Propozycje zmian w ustawie o własności lokali

KubaPKubaP Użytkownik
Czy warto dopisać do ustawy głosowanie korespondencyjne ?
Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.[b] Dopuszcza się głosowanie korespondencyjne.[/b]

Komentarze

  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2020
    A po co to wpisywać? U mnie takie głosowanie funkcjonuje od 4 lat i to bez uchwały.
    Oczywiście taka poprawka usankcjonowała by formalny stan prawny.
    Moja opinia.TAK.

    Ale Kuba . Ja mam jeszcze inna propozycję zmiany:
    Koszty mediów bez względu na faktyczny stan techniczny ( opomiarowanie czy nie) zalicza sie do kosztów NW.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2020
    [cite] tajfun:[/cite] Ale Kuba . Ja mam jeszcze inna propozycję zmiany:
    Koszty mediów bez względu na faktyczny stan techniczny ( opomiarowanie czy nie) zalicza sie do kosztów NW.
    pozwolę sobie mieć odrębne zdanie :bigsmile: .... koszty związane z utrzymanie lokalu niezależnie, jak są rozliczane, winny być rozliczone z urzędu bez żadnych uchwał . Nie stanowią kosztów utrzymania NW.

    Ja mam jeszcze inną propozycję ...uważam, że długi właściciela wobec WM, powinny być dochodzone na podstwie decyzji administracyjnej wydanej przez WM, tak jak to jest przyznane Gminie, ws długu za płatności, za odpady .
    To właściciel winien dochodzić swych praw sądzie, gdy Wspólnota takie długi by zagarnęła z konta/ przez komornika.
    Obecny stan prawny niejednokrotnie wprowadza WM w spore kłopoty finansowe, związane z wewnętrznym długiem. Cierpią na tym wszyscy właściciele lokali , nie tylko dłużnik .
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z niecierpliwością czekam na odpowiedź na pytania:
    1, Co to znaczy "korespondencyjnie"?
    2. Co to znaczy
    powinny być dochodzone na podstwie decyzji administracyjnej wydanej przez WM,
    wydanej przez kogo? Prezesa?Przewodniczącego Zarządu? Przewodniczacego zebrania? ogół właściceli?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano marca 2020
    Czy warto dopisać do ustawy głosowanie korespondencyjne ?

    Nie ma potrzeby.

    uwl:
    Art.1.2. W zakresie nieuregulowanym ustawą do własności lokali stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. 
    

    Kodeks cywilny:
    Art. 60. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
    

    Nowy doklejony: 08.03.20 16:18
    uważam, że długi właściciela wobec WM, powinny być dochodzone na podstwie decyzji administracyjnej wydanej przez WM, tak jak to jest przyznane Gminie, ws długu za płatności, za odpady .
    To właściciel winien dochodzić swych praw sądzie, gdy Wspólnota takie długi by zagarnęła z konta/ przez komornika.

    Chcesz postawić prawo na głowie? I zrównać WM z administracją państwową lub samorządową?

    Może jeszcze WM będą sobie wydawać pozwolenia na budowę albo naliczać podatek od nieruchomości?

    Uważam, że powinna się zmienić Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i to gmina powinna rozliczać się za śmieci z mieszkańcami a nie WM czy spółdzielnia.

    Tak samo przedsiębiorstwo wodociągowe powinno obligatoryjnie zawrzeć umowę na dostawę wody z każdym właścicielem lokalu lub z każdym najemcą.
    Skoro może to robić gazowania i energetyka, to mogą to zrobić wodociągi.

    Sądy trzeba doinwestować, by nie czekać na nakaz zapłaty rok.

    Z 90 % spraw w sądach cywilnych to sprawy o wydanie nakazu zapłaty.
    jest jeden e-sad w Lublinie. Może warto otworzyć jeszcze takie sądy w każdym mieście wojewódzkim?
    Komentarz edytowany gab
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2020
    [cite] gab:[/cite]
    uważam, że długi właściciela wobec WM, powinny być dochodzone na podstwie decyzji administracyjnej wydanej przez WM, tak jak to jest przyznane Gminie, ws długu za płatności, za odpady .
    To właściciel winien dochodzić swych praw sądzie, gdy Wspólnota takie długi by zagarnęła z konta/ przez komornika.
    Chcesz postawić prawo na głowie? I zrównać WM z administracją państwową lub samorządową?

    Może jeszcze WM będą sobie wydawać pozwolenia na budowę albo naliczać podatek od nieruchomości?
    Nie myśl stereotypowo ....

    Nie ma potrzeby rozszerzać , o coś co dobrze funkcjonuje ( wydawanie pozwolenia na budowę czy naliczanie podatków).
    Ja wskazałem tylko te rzeczy, które przeszkadzają WM normalnie działać
    Chciałbym dostosować prawo do realiów , aby WM nie trwały w maraźmie, bo .... w kc, coś jest zapisane, że to instytucja jest zobowiązana, a nie obywatel.


    [cite] gab:[/cite]Z 90 % spraw w sądach cywilnych to sprawy o wydanie nakazu zapłaty.
    jest jeden e-sad w Lublinie. Może warto otworzyć jeszcze takie sądy w każdym mieście wojewódzkim?
    nic nie stoi na przeszkodzie iść dwutorowo
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A może lepiej zacząć od spisania problemów z jakimi borykają się Wspólnoty, a potem szukać metod ich rozwiązania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] drops:[/cite]A może lepiej zacząć od spisania problemów z jakimi borykają się Wspólnoty, a potem szukać metod ich rozwiązania.
    to spisuj ...
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2020
    :shocked:

    Jeśli proponujecie przyznanie wspólnotom czegoś na kształt (anulowanego już) bankowego tytułu egzekucyjnego, to jak najbardziej najpierw trzeba by w przepisach zadekretować, czy koszty mediów są NW, czy nie. A potem forsować w sejmie jak najszerszy tytuł. A wiadomo że im bardziej będzie on szeroki, tym bardziej będzie skuteczny.:devil:

    Skoro BTE okazało się rozwiązaniem niekonstytucyjnym, to myślę, że w sejmie obecnej kadencji taki BTE dla wspólnot przejdzie bez problemu. Najwyżej pan Bodnar się znowu zbiesi. Kogo to obchodzi?

    Przepraszam. Nie koszty mediów, tylko koszty związane z utrzymaniem lokali.:devil: Bo to przecież szersza chyba formuła kosztów.

    I wtedy możecie się już ciągać z sąsiadami po sądach właściwie o cokolwiek na podstawie własnego widzi mi się. Na pewno będzie dobrze!!:bigsmile:
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano marca 2020
    tedy możecie się już ciągać z sąsiadami po sądach właściwie o cokolwiek na podstawie własnego widzi mi się. Na pewno będzie dobrze!!:bigsmile:

    Od 1 do 10 z 10

    No właśnie. Wystarczy, że znajdzie się jakiś król wspólnoty albo inny prezes od 13 łat i ludzie zaczną tracić mieszkania.

    Bankowy tytuł egzekucyjny zapisany był w ustawie Prawo Bankowe. Artykuł 96 wspomnianej ustawy mówił o tym, że na podstawie ksiąg bankowych lub innych dokumentów potwierdzających dokonanie czynności bankowej (np. udzielenie kredytu) banki mogą wystawić tytuł egzekucyjny. Wskazano też, jakie elementy formalne powinien zawierać, aby sąd mógł go przyjąć i nadać klauzulę wykonalności. Na podstawie BTE opatrzonego klauzulą wykonalności bank mógł sprawniej i szybciej wszczynać wobec nierzetelnych klientów egzekucje komornicze.

    Ale BTE był konsekwencją zawarcia dobrowolnej umowy między klientem a bankiem. I to sąd nadawał klauzulę wykonalności.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2020
    Tutaj rozumiem byłoby podobnie? Z tą różnicą, że członkostwo we wspólnocie nie jest dobrowolne.

    Może można by (w razie czego) klepnąć dobrowolną uchwałę o przymusowym poddaniu się egzekucji? Albo o dobrowolnym, to już do ustalenia. Ważne że uchwałą.

    Można pewnie założyć "księgi wspólnotowe" na kształt ksiąg bankowych?

    Nie znamy projektu w szczegółach. Jak rozumiem, to na razie i całkiem na serio, spisujemy luźne pomysły?:bigsmile:

    Ale na marginesie: czy z kpc zniknął już przepis pozwalający wydać nakaz zapłaty na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych?
    To był zdaje się jeszcze relikt po BTE.
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli proponujecie przyznanie wspólnotom czegoś na kształt (anulowanego już) bankowego tytułu egzekucyjnego,
    Co wy wypisujecie ... jakie banki(?) ja podałem za wzór obowiązujący zapis dotyczący braku wpłat do gminy za odpady... i tego sie trzymajmy.

    Tu chodzi, aby odwrócić, kto, kogo podaje do sądu, aby ratować finanse WM , zwłaszcza w małych wspólnotach .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.