Zarząd wspólnoty w małej wspólnocie

majxxx2156majxxx2156 Użytkownik
edytowano czerwca 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
mam pytanie, mam problem z zarządem wspólnoty mieszkaniowej. Osoba z zarządu wymaga ode mnie skserowania aktu notarialnego darowizny, którym otrzymałam mieszkanie, ponieważ jak twierdzi nie mam prawa decydować o części wspólnej tej nieruchomości. Z tego co przeczytałam w ustawie, mam jedynie obowiązek okazać taki dokument. Osoba ta nie pytając mieszkańców o zgodę zasadziła sobie jakieś krzaki, na części wspólnej, oraz traktuje nas jak lokatorów, wyrzucanie samochodów z części wspólnej, podczas gdy do niego nawet goście wjeżdżają na podwórko itp. Niestety moi sąsiedzi poddali się tej sytuacji i nie chcą zaczynać wojny. Co i jak mogę zrobić, jakieś wnioski złożyć? Na podstawie jakiego artykułu czy ustawy mogę podjąć jakieś działania. :cry::shocked:

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] majxxx2156:[/cite]mam pytanie, mam problem z zarządem wspólnoty mieszkaniowej.

    Osoba z zarządu wymaga ode mnie skserowania aktu notarialnego darowizny, którym otrzymałam mieszkanie, ponieważ jak twierdzi nie mam prawa decydować o części wspólnej tej nieruchomości.
    Z tego co przeczytałam w ustawie, mam jedynie obowiązek okazać taki dokument.
    a jak myślisz, na czym to "okazanie" ma polegać ?
    Przecież Zarząd może wykonać odpis z tego dokumentu , a to może trochę potrwać.

    Zrób ksero i zakreśl dane wrażliwe.

    Jak duża jest ta Twoja WM?
  • Opcje
    majxxx2156majxxx2156 Użytkownik
    edytowano czerwca 2019
    6 lokali, 6 właścicieli

    ja znalazłam na uodo taki art
    Zgodnie z art. 29 ust 1e ustawy o własności lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono, może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali. Okazanie dokumentów nie jest tożsame z doręczeniem ich kserokopii, jak również brak jest w powołanym przepisie wyraźnego wskazania, że dokumentem potwierdzającym przedmiotowe prawo jest akt notarialny. Ponadto, przechowywanie przez wspólnotę mieszkaniową aktów notarialnych, w których zawarte są dane osobowe, mogłoby naruszać zasadę adekwatności przetwarzania danych osobowych, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Oznacza ona, że należy przetwarzać (gromadzić i wykorzystywać) dane osobowe tylko w takim zakresie, jaki jest niezbędny dla osiągnięcia zamierzonego celu. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 grudnia 2005 r. (sygn. akt II SA/Wa 917/2005). Trudności interpretacyjne co do zakresu przetwarzanych danych nie powinny mieć miejsca, gdy przewidują to wprost przepisy prawa, gdyż w takich sytuacjach to przepisy prawa określające odpowiedni zakres danych osobowych, będą miały zastosowanie. O ile jednak brak jest takich unormowań, to zastosowanie powinna znaleźć wyżej wskazana zasada adekwatności zakresu danych do celu ich przetwarzania.

    W związku z powyższym, nie można uznać, iż wspólnota mieszkaniowa ma prawo do gromadzenia i przechowywania aktów notarialnych poszczególnych lokali, w których zawarte są dane osobowe ich właścicieli.

    Wiem, że jest już nowa ustawa natomiast nie znalazłam żadnego wyroku SA po wprowadzeniu nowej ustawy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2019
    6 lokali, 6 właścicieli
    to mała wspólnota poniżej 7 lokali, gdzie zarządem są wszyscy właściciele lokali . Was obowiązuje KC DZIAŁ IV. WSPÓŁWŁASNOŚĆ od Art. 195

    W związku z powyższym, nie można uznać, iż wspólnota mieszkaniowa ma prawo do gromadzenia i przechowywania aktów notarialnych poszczególnych lokali, w których zawarte są dane osobowe ich właścicieli.
    Kobieto Ty dalej swoje ...

    Powiem Ci, jako zarząd WM, co mnie jest potrzebne z aktu notarialnego :

    - Imię i nazwisko zbywającego
    - Imię i nazwisko nabywającego \ adres zamieszkania do korespondencji
    - Pesel nabywcy w przypadku ewentualnych spraw sądowych
    - Co nabywa, opis lokalu / nieruchomości
    - Jaki udział nabywa
    - Nr księgi wieczystej lokalu
    - nr księgi wieczystej macierzystej


    Przy okazaniu AN, ja te dane bym spisał, dokładnie przeczytał kilka razy ten AN, i nie muszę go mieć w skanie ....

    Przyjąć oświadczenie o :
    - ilość osób zamieszkujących
    - odczyty wodomierzy licznika ciepła, jak lokal jest wyposażony

    Te dane potrzebne są do założenia właściciela lokalu w ewidencji Wspólnoty .
  • Opcje
    majxxx2156majxxx2156 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja nie odmówiłam okazania aktu notarialnego tylko jego kopiowania. Po raz pierwszy spotkałam się z tym, że zarząd wymaga ode mnie kopii AN. Stąd moje zdziwienie tą sytuacją i pytanie. W poprzedniej wspólnocie wystarczylo właśnie okazanie AN i zarząd sam spisał potrzebne mu dane. Tutaj zarząd uważa, że on musi mieć akt.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    On musi mieć dane z aktu. Kopii aktu mieć nie musi. Co najwyżej może.

    Jeśli pan z zarządu chce wypełniać wszelkie wymogi związane z przetwarzaniem danych osobowych, to powinien spełniać wymogi związane z rozporządzeniem RODO. Zgaduję że nie wypełnia?
  • Opcje
    majxxx2156majxxx2156 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Żadnych, przynajmniej ja żadnej klauzuli nie dostałam, zgody na przetwarzanie też nie podpisywałam. Z tego co wiem to nie wypełnia.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2019
    [cite] majxxx2156:[/cite]Ja nie odmówiłam okazania aktu notarialnego tylko jego kopiowania. Po raz pierwszy spotkałam się z tym, że zarząd wymaga ode mnie kopii AN. Stąd moje zdziwienie tą sytuacją i pytanie.
    bo tak jest najprościej i szybko ... nie ma niedomówień
    czy bardziej Ciebie boli to, że to Ty masz zrobić tę kopię, czy to, że Zarząd będzie miał wszystkie słowa znajdujące się w nim (AN)?
    [cite] majxxx2156:[/cite]W poprzedniej wspólnocie wystarczylo właśnie okazanie AN i zarząd sam spisał potrzebne mu dane. Tutaj zarząd uważa, że on musi mieć akt.
    nie ma dwóch takich samych wspólnot , aby porównania się opłacały .
    Czy w energetyce nie żądali kopii AN do umowy na dostawę EE do lokalu ?

    A co by było, jakby Zarząd przepisał ten Twój akt w całości, zrobił foto ? też byś protestowała?

    Nowy doklejony: 21.06.19 14:20
    
    W mojej ocenie, z punktu widzenia wspólnot mieszkaniowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące kwestie:
    
    - [b]Tzw. „prawo do bycia zapomnianym” [/b]– nowe regulacje wprost formułują prawo do usunięcia danych osobowych w przypadku, gdy odpada podstawa ich przetwarzania (np. w przypadku ustania członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej).
    
    [b] - Nowe wymogi umów o przetwarzanie danych osobowych[/b] – RODO wprowadza nowe szczegółowe wymogi związane z treścią umów, na mocy których administrator przekazuje dane osobowe pomiotowi trzeciemu (np. zarządcy lub administratorowi nieruchomości).
    
    [b]- Obowiązek zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych[/b] – przepisy wprowadzają procedurę zgłoszeniową i termin na jego dokonanie (maksymalnie 72h); brak zgłoszenia naruszeń ochrony danych osobowych (np. nieuprawnionego dostępu osoby trzeciej do danych właścicieli lokali) sam w sobie może stanowić o naruszeniu RODO i podlegać określonym sankcjom.
    
    [b]- Prawo do wglądu i sprostowania[/b] – RODO rozszerza ochronę osób również w ten sposób, aby one mogły w prosty i przejrzysty sposób uzyskać informację na temat tego, jakie jej dane osobowe są w posiadaniu administratora wraz z prawem do ich sprostowania.
    
    [b]- Zakaz profilowania [/b]– choć ta kwestia nie ma bezpośredniego związku z działalnością wspólnot mieszkaniowych, warto wskazać, że RODO (w przeciwieństwie do dotychczasowych regulacji) wprost definiuje zjawisko profilowania i wprowadza ograniczenia w jego stosowaniu.
     
    
    Powyższe zestawienie ma charakter wyłącznie przykładowy. W związku bowiem z faktem, iż ochrona danych osobowych jest regulowana „na nowo”, w zasadzie całe RODO jest jedną globalną zmianą, do której podejść należy całościowo.
    
    Źródło: https://wspoldzielnia.pl/rodo-czyli-dane-osobowe-we-wspolnocie-mieszkaniowej/?gclid=EAIaIQobChMI_JOj9cX64gIVWeWaCh37dgGxEAAYASAAEgL3TvD_BwE
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.