garaż wyodrębniony, głosowanie
magdalenna
Użytkownik
:cool:Witam Państwa,
mam pytanie odnośnie garażu podziemnego wyodrębnionego z księgą wieczystą, mianowicie jak wygląda głosowanie pod uchwałą? Wiem, że jeśli chodzi o sprawy garażowe głosują tylko osoby z wykupionym miejscem ( jest ich 20 ), ale czy uchwała przechodzi jeśli jest ponad 50 % podpisów tak jak zawsze w dużych wspólnotach, czy każdy właściciel musi oddać swój głos i musi być 100 % jednogłosności ?
mam pytanie odnośnie garażu podziemnego wyodrębnionego z księgą wieczystą, mianowicie jak wygląda głosowanie pod uchwałą? Wiem, że jeśli chodzi o sprawy garażowe głosują tylko osoby z wykupionym miejscem ( jest ich 20 ), ale czy uchwała przechodzi jeśli jest ponad 50 % podpisów tak jak zawsze w dużych wspólnotach, czy każdy właściciel musi oddać swój głos i musi być 100 % jednogłosności ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jednomyślność już nie obowiązuje, wystarczy ustawowa większość.
Poza tym czego ma dotyczyć to głosowanie?
1. Sprawy wspólnoty - obowiązuje ustawa o własności lokali i art. 3 a i inne.
2.Wewnętrzne sprawy garażu - obowiązuje kodeks cywilny dział współwłasność.
O które głosowanie chodzi?
Nowy doklejony: 27.06.19 14:38 Zapis jest pewnie inny.
Nikt nie "wykupił" miejsca a kupił udział w garażu i prawem użytkowania na wyłączność konkretnego miejsca.
Jeśli nie ma wpisanej służebności przejazdu przez garaż , to spokojnie można zamurować drzwi garażu i nie pozwalać " obcym " się panoszyć.
Sprawdżcie czy jest służebność.
Jeżeli nie ma, to ci co jadą na "parking zewnętrzny" mogą wystąpić o służebność przymusową.
https://www.rp.pl/artykul/850378-Spory-sasiedzkie--kiedy-mozna-ustanowic-sluzebnosc-drogi-koniecznej.html
np: wykupił MP nr 19, z którym to jest związany udział 1/20 ; udziału przypisanego do garażu wielostanowiskowego
Pod warunkiem, że wcześniej tam był zaprojektowany parking. Może przy występowaniu o pozwolenie na budowę , był tam projektowany teren zielony. A deweloper "wycwaniakował" dodatkowe miejsca, które sprzedał naiwnym.
Jeśli parking jest samowolą budowlaną, to ma to znaczenia. Samowola się nie przedawnia.
Nowy doklejony: 27.06.19 16:01
Bzdura!
Przenosisz schemat działania jednej ustawy (uwl) do drugiej (kc-współwłasność) .
Jako absolwent kolejowej zawodówki powinieneś wiedzieć, że polski pociąg nie pojedzie po ruskich torach.
Tak samo zapisy uwl nie działają w kc.
Uwl:
Prawo główne - własność lokalu. Z tym prawem związane jest prawo pochodne - udział w NW.
Kodeks cywilny - współwłasność:
Prawo główne - udział w lokalu (garażu) . Współwłaściciele mogą dokonać podziału do używania konkretnego miejsca (quoad usum) ale nie muszą.
bzdurzysz i mieszasz ludziom w głowach, Oni mają całkiem inne zapisy w AN.
Ewidentnie sprawa dotyczy całej wspólnoty. Nie została uregulowana na poziomie tzw. pierwszego aktu notarialnego, gdzie należało ją uregulować i księgi wieczystej (w której nie ma wpisu o służebności przejazdu). Nie została, chociaż być może mogła i nie byłoby problemu z głosowaniem uchwały. Natomiast samo pytanie jest konkretne i dotyczy głosowań. Nie np. podziału kosztów.
Czyli sprawa nie jest sprawą wyłącznie "garażową". Nigdy nie była, bo hala garażowa nie fruwa w powietrzu i można przez nią przejechać z jednego końca nieruchomości na drugi koniec.
Zostajemy więc tylko z ustawą oraz z tajemniczym artykułem 3a, a kc jest nieprzydatny.
3a. Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal.
Wiemy z dyskusji sprzed ponad czterech lat, że w pierwszej kolejności artykuł ten pomyślany był do głosowań całej wspólnoty. Tak twierdzili np. posłowie którzy go przyklepali. Sformułowanie "na potrzeby ustawy" jest tam szerokie, a pierwotnie w tym przepisie była mowa wyłącznie o głosowaniu współwłaścicieli ułamkowych poszczególnych lokali (np.hali). Po to żeby garażowicze i inni podobni mogli głosować uchwały wspólnoty. Ponieważ przed nowela i pojawieniem się tego artykułu, z tymi "potrzebami stosowania uchwały" była przede wszystkim kwestia głosowania współwłaścicieli hal garażowych w sprawach ogólnych całej wspólnoty.
A także kwestia podziałów kosztów utrzymania nw, ale to w drugiej kolejności, kwestia z głosowaniami była pilniejsza.
Z tego przepisu wg mnie prawie na pewno wynika, że takie kwestie jak ta powyżej z tym przejazdem przez halę powinny być głosowanie przez wszystkich w hali i pond halą. I że decyduje większość liczona udziałami.
Ale to interpretacja fatalnie zredagowanego art. 3a, a innego w ustawie niestety nie ma. W sądzie 3a mógłby nie być brany w ogóle pod uwagę i sędzia mógłby oprzeć się wyłącznie o kc.
Z prostego powodu: 3a. nie daje się interpretować. To bubel, który nie naprawił bałaganu związanego z odwoływaniem się do kc i przepisów o współwłasności, które po nowelizacji jest takie samo jak przed nowelizacją.
Nie myliłem się. zawodówka kolejarska. Też dobrze. :-)
Misiu Miętowy, Kubku Pełny Ignorancji - nigdy nie widziałeś aktu notarialnego kupna/sprzedaży udziału w odrębnej hali garażowej z funkcjonująca umową do wyłącznego używania konkretnego miejsca lub bez niej.
inteligentni ludzie sięgną do swojego aktu i czytając ze zrozumieniem skorygują swoje sądy.
Ty takiej możliwości nie masz.
Nowy doklejony: 28.06.19 17:10
Ewidentnie nic na ten ten nie wiemy, bo forumowiczka jeszcze nie napisała czy jest ustanowiona służebność przejazdu.
Pytanie dotyczyło głosowania decyzji o uniemożliwieniu przejazdu przez prywatny lokal. (!).
Jeśli nie ma służebności, to to jest sprawa na dziś tylko i wyłącznie współwłaścicieli garażu.
A co to z argument? W każdej hali można przejechać z jednego końca na drugi i do tego wzdłuż i wszerz.
Druga brama przy projektowaniu mogła być pomyślana jako wyjście ewakuacyjne a nie brama wjazdowa sensu stricto.
Chcesz, być jak KubaP? :-)
Jeśli przez garaż jest przejazd na przestrzał i garażowicze Wewnętrzną uchwałą/decyzją (jak chce kc) zamkną drugą bramę, to to jest zwykłe veto.
To masz wieczny konflikt we wspólnocie i wyłączony z użytku ten drugi prowizoryczny parking. To jest na dłuższą metę sytuacja nie do utrzymania, więc problem jest wspólny i wspólnym pozostanie aż do jego rozwiązania.
Najsłabszym moim argumentem jest powoływanie się na 3a, który jest paskudnym bublem prawnym i nie nadaje się do stosowania.
Nie rozumiesz problemu, bo pewnie nigdy nie widziałeś budynku wspólnoty, gdzie jest hala garażowa , która jest odrębnym lokalem,.
Bierzesz pod uwagę interes przejeżdżających przez cudzy garaż a nie bierzesz pod uwagę praw współwłaścicieli garażu.
I napisze to jeszcze raz. Jeżeli nie ma ustanowionej służebności przejazdu, współwłaściciele garażu mogą uniemożliwić przejazd. Ich lokal, ich prawo .
A wspólnota nie ma tu nic do gadania, więc nie ma co prowadzić jałowej dyskusji na temat zapisu znajdującego się w uwl
Konflikty w wspólnocie były, są i będą . I trzeba je rozwiązywać zgodnie z obowiązującym prawem a nie według własnego widzimisie czy czyjegoś partykularnego interesu.
Jeżeli natomiast jest w tym garażu jest ustanowiona służebność, współwłaściciele mogą zażądać współfinansowania w utrzymaniu garażu.
Szkoda, że nie bierzesz pod uwagę, że współwłasność garażu nie jest prawnie powiązania z własnością lokalu. Można zbyć niezależnie lokal i udział w garażu. Mieszkałem w takim molochu (plomba między starymi budynkami )10 lat.
40 % udziału w garażu należało do osób, które nie miały innego lokalu w tej nieruchomości. Niektórzy mieli większy udział z prawem do używania 2 miejsc.
Wyprowadzając się - innej osobie sprzedałem mieszkanie a innej udział w garażu ( osoba spoza wspólnoty).
i nie sądzę, by w tym przypadku było tak, że współwłaścicielami garażu są wszyscy właściciele mieszkań.
Takie podejście jest zgodne z obowiązującym prawem. Dura lex, sed lex. Mówi ci to coś?
Absurdalne i świadczące o nieznajomości prawa jest wypisywanie takich zdań:
Aby właściciele TYLKO MP mogli uczestniczyć w głosowaniach nad uchwałami dotyczącymi części wspólnych bez żadnych pośredników.