PRZEKSZTAŁCENIE MIESZKAŃ

ggfggf Użytkownik
edytowano grudnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Proszę o pomoc, chcę przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w wyodrębnioną własność, spółdzielnia twierdzi iż masze mieszkania są obciążone hipoteką dlatego nie mamy składać wniosków bo to się nam nie opłaca co mam zrobić. ggf.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    A są obciążone? O jakie obciążenie chodzi, z jakiego tytułu?
  • Opcje
    ggfggf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trudno powiedzieć brak dostępu do tego typu informacji dla przeciętnego członka spółdzielni, raz dostałam wezwanie od komornika, że czynsz należy wpłacać na konto komornika bo spółdzielnia nie zapłaciła za wymianę pieców c.o. Odmówiłam komornikowi i dalej płacę do spółdzielni, prawdopodobnie komornik zajął konto spółdzielni. ggf.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano grudnia 2009
    Jeżeli komornik wezwał do uiszczania należności na jego konto, lecz mimo to środki są wpłacane na konto dłużnika, to komornik może jeszcze raz ściągnąć te kwoty od osoby, która nie zastosowała się do jego wezwania, innymi słowy: niewykluczone, że ggf będzie płacić drugi raz za to samo.
    Proszę sprawdzić księgę wieczystą prowadzoną dla nieruchomości, na której znajduje się budynek - spółdzielnia powinna podać numer kw, można go tez ustalić w katastrze.
    Jeżeli nieruchomość jest rzeczywiście obciążona hipoteką, to obciążenie zostanie wpisane do księgi wieczystej urządzonej dla lokalu (tzw. hipoteka łączna).
    Dlaczego spółdzielnia nie zapłaciła za piece, czy wiadomo jak duży jest dług?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ggfggf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiadomo około 3 000 000,00 zł, prawdopodobnie nie zapłaciła bo wykonawca zrobił fuszerkę ale SM prawdopodobnie spisała fatalną umowe z wykonawcą.ggf.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Niestety, ale w momencie wyodrębnienia lokalu ta hipoteka zostanie wpisana również w urządzonej dla niego księdze wieczystej. Jest to tzw. hipoteka łączna. Innymi słowy - zadłużenie obciąży też lokal.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ggfggf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że hipoteka łączna obciąży ten lokal proporcjonalnie do udziału i jak to by się miało do ewentualnych kredytów zaciąganych przez SM czyrównież zaciągałaby kredyty pod zastaw mojego mieszkania. Założenie wspólnoty na "własny rozrachunek" byłoby lepsze i bezpieczniejsze i uwolnienie się może od hipoteki. ggf.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Niestety nie proporcjonalnie, lecz w całości, ponieważ hipoteka obciążająca dotychczas nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział.Jest to jedyny przypadek powstania hipoteki z mocy samego prawa. Wierzyciel może żądać zaspokojenia również z tych wyodrębnionych lokali, to zależy od jego uznania (jak przy solidarności biernej dłużników). Jest jednak pewna furtka, art. 90 ustawy o księgach wieczystych i hipotece stanowi, że "w razie sprzedaży części nieruchomości obciążonej hipoteką, sprzedawca lub kupujący może żądać, aby wierzyciel zwolnił tę część od obciążenia, jeżeli jest ona stosunkowo nieznaczna, a wartość pozostałej części nieruchomości zapewnia wierzycielowi dostateczne zabezpieczenie."
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.