby sporządzić taką dokumentację? Domyślam się, że pewnie Inżynier Budowlany, ale to tylko domysły.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiecie Państwo może, kto mógłby sporządzić taką dokumentację?
    Domyślam się, że pewnie Inżynier Budowlany, ale to tylko domysły.
    osoba, która ma uprawnienia nie tylko tytuł inżyniera
  • Opcje
    t66t66 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Projekt wykonania instalacji centralnego ogrzewania sporządzi osobą posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń, które to uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci i instalacje cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne. Zakres uprawnień budowlanych zgodnie z\rozporządzeniem w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 11-09-2014 określa zakres prac projektowych lub robót budowlanych w danej specjalności, do których uprawniona jest dana osoba.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2019
    nathan0930: Kazano mi przedstawić dokumentację budowlaną wymaganą przepisami prawa w tym zakresie, dotyczącej wykonania instalacji centralnego ogrzewania w moim lokalu.
    No to zapytaj tych, co Ci kazali, na jakie konkretnie przepisy prawa w tym zakresie się powołuja. Może jest wymagana dokumentacja, a może nie. Wszystko zależy od tego, co dokładnie i kiedy tam robiłeś.

    Instalacja centralnego ogrzewania to jest urządzenie budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane (art. 3 pkt. 9), a przebudowa urządzeń budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia robót budowlanych (vide art. 29 ust. 2 pkt. 1c), a skoro nie jest wymagane pozwolenie na budowę, to tym bardziej nie jest wymagana "dokumentacja budowlana", czyli projekt budowlany, który stanowi załącznik do pozwolenia. Nawet w przypadku, gdyby było wymagane zgłoszenie, to też nie jest wymagany projekt budowlany, bo do zgłoszenia załącza się "w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki" (art. 30 ust. 2), a nigdzie nie jest napisane, że "odpowiednie szkice lub rysunki" muszą być sporządzone przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności, w przeciwieństwie do projektu budowlanego, który - co jasne - musi być sporządzony przez taką osobe.

    Zanim więc wydasz pieniądze (to zawsze zdążysz zrobić), najpierw upewnij się, czy Twoja inwestycja wymagała takiej dokumentacji, a potem zapytaj w nadzorze, o jakie konkretnie przepisy im chodzi, żeby nie okazało się, że wydałeś je niepotrzebnie, bo ktoś miał takie widzimisię, albo chciał Cię trochę pognębić. Tylko pamiętaj, jeśli spytasz o to osobę z uprawnieniami, czyli projektanta, to on zawsze Ci powie, że lepiej dla spokoju zrobić. Prawdopodobnie sam nie będzie pewny, czy trzeba, czy nie.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    nathan0930nathan0930 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem, że kiedyś mieszkanie podlegało pod PKP, dopiero później się to zmieniło. Poprzednia właścicielka powiedziała mi, że PKP nie chciało żadnej dokumentacji dotyczącej centralnego ogrzewania. Kazali jej po prostu przy sprzedaży mieszkania zostawić centralne ogrzewanie i tyle. Powiedziałem tak w Nadzorze na dzisiejszym spotkaniu, ale powiedzieli mi, że jakiś dokument musi być. A jeśli nie mam, to mogę równie dobrze sporządzić pismo, w którym oświadczam, że ten sezon grzewczy był ostatni i od kiedy odłączę się. Mam zamiar zmienić ogrzewanie, ale nie na gazowe, tylko na elektryczne, bo na takie mnie na razie stać, a i tak mam dość zabawy z tymi przewodami i dymami. A jeśli miałbym dłużej oszczędzać na gazowe, to bym chyba zwariował :P

    Pomyślałem, że może ktoś mi wykona taką dokumentację, bo jeśli kiedyś przez dłuższy czas nie będzie prądu, to będę miał zimno, a wtedy przydałoby się mieć tymczasową alternatywę.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2019
    w Nadzorze na dzisiejszym spotkaniu, ale powiedzieli mi, że jakiś dokument musi być.
    A jeśli nie mam, to mogę równie dobrze sporządzić pismo, w którym oświadczam, że ten sezon grzewczy był ostatni i od kiedy odłączę się.
    Tak oto na naszych oczach kruszą się spiżowe pomniki nadzoru budowlanego. Od "dokumentacji budowlanej", przez "jakiś dokument, który musi być", doszliśmy do "oświadczenia użytkownika". A tu takie doktoraty, kto też może sporządzić "dokumentację budowlaną".

    Nowy doklejony: 10.04.19 15:59
    nathan0930: Pomyślałem, że może ktoś mi wykona taką dokumentację, bo jeśli kiedyś przez dłuższy czas nie będzie prądu, to będę miał zimno, a wtedy przydałoby się mieć tymczasową alternatywę.
    Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy Ty chcesz dokumentację, czy ogrzewanie. Sama dokumentacja nie zapewni Ci ciepła, nawet jeśli nie braknie prądu.

    Jeśli chcesz dokumentację, to wynajmij projektanta, który Ci ją wykona. Jeśli natomiast chcesz mieć ciepło w domu, które zapewnisz sobie dzięki instalacji c.o., to najlepiej wynajmij wykonawcę instalacji, ale takiego, który zapewni Ci w pakiecie wymagane dokumenty. Dzięki temu nie będziesz się martwił, kto Ci ma sporządzić dokumentację, bo zrobi to za Ciebie instalator. Oczywiście trochę za to zapłacisz, ale zapewniam Cię, że jak będziesz organizował projektowanie na własną rękę, to zapłacisz więcej. Wybór należy do Ciebie.

    Trochę mnie to dziwi, że chcesz mieć dwie instalacje - podstawową elektryczną i alternatywną gazową (dobrze rozumiem?). Odniosłem wrażenie, że nie pali Ci się do wydawania pieniędzy. Wspomnę tylko, że jeśli nie będzie prądu, to c.o. z kotła również nie będzie działać. Pasowałoby, żebyś o tym wiedział. Ponadto, jeśli braknie prądu, to nie na tak długo, żeby lokal Ci się wyziębił. Zakładam, że nie rozważamy tu sytuacji na wypadek konfliktu zbrojnego i zagrożenia miesięczną przerwą w dostawie energii elektrycznej.

    I wreszcie - jeśli chcesz sobie zrobić ogrzewanie elektryczne, to jeszcze sprawdź, czy masz odpowiedni zapas mocy zainstalowanej w lokalu. Innymi słowy, czy istnieją warunki techniczne zasilania. Takie sprawdzenie, to powinien być pierwszy krok.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I wreszcie - jeśli chcesz sobie zrobić ogrzewanie elektryczne, to jeszcze sprawdź, czy masz odpowiedni zapas mocy zainstalowanej w lokalu. Innymi słowy, czy istnieją warunki techniczne zasilania. Takie sprawdzenie, to powinien być pierwszy krok.

    I jeśli chciałbyś zwiększyć przydział mocy na mieszkanie , to czy instalacja wspólną (NW) wytrzyma dodatkowe obciążenie?

    W wielu miastach można dostać dopłatę do zmiany ogrzewania. Może u was też?
  • Opcje
    nathan0930nathan0930 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, chcę mieć kocioł elektryczny + dodatkowo (jeśli będzie to możliwe) korzystać z pieca węglowego który posiada właścicielka. Chociaż nie wiem, czy teraz już dać sobie spokój z piecem...

    Rozmawiałem z byłą właścicielką. Centralne ogrzewanie w moim mieszkaniu przez 20 lat normalnie działało, miała piec, w którym paliła węglem. Nadzór teraz nagle się przyczepił - nie wiem czemu. Na razie oczywiście ogrzewam tym piecem. Wszystko jest w porządku, a dym pojawia się, kiedy sąsiedzi podłączeni nielegalnie do moich przewodów również palą w tym samym momencie. Dlatego powiadamiałem Nadzór. Teraz już jedna sąsiadka się odłączyła, drugi sąsiad jeszcze ma podłączenie. Widać, że idzie to w dobrym kierunku.

    Zakładam kocioł elektryczny. Był już elektryk, sprawdził czy wszystko jest ok, zaczął przygotowywać instalację, niedługo kupuję ten kocioł.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.