Prawo energetyczne a brak podzielników

phph Użytkownik
edytowano września 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry,

moje mieszkanie jako jedyne spośród 38 mieszkań w naszej wspólnocie mieszkaniowej nie ma podzielników.

Prawo mówi tak:

11a. Jeżeli użytkownik lokalu nie udostępni właścicielowi lub zarządcy budynku ciepłomierzy, wodomierzy lub urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, w celu dokonania ich odczytu albo użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może:
1) dochodzić od użytkownika tego lokalu odszkodowania albo
2) obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania:
a) midx3 kubatury budynku wielolokalowego i kubatury lokalu użytkowanego albo
b) midx2 powierzchni budynku wielolokalowego i powierzchni lokalu użytkowanego.

Nasz regulamin mówi tak:

Dla lokali, w których:
a) nie wyrażono zgody na montaż i/lub zaprogramowanie podzielników kosztów ciepła,
b) dokonano wymiany grzejników bez wiedzy i zgody Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej *nazwa wspólnoty*,
c) nie odczytano wskazań podzielnika z winy właściciela bądź użytkownika lokalu, pomieszczenia, których dotyczą powyższe zdarzenia zostaną rozliczone wg maksymalnego zużycia w danej nieruchomości. Oblicza się je jako iloczyn powierzchni użytkowej pomieszczenia oraz maksymalnego w danej nieruchomości zużycia wykazanego na podzielniku w pojedynczym pomieszczeniu, przypadającego na 1m2 tego pomieszczenia.


I tak też zostałem rozliczony, czyli przepisali mi odczyty z mieszkania o najwyższym zużyciu w naszej nieruchomości. Zarząd wraz z administratorem uważa, że "dochodzić od użytkownika tego lokalu odszkodowania" oznacza że wspólnota sama decyduje co z tym zrobić. W tym wypadku policzyć po maksymalnych wskazaniach.

Moje pytania:
1. Czy mają rację? Jeśli nie, to co mogę z tym zrobić?
2. Co oznacza w tym wypadku "dochodzić"? Do tej pory wydawało mi się, że Zarząd/Wspólnota musi dochodzić swojej racji w sądzie, ale brakuję tam słowa "w sądzie" więc już sam nie wiem.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2019
    [cite] ph:[/cite]Nasz regulamin mówi tak:

    Dla lokali, w których:
    a) nie wyrażono zgody na montaż i/lub zaprogramowanie podzielników kosztów ciepła,
    b) dokonano wymiany grzejników bez wiedzy i zgody Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej *nazwa wspólnoty*,
    c) nie odczytano wskazań podzielnika z winy właściciela bądź użytkownika lokalu, pomieszczenia, których dotyczą powyższe zdarzenia zostaną rozliczone wg maksymalnego zużycia w danej nieruchomości.
    Oblicza się je jako iloczyn powierzchni użytkowej pomieszczenia oraz maksymalnego w danej nieruchomości zużycia wykazanego na podzielniku w pojedynczym pomieszczeniu, przypadającego na 1m2 tego pomieszczenia.

    I tak też zostałem rozliczony,
    moje mieszkanie jako jedyne spośród 38 mieszkań w naszej wspólnocie mieszkaniowej nie ma podzielników.

    Moje pytania:
    1. Czy mają rację? Jeśli nie, to co mogę z tym zrobić?
    Tak, mają prawo, bo taki jest u Ciebie we WM regulamin rozliczenia kosztów EC ,czyli prawo obowiązuje w Twojej wspólnocie

    [cite] ph:[/cite]2. Co oznacza w tym wypadku "dochodzić"? Do tej pory wydawało mi się, że Zarząd/Wspólnota musi dochodzić swojej racji w sądzie, ale brakuję tam słowa "w sądzie" więc już sam nie wiem.
    jak zaczniesz ingerować w swoją instancje CO, to będą "dochodzić" . Obecnie z rozliczeniem kosztów to nie ma znaczenia. Jeżeli Ty się nie zgadzasz z tym rozliczeniem, to masz drogę otwartą do "dochodzenia" swoich racji np. za pośrednictwem sądu.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie bardzo to jasno opisałeś. Czy Ty nie masz w ogóle podzielników w lokalu , czy jednak masz, ale z jakiś przyczyn nie dokonano ich odczytów?
  • Opcje
    phph Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] blazejh:[/cite]Nie bardzo to jasno opisałeś. Czy Ty nie masz w ogóle podzielników w lokalu , czy jednak masz, ale z jakiś przyczyn nie dokonano ich odczytów?

    Nie mam podzielników w ogóle.
    11a. Jeżeli użytkownik lokalu nie udostępni właścicielowi lub zarządcy budynku ciepłomierzy, wodomierzy lub urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, w celu dokonania ich odczytu albo użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może:
    1) dochodzić od użytkownika tego lokalu odszkodowania albo
    2) obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania:
    a) midx3 kubatury budynku wielolokalowego i kubatury lokalu użytkowanego albo
    b) midx2 powierzchni budynku wielolokalowego i powierzchni lokalu użytkowanego.

    Wiem, że to nie pytanie do Ciebie, a raczej do ustawodawcy, ale jaki sens ma ten zapis? Co on wnosi? Skoro WM może zrobić to co uważa za słuszne i nie musi robić tego drogą sądową? Po co mowa o rozliczeniu wg średniej skoro i tak WM z niego nie skorzysta bo ustalając sama sposób rozliczenia może uzyskać większe pieniądze od jej członka, który nie ma podzielników?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2019
    [cite] ph:[/cite]
    11a. Jeżeli użytkownik lokalu nie udostępni właścicielowi lub zarządcy budynku ciepłomierzy, wodomierzy lub urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, w celu dokonania ich odczytu albo użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może:
    1) dochodzić od użytkownika tego lokalu odszkodowania albo
    2) obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania:
    a) midx3 kubatury budynku wielolokalowego i kubatury lokalu użytkowanego albo
    b) midx2 powierzchni budynku wielolokalowego i powierzchni lokalu użytkowanego.

    Wiem, że to nie pytanie do Ciebie, a raczej do ustawodawcy, ale jaki sens ma ten zapis? Co on wnosi?
    Skoro WM może zrobić to co uważa za słuszne i nie musi robić tego drogą sądową?
    Po co mowa o rozliczeniu wg średniej skoro i tak WM z niego nie skorzysta bo ustalając sama sposób rozliczenia może uzyskać większe pieniądze od jej członka, który nie ma podzielników?
    skąd jest ten 11a?

    Jaki problem te podzielniki założyć ?

    W Prawie energetycznym (Art. 45a.) wydano założenia do regulaminów rozliczania EC . Wspólnota/ właściciele lokali , może, ale nie musi z nich korzystać . Tworzą takie regulaminy jakie chcą ..... jak ich nikt nie zaskarży do sądu to są prawem obowiązującym w danej wspólnocie ..... tyle w tym temacie .
    [b]Art45a[/b] pkt.8.[sup]94[/sup]) Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części dotyczącej:
    1) ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:
    a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych:
    – wskazania ciepłomierzy,
    – wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności,
    – powierzchnię lub kubaturę tych lokali, 
    
    b) dla wspólnych części budynku wielolokalowego użytkowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2, powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali;
    2) przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie przez instalację w budynku wielolokalowym, stosując metody wykorzystujące:
    a) wskazania wodomierzy ciepłej wody w lokalach,
    b) liczbę osób zamieszkałych stale w lokalu.
    
    
    9.[sup]94[/sup]) [b]Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku,[/b] tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, [b][color=#f00]stymulowała energooszczędne zachowania[/color][/b] oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
    
    [sup]93[/sup]) W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 38 lit. a ustawy, o której mowa w odnośniku 2.
    [sup]94[/sup]) Dodany przez art. 1 pkt 38 lit. b ustawy, o której mowa w odnośniku 2.
    

    Możesz się z tym zgadzać lub nie, ale masz obowiązek tego prawa przestrzegać .
  • Opcje
    phph Użytkownik
    edytowano listopada -1
    skąd jest ten 11a?

    Art. 45a. Prawa Energetycznego (była nowelizacja w 2016r.)
    Jaki problem te podzielniki założyć ?

    Żaden, ale po latach bezskutecznego proszenia o uczciwy regulamin sam je zdjąłem. Przy obecnym są lokatorzy (podam przypadki skrajne), którzy płacą za rok ogrzewania 60m2 mieszkania 0.80zł, a są co płacą 2600zł.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2019
    [cite]ph[/cite] Żaden, ale po latach bezskutecznego proszenia o uczciwy regulamin sam je zdjąłem. Przy obecnym są lokatorzy (podam przypadki skrajne),
    którzy płacą za rok ogrzewania 60m2 mieszkania 0.80zł, a są co płacą 2600zł.
    a co ma piernik do wiatraka , złożyłeś sprawę w sądzie w tym temacie ... NIE ,
    Masz więc kłopoty ...
  • Opcje
    phph Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz więc kłopoty ...
    Nie mam ;)

    Dobra dzięki za odpowiedzi. Myślę, że nie ma sensu dalej drążyć.
    Pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.