okapy kuchenne

jurusz 12jurusz 12 Użytkownik
edytowano grudnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy zamontowanie okapu kuchennego z elektrycznym wyciągiem jest możliwe w budynku wielokondygnacyjnym i jakie warunki muszą być spełnione?

Komentarze

  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zamontowanie okapu kuchennego z elektrycznym wyciągiem jest możliwe w budynku wielokondygnacyjnym

    Nie ma przeciwwskazań, a w niektórych sytuacjach wręcz jest nakaz zamontowania takiego okapu.

    jakie warunki muszą być spełnione?

    a) Wyrzut powietrza wywiewanego nad dach budynku,
    b) w pomieszczeniu nie może być zainstalowane urządzenie gazowe z otwartą komorą spalania i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin za pomocą przewodu kominowego.
    c) należy przewidzieć nawiew powietrza w miejsce wywiewanego, aby nie spowodować zakłócenia pracy wentylacji,
    d) należy zachować wymagania producenta okapu zawarte w instrukcji montażu.
  • Opcje
    PoliterPoliter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Można montować, jeżeli w mieszkaniu nie ma pieca gazowego C.O. lub gazowego podgrzewacza wody, który pobiera powietrze z mieszkania.
    Przy szczelnych oknach w mieszkaniu z piecem gazowym i wymuszonym ciągiem elektrycznym z okapu może dojść do odwrócenia ciągu z przewodu spalinowego pieca
    lub innych spalin i zanieczyszczeń zewnętrznych z innego przewodu kominowego.
  • Opcje
    happyyuppieshappyyuppies Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakiś czas temu mieliśmy kontrolę strażaków i kominiarzy w mieszkaniu. Sprawdzali właśnie ciągi kominowe. Powiedzieli, że nie powinno CAŁKOWICIE się zakrywać ciągów wentylacyjnych, np połączeniem do okapów z wyciągiem. Jeżeli już, to powinno się zainstalować taki kołnierz podwójny, gdzie jest wydzielona ścieżka do okapu, a druga połówka kratki wentylacyjnej jest odkryta.
    To samo powiedzieli strażacy, którzy robili kontrolę u moich rodziców w blokach. Najlepiej, żeby kratka wentylacyjna była odkryta, a jak już ma być połączona z okapem, to w taki sposób, żeby jej część była odkryta.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie może być połączona, jeśli nie ma odrębnego przewodu dla okapu. Jeśli jest tylko jeden przewód kominowy do wentylacji grawitacyjnej, to okap może pracować tylko w obiegu zamkniętym, tzn. pobierać powietrze znad kuchenki gazowej i wywiewać z powrotem do pomieszczenia. Należy tak usytuować wylot, żeby był skierowany w stronę kratki wywiewnej (dla zapewnienia właściwej organizacji przepływu powietrza), a w okapie należy zastosować filtr z granulatem z węgla aktywnego, jako uzupełnienie standardowego filtra stalowego siatkowego do wychwytywania drobin tłuszczu z zanieczyszczonego powietrza (to zanieczyszczone powietrze, to jest tak na prawdę zawiesina koloidalna w postaci aerozolu - ciecz rozproszona w gazie).

    W świetle powyższego stwierdzenia, jak również w świetle obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych oraz zasad wiedzy technicznej, żaden z kontrolujących strażaków nie miał racji i żaden nie powinien był mówić tego, co powiedział.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak rozumiem, dotyczy to okapow z wymuszonym obiegiem powietrza? A jak wyglada sprawa z okapami BEZ wentylatora?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W przypadku zastosowania okapu bez wentylatora odpada ograniczenie dotyczące urządzeń gazowych z otwartą komorą spalania i grawitacyjnym odprowadzeniem spalin do przewodu kominowego.

    Sprawa usuwania powietrza zużytego przez okap pozostaje bez zmian. Nie wolno go przyłączyć do przewodu wentylacji ogólnej, ponieważ wlot do przewodu kominowego wentylacji grawitacyjnej musi spełniać odpowiednie wymagania PN, których po przyłączeniu okapu nie spełni.

    Do czego służy okap bez wentylatora?
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dokladnie do tego samego, co z wentylatorem, tylko nieco slabiej :-))
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.