Umowa kredytowa na remont dachu

MatSzMatSz Użytkownik
edytowano września 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Państwa,
mam pytanie, mieszkam w małej wspólnocie (6 lokali) i podczas ostatniego zebrania (na którym byłem nie obecny z powodu choroby) została podjęta uchwała remontowa dotycząca remontu dachu. Mamy około 90 k. PLN środków własnych, a około 190 k. PLN trzeba dobrać kredytu z banku. Pozostali członkowie wspólnoty pod moją nie obecność wyznaczyli mnie jako osobę, która wspólnota upoważnia do załatwiania formalności i podpisania umowy kredytowej w banku. Mam pewne obawy, gdyż wspólnota nigdy nie brała kredytu (zawsze mieliśmy dość środków własnych) i zastanawiam się czy to jest normalna praktyka i czy nie pociągnie w razie czego jakiś konsekwencji w stosunku do mojej osoby ? Byłbym wdzięczny o Państwa opinie.

Komentarze

  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Macie 90 tysięcy złotych? A chcecie wziąć kredyt na 190 tysięcy? I to mała wspólnota? Z czego wy ten dach chcecie robić?

    Nowy doklejony: 17.09.19 08:11
    Do 31 grudnia umowę kredytową w banku muszą podpisać wszyscy właściciele lokali (jeśli lokal to wspólność małżeńska - wystarczy podpis jednego z małżonków).

    Od 1 stycznia macie obowiązek wybrać zarząd i wtedy umowę podpisuje zarząd na podstawie uchwały wspólnoty.

    REGON, NIP i konto bankowe macie?

    Macie fundusz remontowy?

    Nikt nie zalega?

    Macie ubezpieczenie budynku?

    Wkład własny macie.

    Banki mogą żądać kosztorysu.

    Zabezpieczeniem kredytu są wpłaty na FR i cesja z ubezpieczenia.

    Jeśli wspólnota przestanie płacić raty kredytu a bank nie może ściągnać pieniędzy z konta, to wtedy bank stawia kredyt w stan natychmiastowej wymagalności i WM musi spłacić kredyt w ciągu kilku dni.

    Jeśli wspólnota nie spłaci, bank dzieli należności wg udziałów i ściąga od każdego z osobna. Oczywiście oprócz kwoty kredytu dochodzą odsetki i koszty bankowe.
  • Opcje
    MatSzMatSz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po kolei:
    1. Tak mamy na koncie FR ~90 k. PLN kosztorys remontu opiewa na ~270 k. PLN czyli różnicę trzeba pokryć kredytem. Remont dachu napisałem w uproszczeniu, do tego dochodzi ocieplenie dachu, ocieplenie stropu pod strychem, remont elewacji i remont klatki. Sama powierzchnia dachu to o ile się nie mylę ~ 450-500 m2. Do tego kamienica przedwojenna więc pewnie i krokwie, łatwy itp. do wymiany, miasto Gdańsk więc taka cena wyszła.
    2. Na FR nikt nie zalega
    3. Ubezpieczenie na 3 mln.

    Czyli reasumują do 31 grudnia, nikt ze wspólnoty (nawet wyznaczony uchwałą jako przedstawiciel) nie może jednoosobowo w imieniu wspólnym podpisać tej umowy w banku ?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Remont dachu napisałem w uproszczeniu, do tego dochodzi ocieplenie dachu, ocieplenie stropu pod strychem,

    Może zatem warto zawalczyć o premie termoizolacyjną.

    https://www.bgk.pl/osoby-fizyczne/fundusz-termomodernizacji-i-remontow/

    Czyli reasumują do 31 grudnia, nikt ze wspólnoty (nawet wyznaczony uchwałą jako przedstawiciel) nie może jednoosobowo w imieniu wspólnym podpisać tej umowy w banku ?

    Wyznaczony uchwałą w małej wspólnocie nie .

    Właściciele mogą działać przez pełnomocnika. Ale trzeba zapytać w banku, jak takie pełnomocnictwo ma wyglądać. Być może potrzebne będzie notarialne pełnomocnictwo.
  • Opcje
    MatSzMatSz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Takiego mamy zarządcę, że nawet nic nie wspomniał o ww. premii termoizolacyjnej..Ech. Ważne, że ich pensje są opłacane na czas. No to co oni mi za bzdury opowiadają, że mnie wyznaczą jako pełnomocnika, to zarządca nie wie, że to jest nie możliwe? Mam w domu treść tej uchwały. Jutro wezmę do pracy, zeskanuje i wrzucę.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano września 2019
    I pewnie jeszcze sobie wezmą prowizję za załatwienie kredytu, choć banki się pchają z ofertami.

    W jakim banku macie konto bankowe?

    Ile miesięcznie (kwotowo) wpłacacie na fundusz remontowy?

    Jeśli np. 1000 zł, to bank wyliczy miesięczna rate kredytu na 750 - 800 zł. Tym jest spłata kapitału i odsetki.

    W tej chwili jest rekordowo niski WIBOR. Ale inflacja jest coraz większa, więc nie da się utrzymać niskich stóp procentowych i wzrośnie WIBOR . Koszty kredytu mogą zatem wzrosnąć i te przykładowe 1000 zł może być za mało.

    Nowy doklejony: 17.09.19 10:30
    [quote]am w domu treść tej uchwały. Jutro wezmę do pracy, zeskanuje i wrzucę.[/quote]

    Nie ma potrzeby. Lepiej wybierz się do banku i zapytaj. Tylko znajdź kogoś kto zajmuje się kredytami dla wspólnot.

    Poza tym nie wiadomo w jaki kredyt chce was wkopać zarządca. Może miec interes w tym, byście wzięli droższy kredyt.

    Są banki co mają specjalne kredyty dla wspólnot i te kredyty są korzystnie oprocentowane. Można porównać oferty.

    Taki kredyt to nie wymiana żarówki, więc warto poświecić trochę czasu. To wy będziecie odpowiedzialni za spłatę , nie zarządca/admisnitrator.
  • Opcje
    MatSzMatSz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego co kojarzę w Banku pocztowym i od nich jest ta oferta kredytu na 188 k. Na FR nie orientuje się ile wpłacamy, ale łatwo wyliczyć ja płacę 165 PLN a mam 13/100 udziałów, czyli całość wpłaca ~1270 PLN, ale w związku z kredytem podnosimy FR z 2 na 4 PLN za/m2 czyli będziemy mieli około 2500 PLN miesięcznie. Jak wrzuciłem sobie w dowolny kalkulator kredytowy to 190 k PLN na 120 msc (na tyle chcemy wziąć) to wychodzi około 2400/msc. Najgorsze jest to, że u mnie w bloku wszyscy to co powie Pani prezes Wspólnoty biorą za święte, ja też bym wolał sam poszukać kredytu i np. wykonawcę remontu, a nie tylko tych których ona podsunie (zresztą podejrzewam że nie za darmo współpracuje z takimi a nie innymi firmami).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2019
    [cite] MatSz:[/cite]Witam Państwa,
    mam pytanie, mieszkam w małej wspólnocie (6 lokali) i podczas ostatniego zebrania (na którym byłem nie obecny z powodu choroby) została podjęta uchwała remontowa dotycząca remontu dachu. Mamy około 90 k. PLN środków własnych, a około 190 k. PLN trzeba dobrać kredytu z banku. Pozostali członkowie wspólnoty pod moją nie obecność wyznaczyli mnie jako osobę, która wspólnota upoważnia do załatwiania formalności i podpisania umowy kredytowej w banku.

    Mam pewne obawy, gdyż wspólnota nigdy nie brała kredytu (zawsze mieliśmy dość środków własnych) i zastanawiam się czy to jest normalna praktyka i czy nie pociągnie w razie czego jakiś konsekwencji w stosunku do mojej osoby ? Byłbym wdzięczny o Państwa opinie.
    jak WM będzie spłać to nic tobie nie grozi .
    Umowę z bankiem na kredyt powinni podpisać wszyscy właściciele lokali (mała wspólnota do 7 lokali) , a nie ich pełnomocnik . Pełnomocnik może przygotować ją z bankiem .
    [cite] MatSz:[/cite] ja też bym wolał sam poszukać kredytu i np. wykonawcę remontu, a nie tylko tych których ona podsunie (zresztą podejrzewam że nie za darmo współpracuje z takimi a nie innymi firmami).
    to rób to i się nie oglądaj na innych
  • Opcje
    MatSzMatSz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To pójdę jutro do wspólnoty i wyjaśnię o co z tym pełnomocnictwem w formie uchwały chodzi, po co mi głowę zawracają.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy jej wysokość Prezes wspólnoty już was poinformowała, że od 1 stycznia zmienia się prawo i będziecie musieli wybrać zarząd? Macie kandydata? Nie dajcie sobie wepchnąć pracownika pani Prezes.
    Będziecie się zarządzać, tak jak dziś duże wspólnoty.

    Tu masz warunki kredytu w jednym z banków.

    https://www.ing.pl/male-firmy/oferta-wspolnoty-mieszkaniowe/kredyt-dla-wspolnot-mieszkaniowych

    Możesz porównać.

    Poza tym, jak ci się będzie chciało, odwiedź banki. Niech przygotuja ofertę.



    Przy wpłatach na FR 2500 zł bank ustali ratę kredytu na 2000 - góra 2200 . Nigdy pod korek. Musi być rezerwa.


    https://www.bosbank.pl/wspolnoty-mieszkaniowe/kredyty


    https://www.pkobp.pl/firmy/wspolnoty-i-spoldzielnie/kredyty/kredyt-nasz-remont/
  • Opcje
    MatSzMatSz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy taki Prezes ma jakąś większą "władzę" ponad innych członków ? Chyba największa różnica to głosowanie ustaw (większość głosów vs jednogłoścna zgoda teraz).
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie prezes , tylko członek zarządu. Nie ustawa a uchwała.

    Zacznij od podstaw.

    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940850388

    Tekst ujednolicony obowiązuje.

    Ta wasza pani prezes jest pewnie tylko administratorką. Dziś jest , jutro jej może nie być. . Możecie ja wymienić na lepszego administratora.


    Macie mieszkanią o bardzo dużej wartości. O taki majątek warto dbać i poświecić trochę czasu by zgłębić podstawy dotyczące zarządzania.

    Inaczej będą Was doić bez opamiętania.

    W międzyczasie różne rzeczy mogą się zdarzyć. A kredyt na głowie mieć będziecie..
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2019
    [cite] MatSz:[/cite]A czy taki Prezes ma jakąś większą "władzę" ponad innych członków ?
    Chyba największa różnica to głosowanie ustawb]uchwał[/b (większość głosów vs jednogłoścna zgoda teraz).
    we wspólnotach mieszkaniowych nie ma prezesów ...

    w małej wspólnocie do 7 lokali (obecnie) wszyscy właściciele są zarządem . Ta wasza Prezeska sprawuje zarząd nieruchomością wspólną . Decyzje podejmuje ogół właścicieli lokali .
    Ona jest od wykonywania i co najwyżej może podejmować decyzje w zakresie zwykłego zarządu.
  • Opcje
    MatSzMatSz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zle się wyraziłem, chodziło mi czy zarząd (nie o p. Prezes) od 1 stycznia (ten który wybierzemy stając się dużą wspólnotą) ma większe prawa nad innych członków
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2019
    [cite] MatSz:[/cite]Zle się wyraziłem, chodziło mi czy zarząd (nie o p. Prezes) od 1 stycznia (ten który wybierzemy stając się dużą wspólnotą) ma większe prawa nad innych członków
    Zarząd na bieżąco załatwia sprawy Wspólnoty Mieszkaniowej .

    Może podejmować tylko decyzje ws zwykłego zarządu NW . Na resztę czynności musi mieć większościową uchwałę ogółu właścicieli lokali .

    Nie może zlecać wykonywania remontów NW jak nie ma tej pozycji w Planie remontów na dany rok, z wyłączeniem awarii .
    Może podpisać umowę na dostawę mediów jak nie ma indywidualnych umów ; umowę na EE do części wspólnych czy ubezpieczyć NW


    Jakie różnice są między Zarządem WM, a pozostałymi właścicielami, masz opisane w ustawie o własności lokali
    http://e-wspolnotamieszkaniowa.pl/index.php/zarzad-nieruchomoscia-wspolna/zarzad-a-zarzadca-relacja-miedzy-nimi
  • Opcje
    MatSzMatSz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A podepnę jeszcze jedną sprawę, czy jak od nowego roku będziemy dużą wspólnotą to kwestia zamontowania podzielników ciepła na kaloryferach będzie głosowana zwykłą większością głosów ? Ne ma możliwości jej zablokowania ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2019
    [cite] MatSz:[/cite]A podepnę jeszcze jedną sprawę,
    czy jak od nowego roku będziemy dużą wspólnotą to kwestia zamontowania podzielników ciepła na kaloryferach będzie głosowana zwykłą większością głosów ?
    Nie ma możliwości jej zablokowania ?
    zablokowania ??? tylko przez sąd....
    Podzielniki radiowe nie są złe ... ale w waszym przypadku są niepotrzebne . Fanaberia.
  • Opcje
    MatSzMatSz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie o to chodzi, co roku ten temat wraca, wszyscy w klatce chcieli je zamontować, tylko ja jeden byłem przeciw (dotychczas do wystarczało do blokady tego pomysłu). Nikt mnie nie przekona, że jakieś urządzenie pokazujące wartości nie mierzalne w żadnych jednostkach SI jest miarodajną wykładnią zużycia energii cieplnej w mieszkaniu, po prostu jako inżynier nie wierzę w takie cuda. Zbyt wiele zmiennych wpływa na odczyt takiego podzielnika/
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - Ty powinieneś bajki pisać. Z taką wyobraźnią, zdobędziesz kilka nagród literackich.:bigsmile:
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano września 2019
    w małej wspólnocie do 7 lokali (obecnie) wszyscy właściciele są zarządem . Ta wasza Prezeska sprawuje zarząd nieruchomością wspólną . Decyzje podejmuje ogół właścicieli lokali .

    Co za b.zdury.
    Mylisz słowo zarząd w znaczeniu podmiotowym ze słowem zarząd w znaczeniu funkcjonalnym.

    W małej nie ma zarządu (organu) , więc nie można pisać, że wszyscy właściciele są zarządem. Wszyscy sprawują zarząd. A to różnica.

    Prezeska może być zarządcą (a raczej jej spółka) , któremu powierzono zarząd na podstawie art. 18.1 albo jest zwykłą administratorką (prezeską spółki administrującej). To trzeba ustalić.

    Nowy doklejony: 17.09.19 14:46
    A podepnę jeszcze jedną sprawę, czy jak od nowego roku będziemy dużą wspólnotą to kwestia zamontowania podzielników ciepła na kaloryferach będzie głosowana zwykłą większością głosów ? Ne ma możliwości jej zablokowania ?


    Większość wg udziałów może podjąć taką uchwałę. Możesz tę uchwałę zaskarżyć do sądu w terminie 6 tygodni. 200 zł to kosztuje.
    Ale może lepiej przekonać sąsiadów, że można zamontować pogodynkę i zawory termostatyczne , ocieplić dach, wymienić okna w piwnicy i na klatce. ocieplić co sie da i dostać premie termoizolacyjną.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano września 2019
    [cite] MatSz:[/cite]Nikt mnie nie przekona, że jakieś urządzenie pokazujące wartości nie mierzalne w żadnych jednostkach SI jest miarodajną wykładnią zużycia energii cieplnej w mieszkaniu, po prostu jako inżynier nie wierzę w takie cuda. Zbyt wiele zmiennych wpływa na odczyt takiego podzielnika/

    Jako inżynier na pewno wiesz, że podzielniki nie mierzą zużycia ciepła. Nikt rozsądny nie będzie Ciebie przekonywał o tym, że mierzą.
    Jako członek wspólnoty wiesz pewnie też, że służą do podziału kosztów ciepła.

    A podział kosztów nie ma przecież nic wspólnego z wiarą w cuda. To zwykła matematyka i nie taka znów skomplikowana.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.