rozliczenie z dłuznikiem - kamienice prywatne

MyszaqMyszaq Użytkownik
edytowano grudnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
administruję kamienicą prywatną. Mam na budynku najemcę, który ma dość duże zadłużenie z tytułu zaległości w opłatach czynszu. Wiem, że można by było zlecić mu wykonanie różnyc prac na budynku w celu umożenia zadłużenia. Niestety nie umiem znaleźć przepisów jasno o tym mówiących. KC art.659 par.2 mówi tylko o tym, że można pobierać opłaty nie tylko pieniężne. Moje pytanie jest jakie przepisy umożliwiają rozliczenie zadłużenia najemcy z właścicielem kamienicy? Gdzie można znaleźć przykładowe umowy, dokumenty, opisy podobnych doświadczeń?
Bardzo proszę o pomoc, wolałabym umożliwić rozliczenie się w ten sposób dłużnikom, niź domagać się tego w sądzie.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Myszaq:[/cite]KC art.659 par.2 mówi tylko o tym, że można pobierać opłaty nie tylko pieniężne.
    Czy masz taki zapis w umowie najmu?
    Art. 659. § 1. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
    § 2. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
    Możesz zawrzeć z najemcą umowę zlecenia na kwotę stanowiąca równowartość zadłużenia z oświadczeniem o potrąceniu wierzytelności, korzystając z art. 498 Kc:
    Art. 498. § 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
    § 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Można też zawrzeć umowę o dzieło w przypadku prac remontowych. Podstawę prawną takiego rozliczenia stanowi cytowany powyżej przepis kodeksu cywilnego dotyczący potrącenia wierzytelności, jednak odpowiednie postanowienia o tym warto zawrzeć w umowie na wykonanie prac. Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień w przyszłości należałoby ująć zapis o potrąceniu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.