Założenie wspólnoty

monika84monika84 Użytkownik
edytowano grudnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Razem z mieszkańcami naszego budynku chcielibysmy zarejestrować wspólnotę. Ale tak do końca nie wiemy jak do tego się zabrać! czy mógłby ktoś nam napisać gdzie i z jakimi dokumentami npowinniśmy się zgłosić? W naszym budynku mieszkają cztery rodziny + jedno mieszkanie nie zamieszkałe ale ma właściciela + świetlica gminna. Wiemy że do zarejestrowania musimy mieć statut i akty notarialne ale czy musimy mieć również akt notarialny właściciela nie zamieszkałego lokalu?? Bo tak naprawdę to nie wiemy kto nim jest. A czy możemy zarejestrować wspólnotę jeśli jedna rodzina nie zgadza się na rejestrację? Proszę o radę!

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    [cite] monika84:[/cite]gdzie i z jakimi dokumentami npowinniśmy się zgłosić?
    Powinniście podjąć pisemną decyzję (coś w rodzaju uchwały) o powołaniu pełnomocnika do załatwienia spraw związanych z rejestracją wspólnoty i założeniem konta bankowego. Pełnomocnik z pisemnym pełnomocnictwem, podpisanym przez właścicieli lokali, udaje się do:

    1) Urzędu Statystycznego z wypełnionym formularzem RG-1 - jest to wniosek o nadanie numeru REGON: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bip/BIP_RG-1.pdf

    2) wybranego przez Was wcześniej banku w celu założenia rachunku dla wspólnoty mieszkaniowej; pełnomocnik musi mieć REGON (decyzję), pełnomocnictwo oraz protokół z pierwszego zebrania wspólnoty (w banku dowiecie się, jakie dokumenty są jeszcze potrzebne);

    3) Urzędu Skarbowego, właściwego dla położenia nieruchomości - z decyzją o nadaniu REGON-u (w terminie do 30 dni od otrzymania REGON-u), z wypełnionym wnioskiem NIP-2 w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP):
    http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/nip_2006/nip_2.pdf
    [cite] monika84:[/cite]W naszym budynku mieszkają cztery rodziny + jedno mieszkanie nie zamieszkałe ale ma właściciela + świetlica gminna.
    Czyli łącznie jest 6 lokali? Jeżeli tak, to jesteście tak zwaną małą wspólnotą mieszkaniową.
    [cite] monika84:[/cite]Wiemy że do zarejestrowania musimy mieć statut i akty notarialne ale czy musimy mieć również akt notarialny właściciela nie zamieszkałego lokalu?? Bo tak naprawdę to nie wiemy kto nim jest. A czy możemy zarejestrować wspólnotę jeśli jedna rodzina nie zgadza się na rejestrację? Proszę o radę!
    Statut nie jest potrzebny, wspólnota to nie stowarzyszenie.
    REGON i NIP są obowiązkowe, za brak tych dokumentów grożą kary grzywny. Zgoda na rejestrację nie jest wymagana, bo to nie podlega dyskusji.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy musimy mieć również akt notarialny właściciela nie zamieszkałego lokalu?? Bo tak naprawdę to nie wiemy kto nim jest.
    A księga wieczysta? Przecież Wasz interes prawny jest oczywisty?
    Właściciel jest Wam niezbędny. Pomimo pustostanu właściciel musi ponosić koszty zarządzania częścią wspólną.
  • Opcje
    robert9robert9 Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    Dziwna sprawa ponieważ w ustawie o własności lokali o ile pamiętam jest przepis że jeśli w budynku są lokale własnościowe to powinno się powołać wspólnotę mieszkaniową . W pierwszej kolejności należy sprawdzić kto jest właścicielem , następnie czy właściciele którzy chcą założyć wspólnotę
    posiadała 51% udziałów w budynku,aby móc przegłosować pozostałych współwłaścicieli ,wtedy aktem notarialnym powołuje się wspólnotę ,przynajmniej nasza wspólnota powstała w ten sposób .Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego należny założyć rachunek bankowy wystąpić o NIP i REGON.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    [cite] robert9:[/cite]czy właściciele którzy chcą założyć wspólnotę posiadała 51% udziałów
    Jeżeli już wiesz, że są to właściciele wyodrębnionych lokali, to wspólnota już istnieje. Wspólnoty się nie zakłada.
    [cite] robert9:[/cite]aktem notarialnym powołuje się wspólnotę ,przynajmniej nasza wspólnota powstała w ten sposób .Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego należny założyć rachunek bankowy wystąpić o NIP i REGON.
    Do powstania wspólnoty potrzebna jest odrębna własność choćby jednego lokalu.
    Taką własność można ustanowić:
    1) aktem notarialnym (umową o ustanowieniu odrębnej własności lokalu albo umową o zniesieniu współwłasności), ale też
    2) w drodze "jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości" albo
    3) "orzeczenia sądu znoszącego współwłasność"

    Cytaty: art. 7.1 ustawy o własności lokali.

    Być może w Twoim przypadku tak właśnie było: umowa w formie aktu notarialnego, znosząca współwłasność.
    Ale jeśli mówimy o sytuacji typowej, czyli o sukcesywnej sprzedaży poszczególnych lokali przez właściciela nieruchomości (gminę, Skarb Państwa, dewelopera), to z dniem wyodrębnienia pierwszego lokalu wspólnota powstaje z mocy prawa i nie ma potrzeby ani podejmować uchwały w tej sprawie, ani zawierać umów w formie aktu notarialnego o "powołaniu wspólnoty".

    Taką umowę można zawrzeć w sprawie ustanowienia sposobu zarządu innego, niż określa ustawa w rozdziale 4 - albo w ramach umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, albo później, kiedy już istnieje wspólnota, w odrębnej umowie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    powinno się powołać wspólnotę mieszkaniową
    Powinno się ustanowić sposób zarządu (art. 18 uwl) albo powołać w drodze uchwały zarząd wspólnoty jako jej organ ustawowy (art. 20), a nie "powoływać wspólnotę", która już istnieje.
    Przeczytaj ustawę o własności lokali, na początek art. 18-20.
    należny założyć rachunek bankowy wystąpić o NIP i REGON
    W innej kolejności:
    1) REGON (bez niego nie otworzysz konta w banku i nie dostaniesz NIP-u)
    2) rachunek bankowy (potrzebny do wniosku o NIP)
    3) NIP.
    Komentarz edytowany owner
  • Opcje
    hadronhadron Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy, gdy mowa o 51% udziałów w budynku, chodzi na pewno o 51% czy może 50% plus 1 głos?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co do zasady, we wspólnotach decyduje się udziałami, zatem do uzyskania większości wymagane jest poparcie co najmniej 50,01% udziałów.
    Większość 50% + 1 głos będzie wymagana przy głosowaniu według zasady 1 właściciel = 1 głos.
  • Opcje
    robert9robert9 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do owner . Mówimy o tym samym tylko ze ja ogólnie a Ty dosłownie i dokładnie opierając się na ustawach . Nasza wspólnota powstała w 1996 roku kiedy wszyscy dopiero uczyli się Ustawy o własności lokali .Jeżeli wprowadziłem kogoś w błąd to proszę o wybaczenie .
  • Opcje
    adi79adi79 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam.jakie kary sa za nie posiadanie nip i regon i kto moze ja nałożyc?
  • Opcje
    pavpav Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    kupiłem mieszkanie w 9 mieszkaniowej kamienicy -Warszawa Włochy- wykupiono 7 mieszkań.Czy mógłby ktoś polecić solidna firmę do administrowania i pomagającą załozyc wspólnotę?
    Komentarz edytowany pav
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    Rozumiem, że chodzi Ci o załatwienie spraw formalnych, typu: Regon, NIP, konto bankowe?
    Bo wspólnotą już jesteście od dnia wyodrębnienia (sprzedaży) pierwszego lokalu.
    Warto poszukać solidnego zarządcy, który załatwi te sprawy, a potem zajmie się administrowaniem Waszą nieruchomością - popytajcie w innych wspólnotach w okolicy, może ktoś na forum poleci takiego zarządcę. Do załatwienia samych formalności nie będziecie mieli zbyt wielu chętnych. Zresztą, to są proste sprawy i powinniście sami sobie poradzić. Formularze są dostępne w Internecie, wystarczy wypełnić i złożyć w urzędach (Statystycznym i Skarbowym).
    Wniosek R$G-1 (do wyrobienia Regonu): http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bip/BIP_RG-1.pdf
    Formularz NIP-2 (do wyrobienia Numeru Identyfikacji Podatkowej): http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/nip_2006/nip_2.pdf
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    pav - firmy sami poszukajcie, najlepiej przepytując ludzi z sąsiednich bloków. Poza tym, jak źle traficie (czego nie życzę), to zawsze administratora możecie zmienić.
    W tak małym budynku może by wam tylko księgowa wystarczyła, a administrację sami poprowadzicie?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli łącznie jest co najmniej 8 lokali (wykupionych i niewykupionych), to macie obowiązek powołać zarząd wspólnoty mieszkaniowej, złożony z osób fizycznych. Koniecznie zapoznaj się z ustawą o własności lokali, to Biblia wspólnot mieszkaniowych - bez niej ani rusz. Tekst ustawy: http://www.zarzadca.pl/content/view/12/29/

    Potem zarząd może poszukać zarządcy do pomocy. Jeżeli będzie to osoba z licencją zawodową zarządy nieruchomości, to zarząd powinien zawrzeć z nim umowę o zarządzanie, o której mowa w ustawie o gospodarce nieruchomościami: http://www.zarzadca.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=29
  • Opcje
    pavpav Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OWNER - łącznie to 9 lokali
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sorry, przegapiłem.
    Jesteście zatem dużą wspólnotą - powinniście wybrać zarząd.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.