Fundusz remontowy - udział hal garażowych + hali garażowej

plantyplanty Użytkownik
edytowano grudnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie,
od momentu podziału kosztów zarządzania nieruchomością wspólną w stosunku do udziałów w nieruchomości wspólnej i do udziałów przypadających na koszty dot. hal garażowych (z odrębną księgą wieczystą) pojawił się również podział kosztów na Fundusz remontowy tj. w Zawiadomieniu o wysokości opłat znalazły się następujące pozycje:
1. Fundusz remontowy
2. Fundusz remontowy nieruchomości wspólnej - udział hal garażowych
3. Fundusz remontowy hali garażowej

Czy jest to poprawne rozliczenie?

Pozdrawiam
Planty

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W uwl nie występuje pojęcie "fundusz remontowy", zatem nie ma żadnych obligatoryjnych rozwiązań specyficznych tylko dla funduszu remontowego.
    Wszystkie reguły dotyczą kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. M. in. kosztów związanych z koniecznością ponoszenia remontów.

    Natomiast traktując, że są ww. składniki są funduszami celowymi, to mogę tylko stwierdzić, że wspólnota może tworzyć dowolną ilość funduszy celowych.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wwwinyl:[/cite]mogę tylko stwierdzić, że wspólnota może tworzyć dowolną ilość funduszy celowych
    ...o ile dotyczą one nieruchomości wspólnej. Hala garażowa jest odrębnym lokalem, zatem wspólnota nie ma prawa decydować o jej (hali) sprawach. Ewentualne utworzenie "funduszu remontowego hali garażowej" to suwerenna decyzja współwłaścicieli tego lokalu (garażu).
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    [cite] planty:[/cite]1. Fundusz remontowy
    2. Fundusz remontowy nieruchomości wspólnej - udział hal garażowych
    Jeśli w pkt 1 chodzi o naliczenie zaliczki od udziału lokalu, zaś w pkt 2 od części udziału garażu, przypadającego na danego współwłaściciela garażu, to jest OK.
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    Planty: "3. Fundusz remontowy hali garażowej"

    Większość zarządców rozumie czym jest hala garażowa z jedną KW. Twój niestety nie,
    Może warto zatrudnić zarządcę z licencją lub takiego, który jej nie dostał z nadania bez egzaminów.

    Ten zarządca rozumie:
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/804/garaz/
    Komentarz edytowany Jarek69
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli pkt. 3 dotyczy opłat na fundusz remontowy gromadzony wyłącznie na potrzeby remontowe współwłaścicieli hali garażowej, to nie jest to prawidłowe naliczenie.
    Można tę sytuację przyrównać do takiej, gdy wspólnota nalicza opłaty na remonty mieszkań stanowiących odrębną własność.
    Pomocne orzecznictwo:
    1) z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2001 r., sygn. akt: I ACa 1309/00:

    "Wspólnota mieszkaniowa, czyli ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, ma tylko tyle praw w zakresie decydowania o wspólnej nieruchomości oraz świadczeniach poszczególnych właścicieli lokali, ile przewiduje to prawo. Podejmuje ona decyzje w formie uchwał, ale tylko w granicach wyznaczonych prawem, a w szczególności ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 ze zm.). Określa ona precyzyjnie prawa i obowiązki członków wspólnoty i zakres zarządu nieruchomością wspólną i tylko w zakresie określonym przepisami tej ustawy wspólnota może podejmować uchwały wiążące wszystkich jej członków."
    Treść orzeczenia na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/645/94/
    2) z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r. , sygn. akt: V CSK 143/08;
    treść orzeczenia na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/558/94/

    "Tak wyznaczony zakres zdolności prawnej wspólnoty precyzuje także zobowiązania, za które wspólnota odpowiada. Zobowiązaniami dotyczącymi nieruchomości wspólnej są zobowiązania związane z gospodarowaniem taką nieruchomością. Gospodarowanie nieruchomością wspólną nie może być przy tym interpretowane w sposób rozszerzający, jak chciałby skarżący. Zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej to zobowiązania wynikające z normalnego jej funkcjonowania, mieszczące się w granicach zwykłego zarządu (zapłata za dostawę prądu, gazu, wody, odbiór ścieków, wywóz nieczystości, wynagrodzenia zarządu lub zarządcy), jak też czynności zakres ten przekraczające, w szczególności wymienione w art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali. Związek gospodarczy nie może jednak wykraczać poza granice nieruchomości wspólnej w tym znaczeniu, że odnosić się będzie do innych nieruchomości, choćby sąsiednich. Gospodarowanie tymi nieruchomościami w jakikolwiek sposób nie mieści się w zdolności prawnej wspólnoty jako osoby ustawowej."
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.