zniesienie współwłasności strychu w małej wspólnocie

jono3ukjono3uk Użytkownik
edytowano października 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry,

w przypadku małej wspólnoty ( 2 właścicieli) z 3 lokalami, czy możliwy jest podział między właścicieli pomieszczenia przynależnego jakim jest strych? Jeżeli tak, to czy podział powierzchni strychu winien być zrobiony sprawiedliwie według udziałów w lokalach, czy wręcz przeciwnie, np. jeden właściciel może sobie wziąć 50 procent i drugi 50 procent, choć w lokalach mieszkalnych ich udziały wynoszą 77/23 procent?
Dodatkowo, w przypadku wykorzystania funduszu remontowego, z którego można by podnieść ściany strychu, 77 procent wkładu ma jeden z właścicieli, drugi dopłaca miesięcznie około (niecałe 23 procent) według udziałów. czy w przypadku podziału strychu 50/50, z funduszu remontowego, będą mieli prawo korzystać po połowie ( na podniesienie ścian podzielonego już strychu)? A jeżeli zabraknie pieniędzy, to mimo, iż strych będzie podzielony 50/50, nadal dodatkowe pieniądze będą wykładali według udziałów czyli w stosunku 77/23?

Komentarze

  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano października 2019
    w przypadku małej wspólnoty ( 2 właścicieli) z 3 lokalami, czy możliwy jest podział między właścicieli pomieszczenia przynależnego jakim jest strych?
    [

    I na stałe i do używania.
    Jeżeli tak, to czy podział powierzchni strychu winien być zrobiony sprawiedliwie według udziałów w lokalach, czy wręcz przeciwnie, np. jeden właściciel może sobie wziąć 50 procent i drugi 50 procent, choć w lokalach mieszkalnych ich udziały wynoszą 77/23 procent?
    To zależy od umowy między właścicielami. Jeśli się obaj zgodzą , to może być 50:50. Z tym, że ten co ma teraz więcej może żądać rekompensaty. I trzeba zmienić udziały. Potraktować strych , jak pomieszczenie przynależne. I dodać do powierzchni mieszkań.
    Chyba że, chcecie na strychu zrobić dodatkowe lokale. Ale tego nie robi się z FR wspólnoty. Każdy z właścicieli wykłada pieniądze poza wspólnotą.
  • Opcje
    jono3ukjono3uk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sęk w tym, że z naszej strony (77 procent) nie chcemy się pozbywać naszych udzialów, i w ogóle nie chcemy ich zmieniać procentowo. Gab czego się nie robi z FR- podniesienia ścian strychu by można je było przeznaczyć na lokal użytkowy? bo po podziale taki jest plan. Dodatkowo, sąsiedzi chcą 'zawłaszczyć' jedyne wejście na strych dla siebie i zrobić sobie prywatne wejście, a my mamy sobie zrobić z mieszkania. Czy mamy prawo dostępu do osobnego wejścia dla każdej ze stron?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gab czego się nie robi z FR- podniesienia ścian strychu by można je było przeznaczyć na lokal użytkowy?

    Bo zakres działania wspólnoty reguluje ustawa o własności lokali. I ten zakres jest zawężony do zarządu (zarządzania) nieruchmością wspólną. Deweloperka ( a to chcecie de facto zrobić) nie wchodzi w zakres działania.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.