Posiadacz samoistny lub zależny

Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
edytowano czerwca 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, od około 10 lat w mieszkaniu własnościowym Naszej wspólnoty jest zameldowany sąsiad - syn właściciela tego mieszkania. Zameldowany został jako syn i zarazem opiekun swojego ojca ( ojciec wymagał stałej opieki zarówno lekarskiej jak i indywidualnej ) posiadał on również pełnomocnictwo do reprezentowania właściciela tego lokalu (ojca) przed różnymi instytucjami jak i podczas zebrań, podejmowania uchwał, głosowań i składania wniosków. Około 5 lat temu w/w właściciel - ojciec zameldowanego na tym mieszkaniu zmarł. Właściciel tego lokalu na długo przed śmiercią pozostawił testament w myśl którego mieszkanie zostało zapisane wnukowi - synowi opiekuna. Sprawy spadkowe do dnia dzisiejszego nie zostały załatwione (nie znam powodów takiego stanu rzeczy). Opiekun ( syn spadkodawcy ) nadal zamieszkuje w tym mieszkaniu opłaca "czynsz" za mieszkanie opłacał podatek od nieruchomości jak też użytkowanie wieczyste. Mieszkaniem tym się opiekuje przeprowadza remonty uczestniczy w kosztach np spłaca od 2013 kredyt który zaciągnęła wspólnota na dokonanie ocieplenia. Na początku tego roku podczas zebrania dotyczącego sprawozdania za poprzedni rok , udzielenia absolutorium i i planu gospodarczego na ten rok przewodniczący zebrania odebrał prawo głosowania wymienionemu i składania wniosków.
Opiekun mieszkania oświadczył iż jest on posiadaczem samoistnym i że pozbawienie go wymienionych praw do współdecydowania wspolnotą jest niezgodne z prawem.
Moje pytanie dotyczy instytucji "samoistnego posiadacza" czy może on czynnie uczestniczyć w naszym wspólnotowym życiu i Czy Moja wspólnota prawnie w stosunku do takiej osoby może wykluczyć głos i wnioski tego człowieka.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2019
    Art.336 KC
    Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
    
    Właściciel tego lokalu na długo przed śmiercią pozostawił testament w myśl którego mieszkanie zostało zapisane wnukowi - synowi opiekuna.

    Moje pytanie dotyczy instytucji "samoistnego posiadacza" czy może on czynnie uczestniczyć w naszym wspólnotowym życiu i Czy Moja wspólnota prawnie w stosunku do takiej osoby może wykluczyć głos i wnioski tego człowieka.
    Nie . We wspólnocie głosują tylko właściciele lokali lub ich pełnomocnicy

    Można spróbować ....
    WM powinna ustalić kuratora masy spadkowej, jak syn nie chce załatwić sprawy spadkowej do końca.

    https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/849045,kurator-spadku-spadek-sad-spadkobierca.html
    Art. 666 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (tekst jednolity - Dz.U. 2014 poz. 101 z późn. zm.) stanowi, że [i][b]"Do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę sąd czuwa nad całością spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku". [/i][/b]Jeśli dany spadek nie ma sporządzonego spisu inwentarza (spis zawartości spadku), wówczas sąd może postanowić o jego sporządzeniu.
    
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Słuchajcie ostatnio czytałem orzeczenie Sądu Najwyższego z którego wynika że najemca lokalu nie może być stroną w toczącym sie postępowaniu o uchylenie uchwały Wspólnoty mieszkaniowej.

    Czy ktoś może mi w jakiś prosty sposób wykazać jaki jest statut Posiadacza samoistnego występującego w zastępstwie zmarłego właściciela (ojczyma) czy zgodnie z prawem ewentualnie posiadaną przez Was wiedzą taka osoba może wystąpić jako strona postępowania w sprawie zaskarżenia uchwały
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I ci w tym takie rewelacyjnego . To było wiadomo od 1995 roku stronami o uchylenie uchwał może być właściciel lokalu i Wspólnota reprezentowana przez Zarząd WM / Zarządcę
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A dlaczego wnuk, jako właściciel mieszkania, nie może umocować ojca jako pełnomocnika?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.