Konto podgląd pasywny czy autoryzacja

KropkapKropkap Użytkownik
edytowano lutego 2020 w O Forum
Witam,
Jestem od niedawna nowym zarzadcą. Mam założyć nowe konto dla wspólnoty, bo chcemy m.in. zmniejszyć koszty. Wspólnota liczy 18 mieszkań.
Wcześniejsze konto z tego co się zorientowałam bylo na takiej zasadzie, że zarząd miał jedynie podgląd. Nie autoryzował przelewów wykonywanych przez administrację i nie mógł też zrobić przelewu ani nic wprowadzić nawet kontrahenta. Narazie to obowiązuje na starych zasadach i zastanawiam się czy tego nie zmienić.
Trochę jestem zaskoczona, bo myślałam, że zarzad akceptuje wszystkie operacje na koncie bankowym poza stałymi opłatami jak ogrzewanie, śmieci, woda.
Jak jest w waszych wspólnotach?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2020
    Wcześniejsze konto z tego co się zorientowałam bylo na takiej zasadzie, że zarząd miał jedynie podgląd. Nie autoryzował przelewów wykonywanych przez administrację i nie mógł też zrobić przelewu ani nic wprowadzić nawet kontrahenta. Narazie to obowiązuje na starych zasadach i zastanawiam się czy tego nie zmienić.

    Trochę jestem zaskoczona, bo myślałam, że zarzad akceptuje wszystkie operacje na koncie bankowym poza stałymi opłatami jak ogrzewanie, śmieci, woda.
    U mnie jest inaczej .
    Jeden kum^aty, członek Zarządu jest administratorem konta bankowego . Może zmieniać uprawniania pozostałym , którzy mają dostęp do konta WM .

    Podpis .... admin zakłada przelew , dodaje kontrahenta, a środki uwalnia podpisem wyznaczony członek Zarząd na podstawie przesłanego na mail skanu faktury

    To działa w systemie tzw podwójnego podpisu jak w podmiotach gospodarczy .Taki system działa w banku ING, czy IPKO Biznes

    Dobrze też pomyśleć o tzw opcji masowe płatności ( indywidualne konta do wpłat właścicieli lokali) - nie będzie pomyłek przy księgowaniu.
  • Opcje
    KropkapKropkap Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Konto będzie w IPKO srebrne za 28 zł/ m-c i mam wybrać indywidualne czy biznesowe (z tokenem). Narazie jest tylko jeden zarzadca. Wczesniej były trzy osoby. Niestety nikt nie chce teraz byc w zarządzie... mamy problem, bo na 18 m 2 są komunalne i połowa mieszkań jest pod wynajem. Zarządowi się nie płaci, więc nie ma chetnych.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przestańcie płacić sprzątającemu, zobaczycie co zrobi.
    Jestem od niedawna nowym zarzadcą
    Chyba członkiem Zarządu? A może członkinią?
    Mam założyć nowe konto dla wspólnoty, bo chcemy m.in. zmniejszyć koszty.
    Masz na to uchwałę? A ILE PLACILIŚCIE WCZEŚNIEJ? Zaoszczędzicie 2,3 zł ?
  • Opcje
    KropkapKropkap Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty roczne za prowadzenie konta wyniosły nas 620 zł, wiec koszty sie zmniejszą. Uchwała jest.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2020
    [cite] Kropkap:[/cite]Konto będzie w IPKO srebrne za 28 zł/ m-c i mam wybrać indywidualne czy biznesowe (z tokenem).
    w ING masz O za prowadzenie konta , a telefon komórkowy zastępuje token .

    U nas płacimy za prowadzenie konta w IPKO Biznes 18 zł/ m-c , ale jest to chyba promocja, jaką dostał nasz administrator i że on nas obsługuje
    Mamy też indywidualne konta bankowe dla wpłat przypisane do loklau / nie mylić z właścicielem/ Osoby, które mają kilka lokali (np: LM+MP+G) płacą na trzy konta. Trwa to od kilku lat ...
    [cite] Kropkap:[/cite]Narazie jest tylko jeden zarzadca. Wczesniej były trzy osoby.
    Niestety nikt nie chce teraz byc w zarządzie... mamy problem, bo na 18 m 2 są komunalne i połowa mieszkań jest pod wynajem. Zarządowi się nie płaci, więc nie ma chętnych.
    zaraz, zaraz
    zacznijmy od ustalania: kim Ty jesteś w strukturze WM

    Macie Zarząd WM ?
    Macie zarządcę NW?
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty roczne za prowadzenie konta wyniosły nas 620 zł,
    Ktory bank tak okrada WM? Aż wstyd mi przyznać ja w CA mam konto za darmo!!!!????Sorry, płace co m-c 5 zl za użytkowanie tokena.:bigsmile:

    Nowy doklejony: 23.02.20 15:24
    Uchwała jest.
    O czym jest ta uchwala?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jak u Kuby - konto w ING i podwójny podpis, czyli administrator na stronie banku wypełnia dane do przelewu, ale kasa wyjdzie z konta dopiero wtedy, gdy "podpisze" go członek zarządu.
    Kropkap - ty nie jesteś zarządcą tylko członkiem zarządu.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - czy Ty wiesz ile średnio przelewów wykonuje WM miesięcznie????:bigsmile:
  • Opcje
    KropkapKropkap Użytkownik
    edytowano lutego 2020
    Tak, przejęzyczylam się. Jestem jednoosobowym członkiem zarządu.
    U nas przelewów jest ok. 10 / m-c. Informację, ze mam założyć konto dostałam z administracji i już było wskazanie do kongo w konkretnym banku mam się zgłosić. IPKO.
    Wcześniej Bank Pocztowy.
    A w ING przypadkiem nie jest tak, że jak straszy człowiek chce wpłacić w oddziale pieniądze to już za taką jedną osobę nie jest naliczane 10 zł?

    Nowy doklejony: 24.02.20 07:02
    koziorozka akceptujecie nawet przelewy za opłaty stałe woda, śmieci? Ja planuje zapisać stalych kontrahentów i nie bawić się w każde potwierdzanie. A czy np. przy przelewie dla administracji tez potwierdzacie?
    Komentarz edytowany Kropkap
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak akceptować przelewy to wszystkie. Inaczej jaki to sens? :cool:
    Z tym że jeśli się tylko tylko zastawiasz, tzn. imo ze nie ma jakieś wielkiej potrzeby.:bigsmile:

    Miałabyś tylko spore zawracanie gitary bo dziesięć przelewów oznacza, że raz, dwa razy w tygodniu dostaniesz informację od administracji że masz zaakceptować jakiś przelew lub dwa. Stwierdzisz po miesiącu, że to strata czasu.

    620 rocznie to rozbój.
    W usłudze IPKO Biznes, przy dwóch kontach bankowych koszty wyniosłyby was jakieś 340-370 pln. Przy jednym będzie poniżej 300, nie licząc promocji.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2020
    [cite] Kropkap:[/cite]Tak, przejęzyczylam się. Jestem jednoosobowym członkiem zarządu.
    U nas przelewów jest ok. 10 / m-c. Informację, ze mam założyć konto dostałam z administracji i już było wskazanie do kongo w konkretnym banku mam się zgłosić. IPKO.
    to znaczy administrator ma z nimi podpisana umowę o współpracy więc jakiś gratis wam się należny .
    Dla takich "dużych" Administratorów PKO ma pakiety po 18 zł /m-c bez dodatkowych opłat za wpłaty gotówkowe , przelewy, ect...
    Trzeba tylko o to zapytać ....
    [cite] Kropkap:[/cite] Wcześniej Bank Pocztowy.
    ten bank to porażka na rynku a zwłaszcza w temacie Wspólnot Mieszkaniowych
    [cite] Kropkap:[/cite] A w ING przypadkiem nie jest tak, że jak straszy człowiek chce wpłacić w oddziale pieniądze to już za taką jedną osobę nie jest naliczane 10 zł?
    Wpłata własna
    gotówki w Oddziale Banku = 9 PLN pobierana od wpłacającego
    Przecież nikt nie musi płacić w banku, może na poczcie , tam zapłaci 3,5 zł
    [cite] Kropkap:[/cite]
    akceptujecie nawet przelewy za opłaty stałe woda, śmieci?
    Ja planuje zapisać stalych kontrahentów i nie bawić się w każde potwierdzanie.
    A czy np. przy przelewie dla administracji tez potwierdzacie?
    potwierdzamy wszystkie , a zwłaszcza te za wodę , CO , EE czy dla admina ... to tam są największe błędy
    [cite] blazejh:[/cite]
    W usłudze IPKO Biznes, przy dwóch kontach bankowych koszty wyniosłyby was jakieś 340-370 pln. Przy jednym będzie poniżej 300, nie licząc promocji.
    u mnie to wychodzi niecałe 250 zł na rok przy trzech kontach: bieżącym, FR, lokacyjnym
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Informację, ze mam założyć konto dostałam z administracji i już było wskazanie do kongo w konkretnym banku mam się zgłosić.
    Kropkap - musisz być bardziej precyzyjna, to nie administrator pracuje dla Ciebie ale Ty dla niego. I domyślam się że za darmo?:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lutego 2020
    Kropkap - rozejrzyj sie po wspólnocie, zobacz co działa dobrze, co można poprawić, gdzie zaoszczędzić pieniądze.
    Dopiero potem wprowadzaj zmiany, m.in. banku na tańszy.

    Tak, członek zarządu zatwierdza wszystkie przelewy. To nie zabiera dużo czasu
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.