wymiana wspólnej bramy garażowej

mc.gregormc.gregor Użytkownik
edytowano stycznia 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, proszę o pomoc w kwestii opłaty za wymianę bramy w hali garażowej. Moja WM co miesiąc przysyła mi opłaty którymi obciążony jestem jako właściciel miejsca garażowego w hali. I ja to rozumiem i"szanuję" :bigsmile: , w tych opłatach wyszczególnione są zaliczki na : bieżące utrzymanie hali, na remonty w cz. wspólnych z tyt. udziału hali garażowej i utrzymanie cz. wspólnych z tyt. udziału hali garażowej. W naszej hali garażowej od bardzo długiego czasu trały walki z naprawą bramy, która więcej nie działała niż działała. W końcu podjęto decyzją o jej wymianie i zapomnieniu o kłopocie z wadliwą. Trochę się jednak zirytowałem jak dostałem wezwanie o zapłatę za wymianę tejże bramy, uważam, inaczej niż zarządca, że jakiekolwiek naprawy czy wymiany w hali powinny być pokrywane z naszych składek na fundusz remontowy czy na utrzymanie. Nie płacę przecież dodatkowo z wymianę jarzeniówek, sprzątanie, malowanie itp. za chwilę okaże się, że trzeba coś wymienić lub naprawić np posadzkę i znowu dostanę wezwanie do dodatkowej zapłaty. Proszę mi powiedzieć, czy WM ma prawo żądać takiej zapłaty już nie wspomnę, że mam zapłacić 860zł do 16.01.2020 a pismo dostałem właśnie tego dnia!!!! Dziękuję z góry za pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] mc.gregor:[/cite]. W końcu podjęto decyzją o jej wymianie i zapomnieniu o kłopocie z wadliwą. Trochę się jednak zirytowałem jak dostałem wezwanie o zapłatę za wymianę tejże bramy, uważam, inaczej niż zarządca, że jakiekolwiek naprawy czy wymiany w hali powinny być pokrywane z naszych składek na fundusz remontowy czy na utrzymanie.

    Proszę mi powiedzieć, czy WM ma prawo żądać takiej zapłaty już nie wspomnę, że mam zapłacić 860zł do 16.01.2020 a pismo dostałem właśnie tego dnia!!!! Dziękuję z góry za pomoc.
    Pomoc ? ! :shocked::shocked::shocked: dostałeś wezwanie czy notę obciążającą (pismo)?

    Myślę, że dostałeś obciążenie za wymianę tej bramy np.: Notę , która jest, jak "drzwi do Twojego lokalu " i służą tylko użytkownikom hali wielostanowiskowej. To oni powinni ponieść koszty tej wymiany.
    Nic nie napisałeś czy WM (współwłaściciele) mieli tyle środków finansowych, aby ją wymienić i ile ona kosztowała ? że tyle hałasu jest.
    Poczytaj sobie/ zapoznaj się / treść ustawy o własności lokali (UoWL) a mniej stresu będziesz przeżywał.
  • Opcje
    PhantosPhantos Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    azygnerski :"(powinniście mieć uchwałę, określającą co wchodzi w skład NW)"
    Nieprawda. O tym co wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, określa ustawa o własności lokali. Współwłaściciele nie mogą uchwałą decydować o tym, co wchodzi w skład nieruchomości wspólnej. Nieruchomość wspólna to w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali część budynku lub grunt, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli mieszkań lub pomieszczeń. Współwłąsciciele mogę decydować o przeznaczeniu nieruchomości wspólnej, a nie o tym co nią jest.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] Phantos:[/cite]Nieprawda.
    O tym co wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, określa ustawa o własności lokali. Współwłaściciele nie mogą uchwałą decydować o tym, co wchodzi w skład nieruchomości wspólnej.
    ależ prawda...
    Właściciele lokali uchwałą mogą wyznaczać granicę w danej wspólnocie , co należy do części wspólnej, a co nie .
    [cite] azygnerski:[/cite] czy np. w tej nieruchomości instalacja c.o. jest częścią wspólną w całości, czy tylko piony w mieszkaniu, i co z grzejnikiem i zaworem termostatycznym... spór trwa
    to akurat SO już rozstrzygnął ....
    Jeżeli dany lokal można odciąć bez szkody innych lokali (rozprowadzenie C.O. poziome - podłogowe) to ten element C.O. nie stanowi nieruchomości wspólnej
  • Opcje
    mc.gregormc.gregor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    więc tak, po kolei: brama jest jedna, wjazdowa do hali garażowej, także jest wszystkich mających miejsca postojowe, czyli wspólna, czyli wchodzi w skład odrębnej nieruchomości wspólnej i wspólnie na nią płacimy co miesiąc, pytanie było dlaczego wg zarządcy i radcy prawnego, bo od niego dostałem informację o konieczności pokrycia kosztów (to zrozumiałe- bo kto jak nie my mamy za to zapłacić, skoro tam są nasze i tylko nasze miejsca postojowe a hala garażowa stanowi odrębną strukturę właścicielską) Tylko DLACZEGO nie można do tego celu użyć środków zebranych na koncie z funduszu remontowego, który zbierany jest na tą konkretną halę? Ja mam tam dwa miejsca postojowe i co miesiąc płacę 92zł na tą halę przez okres 2 lat a dotychczas na remonty hali nie została wydana ani jedna złotówka!!!! Taką informację otrzymałem telefonicznie na pytanie jakie zostały dotychczas przeprowadzone remonty, czyli kasa leży i czeka na .... no właśnie na co? Jeszcze raz powtórzę, że zgadzam się z tym, że to my właściciele odrębnej nieruchomości wspólnie za tę bramę zapłacimy, ale czy już nie zapłaciliśmy w składkach na remont???
    Dostałem fakturę - sprzedawca: WM, nabywca: ja. data sprzedaży 09.01.2020, data zapłaty: 16.01.2020, faktura w skrzynce na listy dnia 16.01.2020!!!! żaden polecony, za potwierdzeniem odbioru, tylko łup do skrzynki i już. Aha, bramy dalej nie ma :bigsmile: choć sprzedana była 9 stycznia
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    Aha, bramy dalej nie ma :bigsmile: choć sprzedana była 9 stycznia
    Czyli nie macie kasy.

    Tylko DLACZEGO nie można do tego celu użyć środków zebranych na koncie z funduszu remontowego,
    bo brama wjazdowa nie jest elementem części wspólnych we wspólnocie , prowadzi do wyodrębnionego lokalu , którego właścicielami są właściciele MP . To tak, jakby w lokalu użytkowym, który ma kilku współwłaścicieli Wspólnota wymieniła by drzwi.

    brama jest jedna, wjazdowa do hali garażowej, także jest wszystkich mających miejsca postojowe, czyli wspólna, czyli wchodzi w skład odrębnej nieruchomości wspólnej
    Tak jest wspólna.... w gronie współwłaścicieli MP , a nie Wspólnoty . Ona nie stanowi elementu części wspólnych we wspólnocie
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] azygnerski:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]to akurat SO już rozstrzygnął ....
    Jeżeli dany lokal można odciąć bez szkody innych lokali (rozprowadzenie C.O. poziome - podłogowe) to ten element C.O. nie stanowi nieruchomości wspólnej
    rozstrzygnął spór w jakiejś wspólnocie - zdaje się, ze to ty najczęściej powtarzasz "ten wyrok nie dotyczy ciebie, w twoim przypadku sąd możne orzec co innego", czy coś w tym guście :)
    Nie u mnie, ale w Częstochowie i Katowicach ... niestety zawsze może być inny wyrok niż wydany wcześniej w stosunku do innego podmiotu, dlatego rzadko powołuję się na orzeczenia sądowe.
  • Opcje
    PhantosPhantos Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    azygnerski: de facto mogą decydować i decydują poprzez ustalenie granic części wspólnej nieruchomości
    Cytat z wyroku SA w Warszawie:" Postanowienia takiej uchwały - precyzującej, nie mogą zmieniać określonego w ustawie o własności lokali pojęcia lokalu i części nieruchomości wspólnej, które do niego przynależą oraz części wspólnych nieruchomości". Czyli takie postanowienia w uchwale można uznać za papier toaletowy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] Phantos:[/cite] Cytat z wyroku SA w Warszawie:
    " [i][b]Postanowienia takiej uchwały - precyzującej, nie mogą zmieniać określonego w ustawie o własności lokali pojęcia lokalu i części nieruchomości wspólnej, które do niego przynależą oraz części wspólnych nieruchomości"[/b][/i].
    
    Czyli takie postanowienia w uchwale można uznać za papier toaletowy.
    Przecież nikt nie ma zamiaru łamać prawa tylko uszczegółowić; wymienić, gdzie leży granica między częścią wspólną a własnością np. :
    instalacja wodna: część wspólna kończy się na zaworze odcinającym ( niezależnie, gdzie jest posadowionym czy w lokalu czy na części wspólnej),
    że instalacja EE od komory technicznej z licznikami do lokalu i w lokalu nie stanowi części wspólnej pomimo, że część przebiega po części wspólnej.
    [b][i]Art 3.2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.[/i][/b]
    
  • Opcje
    mc.gregormc.gregor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja wiem, że wspólnota naszą halę garażową traktuje jako lokal i że nie chce dać kasy na wymianę bramy z funduszu wspólnoty,oczywiste choć zgodnie z Art 3.2. "Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali." to jest jeszcze o czym podyskutować.
    Azygierski- czy mamy dodatkowy fundusz na halę? No raczej tak, choć będę musiał jeszcze zgłębić do końca ten temat, ale skoro w czynszu za halę płacę takie opłaty to taki fundusz powinien istnieć mam rację? Na zasadzie subkont. Takie czynników składa się moja comiesięczna opłata:
    -bieżące utrzymanie hali,
    - na remonty w cz. wspólnych z tyt. udziału hali garażowej,
    - utrzymanie cz. wspólnych z tyt. udziału hali garażowej.
    Nie jestem właścicielem lokali mieszkalnych w tej wspólnocie TYLKO właścicielem miejsc postojowych w hali garażowej, więc wg mnie powinien być założone osobne konto dla właścicieli tejże hali i z niego wykorzystane środki tylko na halę. Ja nie chcę pieniędzy z funduszu wspólnoty wspólnoty tylko z funduszu właścicieli hali garażowej
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    Podpiszcie sobie umowę na zarządzanie lokalem garażowym, utwórzcie sobie fundusz remontowy. mc.gregor tutaj Ci wszyscy tłumacza a ty swoje . Lokalem niemieszkalnym zarządzają jego właściciele ( współwłaściciele) Jak lokal ma kilku włascicieli to jest współwłasnością w rozumieniu KC , ale nie w rozumieniu UoWL.
    Miejsca garazowe ( twoje ) nie jest współwłasnością wszystkich lecz wyłącznie twoją Mozesz je sobie sprzedać . Swojego udziału w NW sprzedać nie możesz bez sprzedaży lokalu. Udział w lokalu to nie to samo co udział w NW nieruchomości. Dlatego wspólnota ma rację. Wymieniła wam bramę tak samo jakby wymieniła drzwi do twojego lokalu . A że lokal garazowy ma kilu włascicieli , obciążyła wswzystkich , w tym ciebia.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mc.gregor:[/cite]Ja wiem, że wspólnota naszą halę garażową traktuje jako lokal i że nie chce dać kasy na wymianę bramy z funduszu wspólnoty,oczywiste choć zgodnie z
    Art 3.2. "Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali."
    
    to jest jeszcze o czym podyskutować.
    Nie rozumiem . Jak można dyskutować z obowiązującym prawem, którego nie można zmienić, bo będą kłopoty
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    mc.gregor

    Macie przypadek dla którego ustawa jest niewystarczająca,ale jednak się nią posługujecie na potrzeby radzenia sobie z halą. Nie ma w tym nic złego, to jest po prostu wypełnianie luki prawnej i dodatkowo konsekwencja tego, że nie macie wyodrębnionego funduszu remontowego na tę halę (już ustanowienie osobnego funduszu w zasadzie wypełniłoby lukę).


    To, że ta nota trochę głupio wygląda jak faktura, to tym się nie martw. To jest w istocie dokument noty obciążeniowej tylko programy do zarządzania produkują je najczęściej w formie takich faktur. Innej noty nie będzie, bo by zarządca musiał przejść do exela, a tego nie zrobi.

    Co do wyznaczenia granicy nieruchomości, to myślę że w tym układzie nadal do niego nie dojdzie bo

    raz, że nie macie nadal uchwały o tej bramie jako przynależnej do nieruchomości wspólnej, (i nie powinniście raczej mieć, bo to nie ten przypadek, żeby takie coś uchwalać)

    dwa, finalnie że za bramę, jak rozumiem, zapłacą tylko współwłaściciele garażu. Mamy więc do czynienia jedynie z rodzajem pożyczki, gdzie wspólnota wykłada pieniądze za garażowiczów.


    Myślę, że odbyło to się tak, jak opisał to tajfun, a koszt wymiany obciąży fundusz remontowy budynku tylko tymczasowo. Albo już obciążył, bo dostałeś obciążenie dodatkowe cząstkowe.

    Operacja możliwa pod warunkiem, że (księgowo) koszt tej bramy znajdzie się na innym koncie księgowym, niż koszty budynku. Możliwa to złe słowo. Sensowna.
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko DLACZEGO nie można do tego celu użyć środków zebranych na koncie z funduszu remontowego, który zbierany jest na tą konkretną halę?

    To może nie być FR remontowy zbierany na halę ale FR zbierany na remonty budynku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.