Zarządzanie nieruchomościami gminnymi - brak kob, co z ogrzewaniem

fireman21fireman21 Użytkownik
Zarządzanie nieruchomościami Gminnymi

Witam, proszę o pomoc bo już od całej tej sytuacji głupieje.

Od 1 stycznia Gmina XYZ podpisała ze mną umowę na zarządzanie nieruchomościami należącymi do gminy XYZ.

Obowiązki jakie widnieją w umowie to:

,,Do obowiązków Zarządcy należą obowiązki wynikające z art. 62 oraz Rozdziału 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.), w szczególności do obowiązków Zarządcy należy:

1. Utrzymanie w należytym stanie urządzeń budynków mienia komunalnego, tj.: bieżąca konserwacja budynków i drobne remonty, a w szczególności dachu – w przypadku występowania uszkodzeń. Zakres ewentualnych remontów winien zostać każdorazowo uzgodniony z Zamawiającym.

2. Całoroczne utrzymanie ładu i porządku w otoczeniu obiektów.

3. Systematyczne koszenie i uprzątnięcie roślinności w otoczeniu obiektów tak aby wysokość trawy nie była wyższa niż 20 cm, w sezonie zimowym odśnieżanie.

4. Zabezpieczenie przed sezonem zimowym budynków mienia komunalnego.

5. Dokonywanie napraw urządzeń technicznych umożliwiających najemcom lokali korzystanie z oświetlenia i ogrzewania lokalu, zimnej wody i innych urządzeń należących do wyposażenia nieruchomości wspólnej.

6. Utrzymywanie w sprawności rynien na obiektach, ich czyszczenie i konserwacja oraz udrażnianie odpływów.

7. Zapewnienie warunków dla dostawy energii elektrycznej.

8. Organizowanie opróżniania zbiorników fekalnych według zleceń.

9. Prowadzenie książek obiektów budowlanych zgodnie Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1134) – na koszt Zarządcy.

10. Usuwanie awarii.

11. Zorganizowanie w otoczeniu budynków miejsc na gromadzenie odpadów komunalnych.

12. Przeglądy kominiarskie i inne wynikające z przepisów Prawa Budowlanego- na koszt Zarządcy

13. Informowanie Zamawiającego o ważnych kwestiach, które mogą mieć wpływ na stan obiektu, ich zabezpieczenie i bezpieczeństwo.

14. Natychmiastowe zabezpieczenie miejsc, w których powstało zagrożenie dla bezpieczeństwa życia, zdrowia lub mienia użytkowników budynków i posesji przynależnej do budynku.

15. Natychmiastowe powiadamianie zamawiającego o zaistniałej awarii, niezwłoczne podejmowanie w niezbędnym zakresie robót związanych z zabezpieczeniem miejsc wystąpienia awarii oraz informowanie zamawiającego o przewidywanych kosztach i sposobie jej usunięcia.

16. Wskazanie osoby pełniącej funkcję konserwatora budynków komunalnych wraz z całodobowym telefonem kontaktowym.

17. Składanie Zamawiającemu miesięcznych raportów z wykonanych prac."

Większość zapisów jest jasno sklarowanych i wyjaśnionych. Budynków mieszkalnych komunalnych jest około 6 + 5 budynków świetlic wiejskich na wsiach.

Tutaj pojawia się problem z jedną świetlicą- jako jedyna ogrzewana jest piecem kaflowym i kominkiem, ponadto świetlica jest wynajmowana przez Gminę na różne imprezy okolicznościowe. Budynek oczywiście wtedy wynajmowany jest odpłatnie. Do tej pory gmina zapominała o konieczności zarządzania tym obiektem-nigdy wcześniej nie było tu zarządcy tylko Rada sołecka ,,sama" sobie dbała i zarządzała obiektem-zresztą w mojej opinii stanowiło to bardzo duże wykroczenie prawne ponieważ budynek nadal był i jest własnością Gminy a rada sołecka nie ma osobowości prawnej by mogła przejąć w użyczenie budynek od gminy. Rada sołecka do tej pory delegowała do gminy jedną osobę którą gmina zatrudniała na umowę zlecenie w miesiącach zimowych (październik-marzec) aby doglądała budynku, wydawała obiekt na wynajem i paliła w piecu. Ponadto osoba ta paliła w piecu tylko w dni gdy niska temperatura zagrażała zamarznieciem rur w piwnicy. W razie wynajmu każdy najmujący musiał sam sobie przywieźć opał i opalić... Warto również zauważyć iż obiekt nie posiada KOB i aktualnych przeglądów...

Trwa spór czy zgodnie z powyższmi obowiazkami zawartymi w umowie gmina ma prawo żądać od zarządcy Kupna opału na własną ręke i opłacenia pani która ma palić w piecu, lub wogóle ma prawo żądać opalania tego budynku ?

Kto powinien pobierać opłatę za wynajem i organizować najem tego lokalu ? Czy umowa jest wystarczająca aby ten obowiązek nałożyć Zarządcy bez dodatkowej umowy ?

Książka obiektu zniknęła i jej nie ma. Gmina twierdzi że została zagubiona ? Kto wg. powyższych punktów zawartych w umowie będzie zobowiązany stworzyć KOB od podstaw oraz zapłacić za wszystkie brakujące przeglądy ?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lutego 2020
    KOB. Masz protokół przejęcia dotychczasowej dokumentacji księgowej i co tam jeszcze macie sprzed daty zawarcia z tobą umowy?
    Zwracasz się do gminy na piśmie o jej uzupełnienie. Wyliczasz, czego brakuje.
    I nie będę się mądrzyć, że najpierw się umowę dokładnie analizuje, a dopiero potem podpisuje :wink:
  • Opcje
    fireman21fireman21 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Protokołu jakiegokolwiek brak. Nic nie przejąłem. Dokumenty w gminie pogubione. Moja cierpliwość się już skończyła, pismo złoże w poniedziałek. Dałem im czas do jutra. Chcą mnie ubrać abym zrobił za darmo im książke budynku ze 100 letnią przeszłością...dramat. Ktoś mi pomoże w sprawie tego ogrzewania bo włos mi się jeży na głowie jak to usłyszałem.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    strażak nie martw się. Jest tu guru wszystkich zarządców KubaP. Wszystko Ci wyjaśni.:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.