Opłata za boks piwniczny czy zgodnie z prawem?

Iwona B.Iwona B. Użytkownik
edytowano stycznia 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Chciałabym prosić o pomoc, poradę w kwestii dodatkowych opłat za pomieszczenie w piwnicy.
Jestem właścicielem mieszkania w bloku, gdzie mamy Wspólnotę mieszkaniową. Do każdego mieszkania przynależy piwniczka, ale w bloku jest też 9 mniejszych boksów w piwnicy. Jeden z nich jest przez mnie zajmowany (mieszkanie dostałam w spadku po babci, i boks ten zajmowała jeszcze ona, niestety nie wiem w jaki sposób go zajęła kilkadziesiąt lat temu). Aktualnie Zarząd Wspólnoty ustanowił uchwałę, wg której boksy należą się bezpłatnie tylko rodzinom z małymi dziećmi, a w innych przypadkach narzucił opłatę 50 zł miesięcznie. Czy Zarząd ma do tego prawo (bez przegłosowania sprawy na zebraniu wspólnoty i bez żadnej umowy najmu, dostałam jedynie ksero uchwały Wspólnoty mieszkaniowej, przegłosowanej przez sam Zarząd). Dodam też, że w boksie nie ma światła.
Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
Iwona

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] Iwona B.:[/cite] Aktualnie Zarząd Wspólnoty ustanowił uchwałę, wg której boksy należą się bezpłatnie tylko rodzinom z małymi dziećmi, a w innych przypadkach narzucił opłatę 50 zł miesięcznie.

    Czy Zarząd ma do tego prawo (bez przegłosowania sprawy na zebraniu wspólnoty i bez żadnej umowy najmu, dostałam jedynie ksero uchwały Wspólnoty mieszkaniowej, przegłosowanej przez sam Zarząd).
    Zarząd WM nie ma takich uprawnień. Takie uchwały musi przegłosować ogół właścicieli lokali .
    Pożytki, bo tak się nazywa przychód z najmu pomieszczeń wspólnych (a te boksy można do tej grupy zaliczyć ) stanowi pomniejszenie kosztów utrzymania kosztów utrzymania części wspólnych np. EE na klatce chodowej , woda gospodarcza
    [cite] Iwona B.:[/cite] w bloku jest też 9 mniejszych boksów w piwnicy. Jeden z nich jest przez mnie zajmowany
    na jakiej podstawie jest on zajmowany przez Ciebie , jest przypisany do lokalu ?, umowa najmu? czy tak samoistnie zajęłaś sobie czy zrobiła to poprzedniczka - babcia.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Iwona B.
    Aktualnie Zarząd Wspólnoty ustanowił uchwałę
    To nie jest uchwala Zarządu ale jego STANOWISKO w sprawie czynności zwykłego zarządu. Ma do tego pelne prawo.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] Prezesod13lat:[/cite]Iwona B.
    Aktualnie Zarząd Wspólnoty ustanowił uchwałę
    To nie jest uchwala Zarządu ale jego STANOWISKO w sprawie czynności zwykłego zarządu. Ma do tego pelne prawo.
    BRE^DNIE prezesa :bigsmile:.
    Rozporządzanie częściami wspólnymi wymaga uchwały ogółu właścicieli lokali (art 22.3 UoWL)
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale zajęcie stanowiska zarządu nie wymaga uchwały.

    Nie jest tylko ono wiążące dla posiadacza takiej komórki. Nie musi być, nie powinno.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    .Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu

    są w szczególności:

    1)ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej;

    2)przyjęcie rocznego planu gospodarczego;

    3)ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu;

    4)zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej;

    5)udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego;

    5a)udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej;

    6)dokonanie podziału nieruchomości wspólnej;

    6a)nabycie nieruchomości;

    7)wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16;

    8)ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną;

    9)udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych

    nieruchomościach wspólnych;

    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    Żeby cytować przepisy trzeba je ROZUMIEĆ.:bigsmile:

    Nowy doklejony: 10.01.20 09:48
    .Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu

    są w szczególności:

    1)ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej;

    2)przyjęcie rocznego planu gospodarczego;

    3)ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu;

    4)zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej;

    5)udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego;

    5a)udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej;

    6)dokonanie podziału nieruchomości wspólnej;

    6a)nabycie nieruchomości;

    7)wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16;

    8)ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną;

    9)udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych

    nieruchomościach wspólnych;

    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    Żeby cytować przepisy trzeba je ROZUMIEĆ.:bigsmile:
    Skoro podobno nie musisz dostosowywać się do zaleceń Zarządu to ich olej. A oni oleją Ciebie, wyrzucą Twoje graty i obciążą Cie kosztami. Bedziesz miala konstytucyjne prawo dochodzenia swoich praw w sądzie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] blazejh:[/cite]Ale zajęcie stanowiska zarządu nie wymaga uchwały.

    Nie jest tylko ono wiążące dla posiadacza takiej komórki. Nie musi być, nie powinno.
    [cite] Iwona B.[/cite]Jeden z nich jest przez mnie zajmowany (mieszkanie dostałam w spadku po babci, i boks ten zajmowała jeszcze ona, niestety nie wiem w jaki sposób go zajęła kilkadziesiąt lat temu).
    Aktualnie Zarząd Wspólnoty ustanowił uchwałę, wg której boksy należą się bezpłatnie tylko rodzinom z małymi dziećmi, a w innych przypadkach narzucił opłatę 50 zł miesięcznie.
    blazejh , gdzie tu jest mowa o stanowisku zarządu WM ?.
    Art 22.3 .Czynnościami [b][color=#f00]przekraczającymi[/color] zakres zwykłego zarządu[/b] są w szczególności:
    
    3) [b]ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu[/b];
    
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    azygnerski:
    [cite] azygnerski:[/cite]Wystarczy, że członkowie zarządu są właścicielami, posiadają łącznie większość udziałów oraz że poinformują o podjęciu uchwały.
    To tylko "pogratulować"wyboru składu zarządu, ale moim zdaniem nie wystarczy.Pozbawienie właściciela mozliwości głosowania może skutkować uniewaznieniem uvhwały. Poza tym nie przypuszczam żeby członkowie zarządu mieli wiekszość udziałów. Dla mnie to jest zwykły przekręt , z którym " ogłupiali" właściciele nie umieją sobie poradzić.
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    azygnerski:
    no nie jestem przekonany, gdzie jest napisane, że należy przedstawić projekt uchwały i powiadomić wszystkich o możliwości głosowania?

    To jest własnie teoretyzowanie. A dokładnie jest to napisane w art 27 UoWL
    A gdzie jest napisane że zarządca 18.1 może reprezentować współnotę na zewnatrz?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgubiłeś temat? Czy nie masz argumentów?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    Wszystkie finansowe zobowiązania właścicieli dotyczące NW muszą mieć podstawę prawną w formie uchwały. To jest elementarz WM panie azygnerski.

    Ja trzymam sie tamatu i nie szpanuje .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.