KRS a wspólnota
wspólnota 80
Użytkownik
Witam,
mam pytanie odnośnie KRS, czy wspólnota ma obowiązek wpisać się do rejestru czy może to zrobić dobrowolnie, pytam bo przy podpisywaniu umów o dostawę gazu i prądu pytają o taki numer z KRS-u, proszę o odpowiedz
mam pytanie odnośnie KRS, czy wspólnota ma obowiązek wpisać się do rejestru czy może to zrobić dobrowolnie, pytam bo przy podpisywaniu umów o dostawę gazu i prądu pytają o taki numer z KRS-u, proszę o odpowiedz
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego są wpisywane następujące podmioty:
* spółki jawne,
* europejskie zgrupowania interesów gospodarczych,
* spółki partnerskie,
* spółki komandytowe,
* spółki komandytowo-akcyjne,
* spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
* spółki akcyjne,
* spółki europejskie,
* spółdzielnie,
* przedsiębiorstwa państwowe,
* jednostki badawczo-rozwojowe,
* przedsiębiorcy określeni w przepisach o zasadach prowadzenia na terytorium RP działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne, zwane dalej „przedsiębiorcami zagranicznymi”,
* towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych,
* oddziały przedsiębiorców zagranicznych działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
* główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń,
* inne osoby prawne oraz podmioty wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli wykonują działalność gospodarczą, z wyjątkiem samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i kolumny transportu sanitarnego.
- JEDNOSTKA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
- URZĄD PAŃSTWOWY
- ORGANY ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
(co najmniej 2 sztuki z niżej wymienionych dokumentów)
UMOWA podpisana jest przez:
W przypadku:
1. Gminy: wójt, burmistrz, prezydent miasta
2. Powiatu: dwóch członków zarządu lub jeden członek zarządu i osoba wskazana przez zarząd + kontrasygnata skarbnika powiatu,
3. Województwa: marszałek województwa wraz z członkiem zarządu, chyba że statut województwa mówi inaczej + kontrasygnata głównego księgowego budżetu
4. Wojewoda, minister, kierownik urzędu, osoba kierująca jednostką organizacyjną lub wyznaczony pełnomocnik.
- Dowód osobisty (nowy wzór) osoby podpisującej umowę.
- Poświadczenie funkcji (np. zaświadczenie o wyborze wójta, burmistrza, prezydenta miasta, kopia uchwały poświadczona za zgodność z oryginałem - zarząd powiaty)
- W przypadku pełnomocnika - pisemne pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo powinno zawierać imię, nazwisko, numer i seria dokumenty tożsamości, PESEL oraz funkcję w jednostce samorządu terytorialnego osoby/osób upoważnionych.
WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE
(co najmniej 4 sztuki z wymienionych niżej dokumentów)
Umowa podpisana jest przez osoby wchodzące w skład zarządu wspólnoty lub pełnomocników:
- dowód osobisty osoby podpisującej umowę
- uchwała wspólnoty w sprawie wyboru zarządu wspólnoty
- zaświadczenie potwierdzające nadanie numeru REGON
- decyzja o nadaniu numeru NIP
- w przypadku pełnomocnika - pisemne pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo powinno zawierać imię, nazwisko, numer i seria dokumenty tożsamości, PESEL oraz funkcję w jednostce samorządu terytorialnego osoby/osób upoważnionych.
SPÓŁKA: Z O.O, AKCYJNA, JAWNA, KAMANTYTOWA, PARTNERSKA, KAMANDYTOWO - AKCYJNA
(co najmniej 4 sztuki z niżej wymienionych dokumentów)
Umowa podpisane jest przez osoby uprawnione do reprezentacji spółki zgodnie z wpisem do rejestru lub pełnomocnik:
- dowód osobisty (nowy wzór) osoby podpisującej Umowę
- zaświadczenie potwierdzające nadanie numeru REGON
- decyzja o nadaniu numeru NIP
- nie starczy niż 3 miesiące ORYGINAŁ z KRS ( w celu weryfikacji prawidłowości reprezentacji)
- w przypadku pełnomocnika - pisemne pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo powinno zawierać imię, nazwisko, numer i seria dokumenty tożsamości, PESEL oraz funkcję w spółce osoby/osób upoważnionych.
Nie trzeba podawać numeru dokumentu tożsamości oraz numeru PESEL - wystarczy tylko jedna z tych danych, żeby zidentyfikować osobę. Żaden z tych numerów nie powtarza się. A po co? Wystarczy, żeby to wiedzieli członkowie zarządu wspólnoty, którzy podpisują umowy.
Jeśli jest odpis KRS, to po co jeszcze REGON i NIP? Dlaczego aż tyle?
I dlaczego pełnomocnik wspólnoty musi pełnić funkcję w jednostce samorządu terytorialnego?
Zarządca (Administrator) jest obowiązany podać w zawartej umowie KRS, ale także REGON i NIP. Tam gdzie ma miejsce zarządzanie czyją WŁASNOŚCIĄ, a tak jest w przypadku WM, znajomość nadanych numerów identyfikacyjnych pozwala sprawdzić wiarygodność Zarządcy przed zawarciem umowy. Na ogół wszystkie firmy zawierające umowy ze WM informują na swoich stronach jakie dokumenty ma dostarczyć Zarząd Wspólnoty lub Zarządca.
A pisemne pełnomocnictwo muszą mieć niezależnie od tego, czy są pracownikami gminy lub jej jednostki czy spółki, czy też nie. Co innego podać numer REGON czy NIP, a co innego przedłożyć "zaświadczenie potwierdzające nadanie numeru REGON, decyzję o nadaniu numeru NIP" (kopie dokumentów).
Odpis z KRS zawiera zarówno numer REGON, jak i NIP podmiotu.
Nie ma sensu udowadniać tego, co już zostało sprawdzone przez sąd rejestrowy. Odpis z KRS jest dokumentem urzędowym.
Treść umowy powinna być uzgodniona przez strony. Jeśli firma zarządzająca ma swoje wzory umów, zawsze można negocjować lub ostatecznie wybrać inną firmę.
Uważam, że nie ma sensu mnożyć niepotrzebnie makulatury, załączanej do umów. Skoro w KRS są podane numery REGON i NIP i poświadcza to Sąd, to po co jeszcze inne dokumenty, które zawierają te same dane? To jest dziedzictwo komunizmu, które nadal pokutuje w umysłach wielu ludzi, a nawet w obowiązujących formularzach (np. w deklaracjach podatkowych). Jeśli te głupoty są narzucone obowiązującym przepisem prawa, to trudno - trzeba się dostosować. Jeśli natomiast nie ma takiego wymogu, to nie należy naśladować biurokratycznego skretynienia i nie powielać nikomu niepotrzebnych stosów dokumentów.
Wspólnot mieszkaniowych do KRS-u się nie wpisuje.
Napisałaś wcześniej, że do umowy należy załączyć zarówno odpis KRS, jak i decyzje o nadaniu REGON i NIP - to było niepotrzebne.
Nie ja stanowię prawo obowiązujące na terenie RP i dlatego nie będę wypowiadać się na temat załączników do zawartych umów handlowych - REGON i NIP i KRS. Skoro firmy świadczące usługi na rzecz WM tego wymagają to trzeba je załączyć.
Jeżeli owner będący zarządcą założy odrębny temat na którym będzie można polemizować to chętnie skorzystam.
Nie oczekuj, że można tu wygłaszać swoje tezy ex cathedra, bez prawa do polemiki ze strony innych użytkowników.
Jeśli stawiasz mi zarzut, to nie bądź gołosłowna - wskaż, w którym miejscu "mieszałem ludziom w głowach". W przeciwnym razie sama podważysz swoją wiarygodność, bez mojego udziału.
Wiarygodność portalu rośnie, jeśli błędne lub niepełne informacje jednych są uściślane i uzupełniane przez innych. Poza tym, niektóre kwestie podlegają różnym interpretacjom, dlatego warto zapoznać się z różnymi opiniami. A jaki przepis prawa wymaga załączania do umowy zarówno odpisu KRS, jak i decyzji o NIP? Lub co najmniej 4 kopii każdego załącznika?
To, że "firmy świadczące usługi na rzecz WM tego wymagają" nie oznacza jeszcze, że taki jest obowiązek prawny. wspólnota 80 napisał(a), że "przy podpisywaniu umów o dostawę gazu i prądu pytają o taki numer z KRS-u" wspólnoty, ale to jeszcze nie znaczy, że wspólnota mieszkaniowa musi (czy choćby może) się rejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie można z błędnej czy dziwacznej praktyki uczestników obrotu prawnego wysnuwać wniosków co do treści przepisów, najlepiej po prostu do nich sięgnąć i je poznać.
Skąd przepisałaś te wymogi, które rzekomo musi spełnić umowa o zarządzanie?
Z jakiegoś poradnika dla wspólnot lub zarządców? Podaj źródło.
Czy Ty każdemu "ekspertowi" wierzysz na słowo? Kto nadał im tytuł eksperta?
Dlaczego podajesz czyjeś pomysły jak prawdę objawioną lub obowiązujące prawo?
Zdziwiłabyś się, co niektórzy "eksperci" wypisują...
W dobie internetu na postawione pytania mógłbyś sam odpowiedzieć, gdybyś zechciał. Jeżeli zajmujesz się zarządzaniem nieruchomościami WM to powinieneś znać kilka głośnych nazwisk osób które liczą się na rynku nieruchomości.Ze wzorów druków ich autorstwa korzysta wiele WM. Warto tez wspomnieć o specjalnych oprogramowaniach komputerowych dla WM. Wprowadzenie danych określonej WM to nic wielkiego.
Nie jesteś w stanie odpowiedzieć na kilka prostych pytań (w tym wątku, jak i w innych), a sądzisz, że sprowokowałaś ciekawą i kontrowersyjną dyskusję? Może i byłaby ciekawa, gdybyś ją podjęła. Na razie robisz same uniki lub wprowadzasz wątki nie związane z omawianym tematem (statystyka publiczna itp.)
Powoływanie się na anonimowych "ekspertów" jest niepoważne. To, że ktoś ma "głośne nazwisko" nie znaczy jeszcze, że jest dobrym znawcą tematu. "Głośnych nazwisk" znam wiele, ale pytałem o osoby, które Ty uznajesz za autorytety w branży. Ale to już nieważne.
EOT (w dobie Internetu chyba wiesz, co to znaczy).